menusearch
mehnavaz.com

شخصیت شناسی سفر | 6 نوع رایج شخصیت در سفر

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
 شخصیت شناسی سفر | 6 نوع رایج شخصیت در سفر

شخصیت شناسی سفر | 6 نوع رایج شخصیت در سفر

فکر نمی‌کنم کسی باشد که جای خالی سفر و ماجراجویی را در زندگی اش حس نکند آن هم با وجود انواع امکانات جدید و تبلیغات متنوع تورهای مسافرتی که در تمام فصول سال و همه جا به چشم می‌خورند. حالا دیگر بسیار راحت و وسوسه برانگیز شده است که فقط چمدان ها را ببندیم و برنامه ای برای سفر بریزیم و به دل جاده ها بزنیم!
البته قبل از اینکه راه بیفتید یا برنامه تعطیلات بعدی را با دوستانتان بچینید، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید از لحاظ شخصیتی چه نوع مسافری هستید. شناخت شخصیت خودتان در سفر نه تنها مشکلات زیادی را در سفر های انفرادی تان حل می‌کند بلکه در سفرهای گروهی و خانوادگی هم از بحث و جدل های احتمالی بین شما و همسفرانتان جلوگیری می‌کند.


در ادامه این مطلب شش نوع از انواع شخصیت ها در سفر را خواهید خواند :

 

ماجراجو
اگر معمولا از اوقات فراغت، تعطیلات و هر فرصت دیگری برای سفر استفاده می‌کنید و نسبت به دیگران به مکان های بیشتری با دفعات بیشتر سفر کرده اید و یا اینکه بیشتر از بقیه به دنبال فعالیت های خاص و فراموش نشدنی در سفرهایتان هستید، احتمالا شما شخصیتی ماجراجو دارید. ماجراجوها اشتیاق فراوانی برای سفر دارند و سفر با گروهی کوچک بهترین پیشنهاد برای آن هاست. تنها چهار درصد از مسافران اشتیاق شما را نسبت به گشت و گذار در مسیر های ناشناخته و بکر و ماجراجویی های خارق العاده درک می‌کنند!

 

انواع شخصیت ها در سفر


پیش قدم
اگر شخصیت پیش قدم داشته باشید، چندین ویژگی مشترک بین شخصیت شما و شخصیت ماجراجو وجود دارد. به عنوان مثال شما هم مانند ماجراجوها عاشق سفر _ البته به ویژه سفر به کشورهای خارجی _ هستید و برای هر سفر به دنبال مقصد و تجربیات جدید می‌گردید. درواقع اشتیاق و علاقه شما، داشتن جنب و جوش و فعالیت بدنی بیشتر در منزل یا سفر است. البته شما برخلاف دوستان ماجراجویتان علاقمند به استفاده افراطی و غیرعادی از تعطیلاتتان نیستید و معمولا از قبل برای سفرتان برنامه ریزی می‌کنید، مکان هایی که دوست دارید را همراه با زمانبندی بازدید از‌ آنها مشخص می‌کنید. همچنین شما تمایل دارید با گروه بزرگتر و افراد بیشتری به سفر بروید مانند حدود 17 درصد از مسافران که شخصیت پیش قدم دارند.


مسافر
شما متعلق به یکی از دو گروه بزرگ تیپ شخصیتی هستید، از هر ده نفر سه نفر جزو این گروه شخصیتی هستند. شخصیت مسافر حد واسطی بین شخصیت ماجراجو و سنتی است: شما رویکردی ثابت و قابل پیش بینی نسبت به زندگی روزمره و سفرهای معمولتان دارید اما دارای علایق متنوع تری نسبت به شخصیت سنتی هستید. شما ممکن است با هواپیما یا خودرو شخصی به سفر بروید اما معمولا ترجیح می‌دهید در صورت امکان با خودرو سفرکنید.

 

انواع مسافرها


سیاحت گر
سیاحت گر تلفیقی بین شخصیت ماجراجو و سنتی است البته بیشتر به سمت ماجراجو متمایل است، شما معمولا با گروه های بزرگ و همسفران زیادی سفر می‌کنید. از هر ده نفر سه نفر متعلق به این گروه هستند، پس در یکی از رایج ترین دسته های انواع شخصیت مسافران قرار دارید. از این رو، اکثر شرکتهای مسافرتی -خطوط هوایی، استراحتگاه ها، شرکتهای اجاره خودرو، تورهای مسافرتی، کشتی های تفریحی و غیره- شما را در رأس فهرست کسانی قرار داده اند که برای تبلیغ خدمات به سراغشان می‌روند تا شما را به سفر رفتن تشویق کنند.


مشاهده گر
شخصیت مشاهده گر روحیه ای آرام، خونسرد، بیخیال و آسان گیر دارد و در موقعیت های بحرانی بسیار آرام و صبور با مسائل برخورد می‌کند. شما به ندرت از کوره درمی روید و در میان اطرافیانتان به عنوان شخصی مهربان و موقر شناخته می‌شوید. به لطف خونگرمی، نشاط، خوش برخوردی، دلنشینی و مطبوعیت شخصیتتان معمولا در بین دوستان نقش برقرارکننده ی صلح را دارید. همسفری فوق العاده هستید و همراهان خوبی هم دارید! حدود 17 درصد جمعیت -تقریبا یک نفر از هر شش نفر- به این دسته تعلق دارند.

 

شخصیت شناسی سفر


سنتی
مسافران سنتی شخصیتی کاملا متضاد ماجراجویان دارند. آنها زندگی ساختارمند و قابل پیش بینی را بیشتر ترجیح می‌دهند و جای بسیار کمی برای فعالیت های خودجوش و ریسکی باقی می‌گذارند. این افراد مایل اند از نوعی الگوی مشخص یا روتین پیروی کنند و همیشه بدانند قرار است در قدم بعدی شان چه اتفاقی بیفتد. سنتی ها دوست دارند تا جایی که می‌توانند همه چیز را برنامه ریزی کنند تا برای اتفاقاتی که قرار است رخ دهد آماده باشند.

 

شما کدام یک از تیپ های شخصیتی سفر را دارید؟ معمولا ترجیح می‌دهید چگونه سفر کنید؟ در بخش نظرات، دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید!

منبع :
Joyce Chua

نویسنده : Joyce Chua

سردبیر مجله و رمان نویس اهل سنگاپور

تیم مهنواز

مترجم : تیم مهنواز

اطلاعات این مطلب
10070۱۳ آبان ۱۳۹۹
دسته بندی :
گردشگری
مرتبط با
نوع مقاله
رده بندی مقالات
نوع نگارش
نظرات
در اینجا تجربه، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با این مقاله بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید.
0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت