menusearch
mehnavaz.com

قوانین حمل اشیاء در هواپیما | چه چیز هایی را نمی توان داخل هواپیما برد ؟

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها می باشد
مهنواز ، مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
 قوانین حمل اشیاء در هواپیما | چه چیز هایی را نمی توان داخل هواپیما برد ؟

قوانین حمل اشیاء در هواپیما | چه چیز هایی را نمی توان داخل هواپیما برد ؟

لازم به ذکر است قوانین زیر با توجه به قوانین کلی فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین دستورات سازمان جهانی یاتا ( انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی ) تدوین شده است و برخی از این قوانین می تواند نسبت به فرودگاه ، شرکت هواپیمایی و قوانین کشوری که به آن سفر می کنید متفاوت باشد ، لذا برای اطلاعات دقیقتر نسبت به موردی خاص قبل از سفر از شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مربوطه سوال کنید .

مواردی که حمل آن ها به داخل کابین هواپیما ممنوع است :

اشیاء تیز
انواع اشیاء تیز و برنده مانند چاقو ( دشنه ، چاقوی آشپزخانه ، چاقوی جیبی ، ساطور و غیره ) ، تیغ موکت بری ، ژیلت و تیغ ریش تراش ، قیچی ، ناخن گیر ، بطری ، شیشه و اشیاء مشابه . این موارد را به شرطی که به درستی داخل پارچه ای پیچیده و بسته بندی شده باشند و یا دارای غلاف باشند می توان در چمدانی که در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد حمل کرد .

سلاح گرم
انواع سلاح های گرم مانند سلاح های نظامی ، شکاری ، ساچمه ای و بادی بعلاوه انواع فشنگ های جنگی ، شکاری و ورزشی . همچنین حمل انواع اسلحه های اسباب بازی که شباهت زیادی به اسلحه واقعی دارند در کابین هواپیما ممنوع است . حمل برخی از این موارد در چمدانی که در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد مجاز می باشد اما قوانین شرکت ها متفاوت است . برای اطلاع دقیقتر نسبت به آن ها از شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مربوطه سوال کنید .
  

ابزار آلات
انواع ابزار آلات مانند پیچ گوشتی ، چکش ، آچار ، طناب ، سیم ، دریل ، مته ، اره و موارد دیگر . این موارد را به شرطی که دارای غلاف بوده و یا به درستی پیچیده و محافظت شده باشند می توان در چمدانی که در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد حمل کرد . برخی شرکت های هواپیمایی خارجی حمل پیچ گوشتی ، آچار و ابزار آلاتی که کمتر از 7 اینچ ( هر اینچ معادل 2/54 سانتیمتر ) باشند را در کابین هواپیما مجاز دانسته اند . برای اطلاع دقیقتر از شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مربوطه سوال کنید .

تجهیزات ورزشی و دفاع شخصی
حمل بیشتر تجهیزات ورزشی مانند چوب بیس بال ، تیر و کمان ، چوب کریکت ، چوب اسکی ، چوب هاکی ، چوب بیلیارد ، تیغه ، ستاره های پرتابی و جنگ افزار های ورزش های رزمی ، پنجه بوکس ، باطوم و موارد این چنین در کابین هواپیما ممنوع است و تنها می توان آن ها به درستی پیچیده و محافظت شده در چمدانی که در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد حمل کرد .

همچنین حمل برخی ادویه جات به خصوص ادویه های فلفل دار در کابین هواپیما ممنوع است و تنها می توان آن ها را در چمدانی که در قسمت بار هواپیما قرار می گیرد حمل کرد . برای اطلاع دقیقتر از شرکت هواپیمایی یا فرودگاه مربوطه سوال کنید .

مواردی که حمل آن ها چه در داخل کابین و چه در قسمت بار به طور کلی ممنوع می باشد :

مواد منفجره
حمل کلیه مواد جامد ، مایع و گاز منفجره ، آتش زا و سریع الاشتعال به هر صورتی توسط هواپیما ممنوع می باشد .

مواد شیمیایی
حمل انواع کپسول و اسپری های شیمیایی تحت فشار مانند گاز اشک آور ، فلفلی ، بی حس کننده و  بیهوش کننده ، سمی ، دفاع شخصی و گاز مایع توسط هواپیما ممنوع است و اجازه ورود و خروج آن داده نمی شود .

مواد اسیدی
کلیه مواد اسیدی و خورنده مانند اسید ، سرکه و غیره بعلاوه مواد سمی و رادیو اکتیو ممنوع است .

همچنین حمل مایعاتی مانند آبلیمو ، آبغوره ، ترشیجات ، مربا ، عسل ، نوشابه ، مواد فاسد شدنی و مواد غذایی فریز شده چه در داخل کابین و چه قسمت بار هواپیما ممنوع می باشد .مواد مخدر و مشروبات الکلی
بنابر قوانین جمهوری اسلامی مصرف هر گونه مواد مخدر و روانگردان و همچنین مشروبات الکلی ممنوع است به رغم آن ورود و خارج آن توسط هواپیما نیز ممنوع است .

مواردی که منع شرعی و قانونی دارند
وسایل قمار ، تجهیزات دریافت ماهواره ، مجله ، فیلم و عکس و هر کالایی که مغایر شئونات ملی ، مذهبی و مخل نظم عمومی کشور باشد به موجب قوانین جمهوری اسلامی ممنوع بوده و ورود و خروج آن توسط هواپیما غیر قانونی است .

اشیاء عتیقه و ملی
خارج کردن مواردی چون اشیاء عتیقه ، فرش های دارای ارزش تاریخی و میراث فرهنگی ، کتب خطی ، انواع سنگ های گرانبها و قدیمی از ایران ممنوع است . همچنین خروج فیلم های 35 میلی متری ، آثار هنری اصیل و آلات موسیقی که جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود ممنوع می باشد .

علاوه بر این موارد برخی محدودیت ها که شامل قوانین گمرکی می شوند نیز وجود دارند که در مطلب بعد قرار خواهند گرفت . 

شما هم می توانید مواردی که در سفر های خود با آن برخورد داشته اید را در نظرات نوشته تا به این مطلب اضافه شود .


 استفاده از مطالب اختصاصی سایت مهنواز بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد 

منبع :
تیم مهنواز

نویسنده : تیم مهنواز

مترجم :

اطلاعات این مطلب
17160۷ آبان ۱۳۹۶
نظرات
در اینجا تجربه ، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با این مقاله بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید .
0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می شود
* پاسخ شما

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی ، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند .
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت