menusearch
mehnavaz.com

راهنمای سفر به شهرستان کاشان

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه‌‌‌‌های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
راهنمای سفر به شهرستان کاشان
مرکزکاشانمساحت۴،۳۹۸ کیلومتر مربعجمعیت۳۶۴٬۴۸۲ نفرزبانفارسی - راجی - تاتیآب و هوادر ارتفاعات سردسیر و در جلگه‌‌‌‌های کویری گرمسیر
نام‌‌‌‌های دیگر :کاسیان، قاشان، کاه افشان، چهل حصاران

شهرستان کاشان یکی از پر جمعیت ترین شهرستان‌‌‌‌‌های استان اصفهان پس از شهرستان اصفهان در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر کاشان است. شهرستان کاشان ازلحاظ آب وهوایی، متنوع و در اکثر فصول وایام سال برای سفر مناسب است. شهرستان کاشان از شمال و شمال غربی با شهرستان قم استان قم، از شرق و شمال شرقی با شهرستان آران و بیدگل، از جنوب با شهرستان نطنز و از غرب با شهرستان دلیجان استان مرکزی همسایه است. شهرستان کاشان دارای ۴ بخش، ۹ دهستان و ۸ شهر است. کاشان به علت واقع بودن بر سر راه‌‌‌‌های تجارتی و ارتباطي در تمامي ادوار از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است. همچنین زمانی در کنار جاده ابریشم واقع بوده و در رونق و آباداني شهر سهم بسزايي داشته است و در حال حاضر نيز بر سر شاهراه ارتباطی بسيار مهمي قرار دارد که پايتخت را به شهرهاي جنوبي کشور ارتباط مي دهد. قدمت تاریخی منطقه کاشان مربوط است به یکی از کهن ترین مراکز استقرار بشر درفلات مرکزی ایران، موسوم به سیلک. مردمان نزدیک به 7500 سال پیش در این قسمت که در 2 کیلومتری جنوب غربی کاشان قراردارد، تمدنی را بنیان نهادند که آبادانی کنونی منطقه کاشان می‌تواند دنباله همان تمدن باشد.

شهر ها و روستا‌‌‌‌های گردشگری شهرستان کاشان
4تصویر

شهر کاشان

جمعیت :۳۰۴٬۴۸۷ نفرمساحت :۸۶۰۸٬۲ نقشه گردشگری
دلیل معروفیت :کاشان به شهر گل و گلاب، شهر خانه‌‌‌‌‌های تاریخی و پایتخت فرش و قالی جهان معروف است.

کاشان شهری تاریخی، مرکز شهرستان کاشان و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان پس از مرکز استان اصفهان است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهر‌‌‌‌های ایران است. کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. جاذبه‌‌‌‌‌های گردشگری و اقلیم این شهر که دارای دو منطقه کوهستانی و کویریست آن را به یکی از سکونت گاه‌‌‌‌‌های مهم در ایران بدل ساخته‌است و آداب و رسوم گلاب گیری و قالیشویی از مراسم سنتی این شهر است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.از مهم ترین جاذبه‌‌‌‌های گردشگری کاشان می‌توان به: تپه سیلک، باغ و حمام فین، خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها، بازار سنتی کاشان، اشاره کرد.

2تصویر

شهر نیاسر

جمعیت :5000 نفرمساحت :نقشه گردشگری
دلیل معروفیت :شهر نیاسر به سبب وجود گلاب گیری‌‌‌‌های فراوان و طبیعت زیبایش شهرت دارد.

نیاسر روستایی باستانی بوده‌است که در آثار جغرافیایی سده‌‌‌‌‌های ششم و هفتم از آن یاد شده‌است. مهم‌ترین اثر باستانی نیاسر، بنای تقویمی آتشکده نیاسر است. آبشار نیاسر نیز از جمله زیباترین آبشار‌‌‌‌های ایران است که محیطی سرسبز و باصفا را در محله سر کمر شهر نیاسر ایجاد کرده‌است و همچنین مراسم گلاب‌گیری نیز که همه ساله در اردیبهشت ماه در نیاسر برگزار می‌گردد گردشگران بسیاری را در به این شهر تاریخی جذب می‌نماید. نیاسر در ۲۰ کیلومتر شهر کاشان و در مسیر کاشان به مشهد اردهال واقع شده است.

1تصویر

شهر قمصر

جمعیت :۳،۸۷۷ نفرمساحت :6275 هکتارنقشه گردشگری
دلیل معروفیت :پایتخت گل و گلاب در ایران

قمصر یکی از قطب‌‌‌‌‌‌‌‌های تولید عرقیات گیاهی و گلاب در ایران است که دارای شهرت جهانی است.همه ساله در فصل بهار خصوصا اردیبهشت ماه می‌توانید شاهد جشنواره‌‌‌‌‌‌‌‌های باشکوه گلاب گیری در این شهر باشید شهرداری نیز امکانت خوبی برای مسافرین مهیا می‌نماید.از مناطق دیدنی قمصر علاوه بر مناظر طبیعی، بوستان ها و پارک‌‌‌‌‌‌‌‌های آن می‌توان اشاره داشت به چشمه آب معدنی صالح با چشم اندازی زیبا در دامنه کوه‌‌‌‌‌‌‌‌های فرفهان قرار دارد. تمام فصول قمصر زیباست اما بهار و تابستان رؤیایی آن میزبان هزاران میهمان جویای آرامش است.

جاذبه‌‌‌‌های گردشگریشهرستان کاشان
مشاهده بیشتر
شهرستان‌‌‌‌های دیگر استان
نقشه راهنمایشهرستان کاشان
دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت