menusearch
mehnavaz.com

راهنمای سفر به نطنز

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه‌‌‌‌های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
راهنمای سفر به شهرستان نطنز
مرکزنطنزمساحت۳۳۹۷ کیلومتر مربعجمعیت۴۲٬۲۳۹ نفرزبانفارسیآب و هوامعتدل کوهستانی، کوهپایه ای، دشت و کویری
نام‌‌‌‌های دیگر :

شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان است که در فاصله 120 کیلومتری مرکز استان اصفهان و بین شهرستان‌‌‌‌های آران و بیدگل و کاشان از شمال، و اصفهان از جنوب قرار دارد. در تقسیمات رسمی کشوری، شهرستان نطنز در حال حاضر دارای دو بخش مرکزی و بخش امامزاده، چهار شهر نطنز، طرق رود، بادرود و خالد آباد و پنج دهستان به نام‌‌‌‌‌های کرکس، طرقرود، برزرود، امامزاده و خالدآباد است. این شهرستان به لحاظ قرار گرفتن در مسیر کاشان به اصفهان می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب نماید. از برجسته ترین امتیازات شهرستان نطنز، آب و هوای لطیف و پاک آن است که با پوششی از سبزه زاران و چشمه سارها و بیشه ها احاطه شده است. کوه کرکس نیز که از جمله کوه‌‌‌‌های مرکزی ایران است که با ارتفاع 3895 متر در این شهرستان واقع شده است.

شهر ها و روستا‌‌‌‌های گردشگری شهرستان نطنز
1تصویر

شهر نطنز

جمعیت :۱۴۱۰۰ نفرمساحت :نقشه گردشگری
دلیل معروفیت :شهرت این شهر بیشتر به علت آب و هوای دلپذیر و محصولات طبیعی و میوه‌‌‌‌‌های منطقه، به ویژه گلابی آن است. نطنز در زبان پهلوی به معنی مکانی خوش آب و هوا است.

شهر نَطَنز، مرکز شهرستان نطنز، از باغ شهر‌‌‌‌های تاریخی و مرکزی ایران است که در استان اصفهان و در دامنه کوهستان کرکس و در شمال باختری اردستان نهاده شده. نطنز دارای آب و هوای معتدل کوهپایه‌ای است. در باغشهر تاریخی نطنز آثار تاریخی پرشماری وجود دارد از جمله: مسجد جامع و بقعه شیخ عبدالصمد نطنزی، آتشکده ساسانی، مجموعه آب انبار‌‌‌‌های تاریخی در محلات نطنز و غیره. سوغات نطنز، شامل غذا‌‌‌‌های سنتی، صنایع دستی است. از سوغات نطنز می‌توان به ظروف سفال سرامیک سنتی، ظروف چوبی خراطی شده، زعفران، جوزقند، گلابی و خشکبار اشاره کرد.

1تصویر

شهر بادرود

جمعیت :۱۴،۷۲۳ نفرمساحت :نقشه گردشگری
دلیل معروفیت :محصول مهم شهر بادرود انار است که به خارج از کشور هم صادر می‌شود.

بادرود شهری از توابع بخش امامزاده است که در شهرستان نطنز در استان اصفهان قرار دارد. بادرود شهری تاریخی و مذهبی است که در دشت‌‌‌‌‌های حاشیه شمالی کوه کرکس و در جنوب کویر مرکزی، در ۱۳۵ کیلومتری شمال اصفهان و در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز واقع شده است. این شهر دارای آثار تمدن ۶۰۰۰ هزار ساله که شواهد آن را می‌توان در اطراف روستای اریسمان این منطقه جست وجو کرد. امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد، منزل محقق الدوله مربوط به عهد قاجار، سرا موزه رهگشای، حمام نوغه و موزه مردم‌شناسی، منطقه باستانی تخت پادشاه، خانه‌‌‌‌‌های قدیمی و… از اماکن دیدنی بادرود است. برگزاری جشنواره انار در فصل پاییز هر سال از دیگر جاذبه‌‌‌‌‌های گردشگری است.

2تصویر

روستای ابیانه

جمعیت :۳۰۱ نفرمساحت :نقشه گردشگری
دلیل معروفیت :روستای ابیانه به دلیل معماری خاص و تاریخی اش یکی از معروف ترین روستا‌‌‌‌های ایران است که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است و به سرخ ترین سکونت گاه ایران نیز معروف است.

اَبیانه(ویونا) روستایی سرسبز و خوش آب و هوا از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان است. این روستا در 38 کیلومتری شمال غربی نطنز در دامنهٔ کوه کرکس و یکی از بلندترین نقاط مسکونی در ایران است. شمار خانه‌‌‌‌‌های ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۰ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شد. این خانه‌ها به‌طور کامل بر روی دامنه شیب‌دار شمال رودخانه برزرود بنا شده‌است. ابیانه در نگاه نخست، روستایی چند طبقه به‌نظر می‌آید که در بعضی موارد تا چهار طبقهٔ آن را می‌توان مشاهده کرد.ابیانه روستایی در دامنه کوه با نما‌‌‌‌های کاهگلی قرمز با زیر طاقی‌‌‌‌‌های سفید و پنجره‌‌‌‌‌های مشبک زیبا و چوبی است که هرچه در آن دیده می‌شود جلوه‌‌‌‌‌های از گذشته‌‌‌‌‌های دور دارد. از جاذبه‌‌‌‌‌های تاریخی روستای ابیانه می‌توان به آتشکده، آسیاب، موزه مردم شناسی و زیارتگاه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی و قلعه‌‌‌‌های تاریخی آن اشاره کرد.

جاذبه‌‌‌‌های گردشگریشهرستان نطنز
مشاهده بیشتر
شهرستان‌‌‌‌های دیگر استان
نقشه راهنمایشهرستان نطنز
دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت