menusearch
mehnavaz.com

پل سفید اهواز

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه‌‌‌‌های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت

پل سفید اهواز | اهواز - استان خوزستان

 • faceمناسب برای :
 • جوان و میانسال
 • سالمند
 • خانوادگی
 • lockبازدید :
 • lockامنیت :
 • بالا
 • hotelامکانات اقامت :
 • هتل در نزدیکی
 • چادر زدن :
 • ممنوع
 • local_parkingجای پارک :
 • پارکینگ در نزدیکی
 • roomدسترسی :
 • آسان
آدرس :
استان خوزستان - شهرستان اهواز - حدفاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین
شماره تماس :
ساعت دسترسي :
سطح هزينه :
هزينه ورودیه اتباع ايراني :
رایگان
هزينه ورودیه اتباع خارجي :
رایگان
سال ساخت :
1315
کاربري گذشته :
کاربري فعلي :
عبور عابر، احشام و وسایل نقلیه بر روی رود کارون
زمان بازدید :
مدت پيشنهادي بازديد :
بهترين ماه يا فصل براي بازديد :
اواخر پاییز و اوایل بهار
آدرس :
شماره تماس :
زمان بازدید:
هزینه :
منطقه :
اصلاح و ویرایش
بستن
سلام همراه گرامی، ممنون از توجه و دقت نظر شما
error_outline لطفا اطلاعات نادرست نوشته شده در این مکان را گزارش داده و اطلاعات بیشتری اگر دارید حتی المقدور با ذکر منبع بیان کنید .

اهواز یکی از کلانشهر‌‌‌‌های ایران است که در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار دارد و به عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می‌شود .
رودخانه کارون پرآب ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از کوه‌‌‌‌های بختیاری، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. بخش شرقی مرکز شهر، بافت قدیمی‌‌تر شهر و بیشتر کارخانه‌ها و اداره‌‌‌‌‌های وابسته به نفت و فولاد را در خودش جا داده است. بخش غربی کمی مسکونی‌تر است .
نخستین پل مدرنی که بر روی رودخانه کارون در اهواز ساخته شده پل سیاه ( پل فلزی راه آهن ) است که در سال 1308 احداث شد و راه‌آهن سراسری را به بندر امام خمینی ( بندر شاپور سابق ) متصل می‌کرد. این پل که به دلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌‌‌‌‌های آن به این نام خوانده می‌شود امروزه نیز در شهر قرار دارد و دارای 1150 متر طول و 6 متر عرض است .
در سال 1312 اریک کسوندسن، ریاست اداره بهره‌برداری راه‌آهن ناحیه جنوب اهواز و معاونت فنی و مهندسی این اداره سیف‌الله‌خان، مشاور پروژه ساختمان، طرح ایجاد یک پل جدید بر روی کارون را در یازده صفحه به وزارت کل طرق و شوارع ارایه کردند .
در آن زمان نزدیک به پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروکلین، نخستین پل فلزی جهان گذشته بود. این طرح برای سهولت عبور و مرور اهالی شهر اهواز بود و سه محل برای اجرای آن پیشنهاد شد. این پل اولین پل ماشین‌رو و عابر پیاده به شمار می‌رفت که اهواز قدیم و جدید را به هم مربوط می‌کرد.
در پی ارایه این طرح، قراردادی بین میرزا علی خان منصور - وزیر طرق و شوارع ایران - و اسکارلیندال - نماینده شرکتی سوئدی منعقد شد. بر اساس این قرارداد شرکت مذکور -که به سنتاب شهرت داشت- مسوولیت ساخت پل کارون اهواز و امتحان زمین و تهیه نقشه‌‌‌‌‌های اصلی را بر عهده گرفت. کل هزینه عملیات را پنج‌ میلیون و هفتصد و هشت هزار ریال (5.807.000 ریال) برآورد کردند و بانک ملی ایران موظف شد آن را طی ۱۲ فقره چک بپردازد. شرکت سنتاب، کشور سوئد را به عنوان منبع تهیه فولاد مورد نیاز و سایر مصالح و لوازم ساختمان پل در نظر گرفت و پس از تایید رسمی سفارت ایران در استکهلم این امر به این کشور سپرده شد .
در روز سی ام شهریور ۱۳۱۵ این پل با بیش از هفت ماه تاخیر به ناحیه راه‌آهن جنوب تحویل داده شد و در آن زمان کارشناسان سنتاب ضمانت بیست و چهار ماهه و عمر مفید پنجاه ساله آن را تضمین کردند. این پل در تاریخ پانزده آبان ۱۳۱۵ افتتاح و عبور و مرور اهالی از شهر قدیم اهواز به شهر جدید شروع شد. البته استفاده از این پل شرایطی نیز داشت که عبارت بودند از :
۱- در زمان عبور، بیش از یک ماشین روی پل حرکت نکند .
۲- حرکت چند درشکه پشت سرهم روی پل ممنوع باشد .
۳- سرعت اتومبیل روی پل بیش از ۵ کیلومتر در ساعت نباشد .
این پل تماما فلزی است و 501.2 متر طول و 9.8 متر عرض دارد. دو پیاده رو در این پل تعبیه شده و در وسط آن نیز مسیر اتومبیل ها قرار گرفته است .
دو دهانه (قوس) بزرگ پل ۱۳۶ و ۱۳۰ متر طول دارند و سه دهانه میانی ۴۹ متری و دو دهانه کناری به طول‌‌‌‌های ۱۲ و ۲۰ متر نیز در کنار آنها قرار گرفته اند. پل سفید را بر روی پایه بتنی ساخته اند و تمامی قطعات پل با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل شده اند.
در گذشته عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک، انسان و احشام و … از طریق این پل انجام می‌شد و امروزه عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه بر روی آن صورت می‌گیرد .
این اثر در تاریخ 26 آبان 1378 با شماره ثبت ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت تا حفاظت‌‌‌‌های لازم از آن صورت گیرد. اولین عملیات بازسازی پل در تابستان سال ۱۳۸۹ در دستور کار قرار گرفت و قرار بر این شد که عملیات جوش‌کاری اتصالات و قطعات فرسوده و همچنین رنگ‌آمیزی پل صورت گیرد. انجام نورپردازی نیز بخش دیگری از این عملیات بود و تجهیزات مورد نیاز برای آن با حمایت مالی بانک ملی از کشور ایتالیا تهیه شدند .
هدف از این بازسازی، رفع خطر‌‌‌‌های احتمالی به دلیل گذشت چندین سال از عمر مفید پنجاه ساله پل بود و بهینه‌سازی، مرمت و احیای سمبل تاریخی شهر نیز اهداف دیگر پروژه را تشکیل می‌داد .
آنچه که در نگاه اول توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند رنگ سفید پل است که آن را به عروس شهر شبیه می‌کند. همچنین این پل به عنوان نماد شهر اهواز نیز محسوب می‌شود.
سالانه گردشگران زیادی که به اهواز سفر می‌کنند مخصوصا در اواخر پاییز و اوایل بهار که از گرمای هوا کاسته شده از این پل نیز بازدید می‌کنند. جدا از زیبایی‌‌‌‌های پل، جوش و خروش کارون از دیگر دلایل محبوبیت پل سفید است که مردم را به حاشیه خود می‌کشاند و لحظاتی به یاد ماندنی را به آنها هدیه می‌دهد .

اطلاعات بیشتر پل سفید اهواز
نمایش کمتر
نام پل سفید اهواز
نام هاي ديگر پل معلق - پل هلالی
وجه تسمیه
مختصات جغرافيايي 31 درجه و 19 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 40 دقيقه طول شرقي
31°19!26.4%N+48°40!30.2%E
دوره تاریخی دوره پهلوی اول، سال 1315
دستور ساخت در سال 1312 پیشنهاد شده توسط ریاست اداره بهره‌برداری راه‌آهن ناحیه جنوب اهواز به وزارت کل طرق و شوارع و در ادامه دستور ساخت توسط میرزا علی‌خان منصور وزیر طرق و شوارع ایران
طراحان و سازندگان شرکت سوئدی سونسکاانتر پرناداکتی پولاکت و مهندسین آلمانی
سال شروع ساخت 1313
سال افتتاح 1315
سال ثبت ملي بنا این اثر در تاریخ 26 آبان 1378 با شماره ثبت ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت
سال ثبت جهاني يونسکو تاکنون به ثبت نرسیده
شاخصه اصلی قدیمی ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه#$رده هشتم در فهرست بزرگترین پل‌‌‌‌های معلق خاورمیانه#$دومین پل مدرن ساخته شده بر روی رودخانه کارون در اهواز#$نماد شهر اهواز
اندازه و مساحت طول : 501.2 متر#$عرض : 9.8 متر#$ارتفاع از سطح دریا : 13 متر
جنس فلزی و بتونی
مصالح به کار رفته
موارد دیگر
دارای پیاده رو برای عبور عابرین پیاده
اجازه تردد ماشین از روی پل
دو طرفه بودن مسیر روی پل
توقف ماشین روی پل
دور زدن و مسیر برگشت روی پل
ويژگي جغرافيايي
پل سفید اهواز در حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین بر روی رودخانه کارون ساخته شده است که عامل اتصال دو بخش شرقی و غربی اهواز است و امتداد خیابان طالقانی و میدان شهدا در شرق شهر را به امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی در غرب رودخانه کارون متصل می‌کند .
ويژگي خاص
پل سفید به دلیل رنگ سفیدش به این نام خوانده می‌شود ؛ اما به واسطه وجود قوس ها آن را با عنوان پل هلالی نیز می‌شناسند و به سبب معلق بودنش به آن پل معلق نیز می‌گویند .#$پل هلالی یا سفید، قدیمی ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به شمار می‌رود. #$در فهرست بزرگترین پل‌‌‌‌های معلق خاورمیانه، پل سفید در رده هشتم قرار دارد .#$پل سفید اولین پل ماشین رو و عابر پیاده و دومین پل مدرن ساخته شده بر روی رودخانه کارون در اهواز بعد از پل سیاه است. پل سیاه یا پل فلزی راه آهن در سال 1308 به عنوان تنها پل معلق بر روی رودخانه کارون احداث شد که راه‌آهن سراسری را به بندر امام خمینی ( بندر شاپور آن زمان ) متصل می‌کرد که به دلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌‌‌‌های آن به این نام خوانده شد. پل سفید نیز به خاطر رنگ سفید ( خاکستری روشن ) خود نسبت به پل سیاه، به این نام مشهور شد. این پل از نماد‌‌‌‌های شهر اهواز محسوب می‌شود .#$در میان شهر‌‌‌‌های خاورمیانه، اهواز با ۱۰ پل بیشترین پل‌‌‌‌های منطقه را دارد. در این فهرست اصفهان با هشت پل، قاهره با هفت پل، بغداد با پنج پل، استانبول با چهار پل، امان پایتخت اردن با دو پل، آنکارا با پنج پل، بیروت با دو پل و صنعا با چهار پل در رده‌‌‌‌های بعدی قرار گرفته اند. اهواز به دلیل تعدد پل ها به شهر پل ها نیز معروف است .
مسير دسترسي
پل سفید بر روی رودخانه کارون و در حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین قرار دارد که از دو بخش شرقی و غربی اهواز می‌توان به آن دسترسی داشت
ماشين شخصي به دلیل اینکه مسیر تردد خودرو بر روی پل برای مراقبت بیشتر بنا یک طرفه است و از سمت شرق به غرب است برای حرکت با ماشین شخصی بر روی پل باید از سمت خیابان طالقانی و خروجی میدان شهدا به سمت پل حرکت کنید و در سمت دیگر به خیابان فلسطین به سمت بیمارستان رازی می‌رسید.
اتوبوس اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌توانید در بخش شرقی در ایستگاه میدان شهدا که در خیابان طالقانی قرار دارد و نزدیک به پل است پیاده شوید و قدم زنان به سمت پل حرکت کنید و یا در سمت دیگر پل در بخش غربی از اتوبوس هایی استفاده کنید که به سمت خیابان فلسطین می‌روند. می‌توانید در ایستگاه کتابخانه شهید رجایی پیاده شده و قدم زنان به سمت پارک سه دختر حرکت کرده و از آنجا وارد پل شوید.
مترو ایستگاه متروی ساعت در خیابان امام موسی صدر در نردیکی میدان ساعت و در حدود 700 متری پل قرار دارد. می‌توانید در این ایستگاه پیاده شده و به سمت خیابان فلسطین و پارک سه دختر حرکت کنید.
مسير پياده شما می‌توانید از سمت خیابان طالقانی و از کنار میدان شهدا و یا سمت خیابان فلسطین و از کنار پارک سه دختر به سمت پل حرکت کنید
بخش هاي مهم براي بازديد
گردشگران میتوانند پیاده بر روی پل قدم زده و یا ایستاده از تماشای رود کارون در ارتفاع 13 متری لذت ببرند همینطور نمای پل بر روی رود کارون در فضای سبز اطراف پل نیز تماشاییست. #$همچنین قایق هایی وجود دارد که گردشگران با پرداخت هزینه می‌توانند در میان آب‌‌‌‌های رود کارون گشت بزنند .
امکانات خاص
بر روی پل سفید اهواز به صورت یک طرفه اجازه تردد ماشین وجود دارد همینطور دارای پیاده رو برای عبور عابرین پیاده است و امکانات دیگری بر روی پل وجود ندارد اما در دو طرف پل، پارک و فضای سبز قرار گرفته و کافه، رستوران و هتل نیز در نزدیکی پل وجود دارد .
وسايل مورد نياز
وسایل شخصی
داستان هاي محلي
از جمله نقل قول‌‌‌‌های مربوط به احداث پل, اين است که یک مهندسي آلماني به اتفاق همسرش که او نيز مهندس بود شروع به ساختن پل نمود وکار را تا مرحله سوار کردن يکي از هلالي ها با موفقيت پيش برد, ولي انگليسي هاي حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتي را که در اختيار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقيلي که با آن هلالي اول را بالا کشيده و مهار مي کردند پس گرفتند. اين عمل انگليسيها موجب بيماري ومرگ مهندس آلماني سازنده پل شد. ولي پس از چندي همسر او, کار را ادامه داد و با ابتدايي ترين وسايل ممکن در آن زمان و بکارگيري چند دوبه بجاي جرثقيل, موفق شد هلالي دوم را بر اسکلت پل سوار نموده و ساختمان آن را به پايان برساند .#$اما تاکنون نام و نشانی از این مهندسین و سند موثقی برای این داستان ندیدیم وتنها در سایت‌‌‌‌های مختلف از جمله سایت فرمانداری اهواز به همین شکل بیان شده است .
حواشي
در سال 1395 جشن 80 سالگی پل سفید در محل این پل در اهواز با حضور کاروان‌‌‌‌‌های ورزشی برگزار ‌شد. #$همچنین برپایی نمایشگاه عکس‌‌‌‌‌های قدیمی پل سفید، بریدن کیک تولد 80 سالگی، رونمایی از تمبر 80 سالگی، حرکت کاروان آتش‌نشانان، سوارکاران، دوچرخه‌سوارها، مسابقه دو و رهاسازی بادکنک و بالن‌ها و نورافشانی از جمله برنامه‌‌‌‌‌های این جشن بود .#$در آبان سال 96 سعید محمد پور، رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در گزارشی از خبرگزاری ایسنا اظهار کرد : پل سفید اهواز به دلیل سست شدن به خاطر گذشت زمان زیاد از احداث، اگر بسته نشود خطرات جانی به دنبال خواهد داشت و باید همانند سی و سه پل اصفهان بسته و فقط به عنوان یک بنای تاریخی از آن استفاده شود .#$در آذر همین سال مرجان شوشتری که در آن سال معاون میراث فرهنگی خوزستان بود در گزارشی در خبرگزاری ایلنا اظهار داشت : پل سفید اهواز به عنوان اثری ارزشی که دارای پیشینه‎ای تاریخی است، باید به عنوان یک جاذبه گردشگری مطرح و فراتر از صرفا ارتباط دادن غرب و شرق رودخانه کارون از آن بهره‎برداری شود .#$وی در ادامه با اشاره به برخی صحبت‎‌‌‌‌های اخیر مبنی بر آسیب دیدن پل سفید توضیح داد: برای دریافتن این موضوع که آیا پل سفید اهواز به مرحله‎ای رسیده است که توان بهره‎برداری و عبور وسایل نقلیه را دارا نیست و باید مانع تردد خودروها روی آن شد، باید گفت به دلیل آن‌که شهرداری چند سال پیش سازه این پل را تقویت کرد، باید نظر این ارگان و دفتر فنی آن را جویا شد .#$شوشتری در ادامه بیان داشت که تا آن روز نامه ای از سوی شهرداری مبنی بر توجه ویژه از بعد ایمنی را برای این پل دریافت نکرده اند و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان هم تاکنون اثری از تخریب روی این پل مشاهده و اعلام نکرده است .#$معاون میراث فرهنگی خوزستان تاکید کرد: قطعاً هیچ‎یک از مسئولان اداره‎کل میراث فرهنگی استان، امنیت مردم را در مرحله دوم قرار نخواهند داد و همان‌طور که یک اثر تاریخی از ارزش والا برخوردار است، امنیت مردم و توسعه پایدار شهری که توجه به محیط زیست را نیز شامل می‎شود، دارای اهمیت بسیار است .#$در سال 97 برخی از فعالان اجتماعی با انتشار عکسی از پله‌‌‌‌های جنب پل سفید، از استهلاک و بد منظری این پل ها اظهار ناخرسندی کردند و بیان داشتند متولی هر کسی هست چه میراث فرهنگی و چه شهرداری، هر چه سریعتر نسبت به ترمیم این پله ها اقدام کنند .
آب و هواي منطقه
آب و هوای گرم و مرطوب
توصيه
به دلیل گرمای زیاد و رطوبت بالا پیشنهاد می‌شود در شش ماه دوم سال و یا اوایل بهار به اهواز سفر کنید .
نمونه هاي مشابه
نمونه‌‌‌‌های دیگری از پل‌‌‌‌های معلق فلزی در ایران وجود دارند همچون پل معلق بابلسر، پل معلق آمل و غیره .#$در کشور‌‌‌‌های دیگر نیز نمونه‌‌‌‌های مشابه زیادی وجود دارد که مشهورترین‌ آنها پل بروکلین نیویورک در کشور امریکا است که از قدیمی ترین پل‌‌‌‌های فلزی معلق جهان به شمار می‌رود که تا سال 1903 طولانی ترین پل معلق جهان نیز بود. پل سفید نزدیک به پنجاه سال بعد از پل بروکلین در اهواز ساخته شد.
تاریخچه خطی
10 خرداد 1312

از طرف ریاست اداره بهره‌برداری راه‌آهن ناحیه جنوب اهواز (اریک کسوندسن) و معاونت فنی و مهندسی سیف‌الله‌خان مشاور پروژه ساختمان، یک پل جدید بر روی رود کارون جهت عبور و مرور اهالی شهر اهواز در یازده صفحه به وزارت کل طرق و شوارع داده و سه محل برای احداث پل پیشنهاد گردید.

17 خرداد 1313

قراردادی در ۱۲ ماده بین میرزا علی‌خان منصور وزیر طرق و شوارع ایران و اسکارلیندال نماینده شرکت سوئدی سونسکاانتر پرناداکتی پولاکت منعقد و طبق قرارداد مسئولیت ساختمان پل کارون اهواز و امتحان زمین و تهیه نقشه‌‌‌‌‌های اصلی به شرکت مذکور که به اختصار (سنتاب) نامیده می‌شد واگذار گردید.

30 شهریور 1315

این پل با بیش از هفت ماه تأخیر با ضمانت بیست و چهار ماهه و عمر مفید پنجاه ساله به ناحیه راه‌آهن جنوب تحویل داده شد.

15 آبان 1315

پل سفید اهواز افتتاح شد.

26 آبان 1378

این اثر با شماره ثبت 2493 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

تابستان 1389

اولین عملیات بازسازی برای رفع خطرات احتمالی به دلیل گذشت بیش از بیست سال از عمر مفید پنجاه ساله پل، در دستور کار قرار گرفت و قرار بر این شد که عملیات جوش‌کاری اتصالات و قطعات فرسوده و همچنین رنگ‌آمیزی پل صورت گیرد. انجام نورپردازی نیز بخش دیگری از این عملیات بود و تجهیزات مورد نیاز برای آن با حمایت مالی بانک ملی از کشور ایتالیا تهیه شدند.

گونه‌‌‌‌های جانوری
گونه‌‌‌‌های گیاهی
کد‌‌‌‌های اخلاقی - رفتاری :
جاذبه‌‌‌‌های گردشگری در نزدیکی
پارک جنگلي قرق
پارک جنگلی قرقفاصله : 11 km
اماکن مهم در نزدیکی
نقشه گوگل پل سفید اهواز
پل سفید اهواز
 
نمای 360 درجه پل سفید اهواز
به علت تحریم بودن ایران، برای نمایش نمای 360 درجه، آی پی خود را تغییر دهید.
نزدیک ترین اماکن مهم
بعد از اینجا کجا برم ؟
کلام آخر :
ممنون که با سایت مهنواز همراه بودید. دلتون شاد، سفر هاتون به راه و یادمون باشه که مکان‌‌‌‌های گردشگری و جاهایی که سفر می‌کنیم برای ماندگاری و حفظشون نیاز به رعایت یک سری کد‌‌‌‌های اخلاقی رفتاری از طرف ما دارند. پس شعار مهنواز را فراموش نکنید : آگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
4464
بررسی گردشگران
نوشتن بررسی
نقاط قوت
رفتار خوب کارمندان
خرید اینترنتی بلیط
نقاط ضعف
هزینه بالا نسبت به خدمات
بهداشت ضعیف
امتیاز گردشگران
نوع گردشگر
زمان سفر
زبان
تفکیک بررسی
نمایش 123 بررسی با تفکیک :
جدیدترین بررسی هاآرشیوخانوادگیآرشیوخیلی خوبآرشیو
پاک کردن همه
بهرام
بررسی خود را درباره پل سفید اهواز شروع کنید
امتیاز دهید
بهرام
فرزانه یوسفیخوزستان - اهوازسن : 20 تا 30 سالدرجه6گردشگر حرفه ای137 بررسی36 معرفی مکان67 امتیاز تشکر
مکانی زیبا برای طبیعت گردان
تاریخ بررسی 97/09/23
در بهمن 1397 به این مکان رفته ام
نقاط قوت
رفتار خوب کارمندانخرید اینترنتی بلیط
نقاط ضعف
هزینه بالا نسبت به خدماتبهداشت ضعیف
یکی از بهترین جاهایی که می‌شه برای سفر رفت. طبیعتی بکر و فراموش نشدنی. پیشنهاد می‌کنم حتما به این مکان سر بزنید و از جاذبه‌‌‌‌های اون دیدن کنید. از نظر من که خیلی جالب بود. شاید هزینش کمی بالا باشه ولی برای یکبار امتحان می‌ارزه. فضای مناسبی هم برای خانواده داره.
 انجيلي انجيلي انجيلي انجيلي
نوع سفر :همراه دوستان
مشاهده 9 بررسی فرزانه یوسفی در گلستان
پرسیدن سوال از فرزانه یوسفی درباره پارک جنگلی قرق
این بررسی مفید بود ؟
تشکر از فرزانه یوسفی4
نظرات
در اینجا تجربه، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با پل سفید اهواز بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید.
1 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

آوا
آوا
صفحه اش سياهه 😡😡😡😤😤😤😤
پاسخ دهید
2 تشویق
پاسخ مدیریت مهنواز
مدیریت مهنواز
سلام همراه گرامی دقیقا چه قسمتی را با مشکل می‌بینید؟ مشکلی مشاهده نکردم.
0 تشویق
شبکه‌‌‌‌های اجتماعی :
دسترسی سریع در این صفحه

گالری تصاویر

نقشه گوگل

نمای 360 درجه

آدرس

توضیح کوتاه

offline_pin

امکانات

اطلاعات ویژه

اطلاعات فنی

تاریخچه خطی

گونه‌‌‌‌های جانوری

گونه‌‌‌‌های گیاهی

کد‌‌‌‌های اخلاقی رفتاری

نزدیکترین اماکن

بعد کجا برم

مکان‌‌‌‌های مشابه

question_answer

پرسش و پاسخ

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت