menusearch
mehnavaz.com

کوه تفتان

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت

کوه تفتان | خاش - استان سيستان و بلوچستان

  • faceمناسب برای :
  • lockبازدید :
  • lockامنیت :
  • hotelامکانات اقامت :
  • چادر زدن :
  • local_parkingجای پارک :
  • roomدسترسی :
آدرس :
شماره تماس :
ساعت دسترسي :
سطح هزينه :
هزينه ورودیه اتباع ايراني :
هزينه ورودیه اتباع خارجي :
سال ساخت :
کاربري گذشته :
کاربري فعلي :
زمان بازدید :
مدت پيشنهادي بازديد :
بهترين ماه يا فصل براي بازديد :
آدرس : استان سیستان و بلوچستان - شهرستان خاش - روستای تمندان
شماره تماس :
زمان بازدید:
هزینه :
منطقه :
اصلاح و ویرایش
بستن
سلام همراه گرامی، ممنون از توجه و دقت نظر شما
error_outline لطفا اطلاعات نادرست نوشته شده در این مکان را گزارش داده و اطلاعات بیشتری اگر دارید حتی المقدور با ذکر منبع بیان کنید .

کوه آتشفشانی فعال تفتان از جمله کوه های دیدنی و پر بازدید ایران و بلندترین قله استان سیستان و بلوچستان است. تفتان در میان شش کوه آتشفشانی ایران، فعال ترین‌ آنها گزارش شده است. این کوه شامل 4 قله و سه دریاچه و پوشش گیاهی غنی است. مجموعا طول این رشته کوه 12 کیلومتر است.
برخی بر این باورند که نام کوه تفتان از واژه تفت به معنی گرم و سوزان آمده است. و این تسمیه به علت خروج آتشفشانی مرکب از بخار آب و گاز گوگرد از دهانه آن است که تقریبا در تمامی اوقات این گازهای آتشفشانی متصاعد می‌شوند.
کوه تفتان در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است. به طوری که شایع است چهل تن از راشدین مذهبی در این کوه ناپدید شده اند از این رو کوه چهل تن نامیده می‌شود و شاخک شمال آن نیز به همین سبب به اسم کوه زیارت معروف شده است و در گذشته محل زیارت اهالی این نواحی بوده است.
کوه تفتان دارای 4 قله با نام های به شرح زیر است: قله ی شمالی که مرتفع تر است و به نام "کوه زیارت" معروف است، قله ی جنوبی که کوتاه تر و آتشفشانی است "مادرکوه" نامیده می‌شود، قله ی شمالی شرقی که " صبح کوه" نام دارد و قله ای که در مغرب مادرکوه قرار گرفته "نرکوه" نامیده می‌شود.
در قلل کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به دریا سر یا سر دریا معروف اند. دو دریاچه در قسمت شمال واقع اند که عمق‌ آنها کم و اغلب دارای آب گوارا می‌باشند و دیگری که نسبتا بزرگتر است دارای آب شور دایمی است. دریاچه سردریا دارای ارتفاعات زیبا و پوشش گیاهی با گونه‌های مختلف دارویی است.
از گیاهان قابل رویش در ناحیه کوه تفتان می‌توان به درختانی همچون بنه، بادام کوهی، گز، سیه چوب، درمنه، ارژن و پوشش گیاهی مانند آویشن، پیاز کوهی، خارگلک، گرمونه، کاسنی، ریواس و پونه اشاره کرد. روباه، شغال و گرگ نیز بخشی از پوشش جانوری منطقه را تشکیل می‌دهند.
به طور معمول بارش و ذخیره‌ی برف در تفتان نسبت به کوه‌هایی مانند دنا و دماوند کمتر است که این مورد به ویژگی‌های جغرافیایی منطقه باز می‌گردد .
گروه های متعدد و مختلفی از کوهنوردان به قله تقتان صعود کرده اند که اولین صعود در اخر سال 1893برابر با 1272شمسی به سرپرستی ژنرال "سرپرسی سایکس" انگلیسی انجام یافت و "سون اندرسن فون هدن" سیاح معروف سویدی که اکثر بیابان های دنیا را بررسی و مطالعه کرد نیز به کوه تفتان صعود کرده است.
برای صعود به قله 4 راه وجود دارد : 1.مسیر پناهگاه، جبهه غربی (رایج) 2.روستایی ترشاب، جبهه شرقی 3.روستایی تمین، جبهه شمالی 4.دو راهی سنگان و روستایی خنجک، جبهه شمال شرقی. در مسیر رایج که معمولا کوهنوردان از آن استفاده می‌کنند یک اردوگاه و یک پناهگاه تجهیز شده موجود است. اردوگاه دره گل متعلق به آموزش و پرورش در ابتدای مسیر و پناهگاه صبح (sobah) در میانه ی مسیر قرار دارند .
آب چشمه های منطقه اغلب به علت ترکیب با گوگرد قابل مصرف نیستند و سمی هستند. البته چشمه خوش آب در ناحیه تنگه گلو، آب سالم و گوارایی را دارا است .
از رودخانه‌های سیلابی این حوزه می‌توان به رودخانه‌های سیلابی "لادیز" و "انده" در میرجاوه اشاره کرد. این رودخانه‌ها فقط در مواقع بارندگی‌های شدید، مدت کوتاهی آب دارند که همین آب‌ها منشأ اصلی تغذیه آب‌های زیرزمینی دشت‌ها محسوب می‌شوند.
چشمه های آب معدنی هم در منطقه تفتان وجود دارند. چشمه آب معدنی "جم‌چن" در شمال غربی کوه تفتان، چشمه آب معدنی "آمنی" در غرب تفتان در منتهی‌الیه رودخانه "بیدسر"، چشمه آب معدنی "برآبک" در شمال قله تفتان، چشمه آب معدنی "یوسف‌آباد" در غرب کوه تفتان، آب معدنی "ترشاب" در نزدیکی روستایی به همین نام در جنوب تفتان، چشمه معدنی "مرغاب" در جنوب شرق کوه تفتان، چشمه آب معدنی "کولکو" و "پوچلگی" و "پاول" در شرق تفتان و چشمه آب معدنی "گنج امین" در غرب روستای سنگان از چشمه‌های آب معدنی منطقه هستند که به علت قابلیت درمانی و زیبایی و تزیین ویژه با گل‌ها و گیاهان باعث جذب گردشگران هستند .
منبع : kojaro.com - tasnimnews.com - shakerim.ir - kziran.com - salamhamnavard.ir

اطلاعات بیشتر کوه تفتان
نمایش کمتر
نام
نام هاي ديگر
وجه تسمیه
مختصات جغرافيايي
دوره تاریخی
دستور ساخت
طراحان و سازندگان
سال شروع ساخت
سال افتتاح
سال ثبت ملي بنا
سال ثبت جهاني يونسکو
شاخصه اصلی
اندازه و مساحت
جنس
مصالح به کار رفته
موارد دیگر
ویژگی جغرافیایی :
رشته کوه تفتان به طول 12 کیلومتر در 42 کیلومتری شمال شهر خاش بین شهر میر جاوه و شهرستان خاش واقع شده است. ارتفاع آن ازسطح متوسط آب های خلیج فارس 3941 متر و نسبت به دشت های اطراف حدود 2000 متر است.
ویژگی خاص :
کوه تفتان تنها کوه آتشفشانی فعال در ایران است که بخار آب و گاز گوگرد از دهانه یکی از قله های آن خارج می‌شود .
بخش های مهم برای بازدید :
صعود از کوه تفتان و قله های آن، بازدید از گاز آتشفشانی متصاعد شده از قله زیارت که چشم انداز جذابی را نیز برای کوه تفتان به وجود آورده، دریاچه های سردریا و پوشش گیاهی زیبای اطراف‌ آنها، چشمه های آب معدنی آغشته به گوگرد در مسیر صعود و اطراف کوه تفتان، چشمه خوش آب که دارای آب شیرین و قابل آشامیدن است، رودخانه های سیلابی فصلی و ...
وسایل مورد نیاز :
برای صعود از کوه باید لوازم کوهنوردی همراه داشته باشید.
امکانات خاص :
در مسیر رایج صعود(جبهه غربی) که معمولا کوهنوردان از آن استفاده می‌کنند یک اردوگاه و یک پناهگاه موجود است. اردوگاه دره گل متعلق به آموزش و پرورش که در ابتدای مسیر و در ارتفاع 2523 متری قرار دارد و دارای 10 خوابگاه با ظرفیت هر خوابگاه 12 تخت به همراه آشپزخانه، سالن غذا خوری، حمام، سرویس بهداشتی، پارکینگ و آب آشامیدنی است. همچنین حیاط بزرگی هم دارد که چندین آلاچیق در آن قرار دارد. برای استفاده از اردوگاه به هماهنگی قبلی با آموزش و پرورش خاش یا معرفی نامه احتیاج دارید. بعد از سه الی چهار ساعت کوهنوردی به پناهگاه صبح در ارتفاع ۳۲۲۸ متری می‌رسید که دارای دو دستگاه ساختمان که یکی قدیمی و دوطبقه با ظرفیت 40 نفر و دیگری جدید و سه طبقه که بسیار محکم ساخته شده، با ظرفیت بسیار بالا اما تکمیل نشده داخلی. پناهگاه صبح مجهز به آب آشامیدنی فراوان، برق، آنتن دهی مناسب وسرویس بهداشتی و خوراکی های لازم است .
آب و هوای منطقه :
این منطقه به علت مرتفع بودن خوش آب و هواتر از مناطق اطراف است و آب و هوای معتدل، سرد و مرطوب دارد.
نمونه های مشابه :
تا کنون هفت کوه آتشفشانی در ایران شناسایی شده است که فعال ترین‌ آنها کوه تفتان است که در تمامی فصول سال گاز آتشفشانی از آن متصاعد می‌شود. دیگر کوه های آتشفشانی عبارت اند از : کوه دماوند در مازندران، کوه سبلان در اردبیل، کوه سهند در آذربایجان غربی، کوه بزمان در سیستان و بلوچستان، کوه شهسواران در سیستان و بلوچستان، کوه قلعه حسن علی در کرمان
مسیر دسترسی :
همان طور که در توضیحات ذکر شد، چهار راه برای صعود از تفتان وجود دارد. رایج ترین و مناسب ترین راه مسیر جبهه غربی است. نزدیک ترین شهر به تفتان، شهر خاش است. کوهنوردان برای صعود به قله ی تفتان باید ازطریق جاده زاهدان به سمت شهر خاش حرکت کنند. در 145 کیلومتری مسیر، تابلو کوه تفتان قرار دارد. سپس به خروجی روستاهای تمندان و کوشه می‌رسید. از سر جاده تا دو راهی با تابلوی سردریا به طرف اردوگاه دره گل در روستای تمندان راهنمایی می‌شوید. بعد از تابلوی سردریا و ادامه مسیر به سه راهی می‌رسید که در آن جا تابلوهایی از دهیاری تمندان وجود دارد و باید به سمت راست بروید. پس از طی 4 کیلومتر به ساختمان اردوگاه دره گل می‌رسید.مسیر صعود از دره کنار و سمت راست اردوگاه (مسیر تنگه گلو) شروع می‌شود و تابلوها شما را راهنمایی می‌کنند. از اردوگاه تا پناهگاه صبح 3 ساعت و از پناهگاه تا قله تفتان 4 ساعت کوهپیمایی لازم است .
توصیه :
1)قبل از آغاز کوهپیمایی حتما با هیئت کوهنوردی استان سیستان و بلوچستان هماهنگی های لازم را انجام دهید تا بتوانید از امکانات اردوگاه و پناهگاه استفاده کنید. 2)به خاطر گوگردی و سمی بودن آب چشمه های منطقه، آب آشامیدنی همراه داشته باشید. 3)به علت عدم وجود سوپر مارکت و نانوایی در این منطقه خرید های لازم و ضروری را در شهر انجام دهید. 4)اگر در کوهنوردی مهارت زیادی ندارید بهتر است زمستان را برای صعود از تفتان به علت وزش بادهای سنگین و سرد انتخاب نکنید.
ويژگي جغرافيايي
ويژگي خاص
مسير دسترسي
ماشين شخصي
اتوبوس
مترو
مسير پياده
بخش هاي مهم براي بازديد
امکانات خاص
وسايل مورد نياز
داستان هاي محلي
حواشي
آب و هواي منطقه
توصيه
نمونه هاي مشابه
تاریخچه خطی

گونه های جانوری
گونه های گیاهی
کد های اخلاقی - رفتاری :
جاذبه های گردشگری در نزدیکی
پارک جنگلي قرق
پارک جنگلی قرقفاصله : 11 km
اماکن مهم در نزدیکی
نقشه گوگل کوه تفتان
کوه تفتان
 
نمای 360 درجه کوه تفتان
به علت تحریم بودن ایران، برای نمایش نمای 360 درجه، آی پی خود را تغییر دهید.
نزدیک ترین اماکن مهم
بعد از اینجا کجا برم ؟
کلام آخر :
ممنون که با سایت مهنواز همراه بودید. دلتون شاد، سفر هاتون به راه و یادمون باشه که مکان های گردشگری و جاهایی که سفر می‌کنیم برای ماندگاری و حفظشون نیاز به رعایت یک سری کد های اخلاقی رفتاری از طرف ما دارند. پس شعار مهنواز را فراموش نکنید : آگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
2211
بررسی گردشگران
نوشتن بررسی
نقاط قوت
رفتار خوب کارمندان
خرید اینترنتی بلیط
نقاط ضعف
هزینه بالا نسبت به خدمات
بهداشت ضعیف
امتیاز گردشگران
نوع گردشگر
زمان سفر
زبان
تفکیک بررسی
نمایش 123 بررسی با تفکیک :
جدیدترین بررسی هاآرشیوخانوادگیآرشیوخیلی خوبآرشیو
پاک کردن همه
بهرام
بررسی خود را درباره کوه تفتان شروع کنید
امتیاز دهید
بهرام
فرزانه یوسفیخوزستان - اهوازسن : 20 تا 30 سالدرجه6گردشگر حرفه ای137 بررسی36 معرفی مکان67 امتیاز تشکر
مکانی زیبا برای طبیعت گردان
تاریخ بررسی 97/09/23
در بهمن 1397 به این مکان رفته ام
نقاط قوت
رفتار خوب کارمندانخرید اینترنتی بلیط
نقاط ضعف
هزینه بالا نسبت به خدماتبهداشت ضعیف
یکی از بهترین جاهایی که می‌شه برای سفر رفت. طبیعتی بکر و فراموش نشدنی. پیشنهاد می‌کنم حتما به این مکان سر بزنید و از جاذبه های اون دیدن کنید. از نظر من که خیلی جالب بود. شاید هزینش کمی بالا باشه ولی برای یکبار امتحان می‌ارزه. فضای مناسبی هم برای خانواده داره.
 انجيلي انجيلي انجيلي انجيلي
نوع سفر :همراه دوستان
مشاهده 9 بررسی فرزانه یوسفی در گلستان
پرسیدن سوال از فرزانه یوسفی درباره پارک جنگلی قرق
این بررسی مفید بود ؟
تشکر از فرزانه یوسفی4
نظرات
در اینجا تجربه، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با کوه تفتان بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید.
0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

شبکه های اجتماعی :
دسترسی سریع در این صفحه

گالری تصاویر

نقشه گوگل

نمای 360 درجه

آدرس

توضیح کوتاه

offline_pin

امکانات

اطلاعات ویژه

اطلاعات فنی

تاریخچه خطی

گونه های جانوری

گونه های گیاهی

کد های اخلاقی رفتاری

نزدیکترین اماکن

بعد کجا برم

مکان های مشابه

question_answer

پرسش و پاسخ

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت