menusearch
mehnavaz.com

حفاظت از محیط زیست در سفر | 7 نکته مهم برای مبتدی ها

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
 حفاظت از محیط زیست در سفر | 7 نکته مهم برای مبتدی ها

حفاظت از محیط زیست در سفر | 7 نکته مهم برای مبتدی ها

اگر طی ماه های اخیر در جریان اخبار بوده باشید، حتما در مورد تغییرات اقلیمی در جهان شنیده اید. این یک واقعیت است و عواقب آن نیز اجتناب ناپذیر است. اگر می‌خواهیم تاثیرات منفی این تغییرات را به حداقل برسانیم، باید هرچه زودتر تغییراتی در زمینه های مختلف زندگی مان ایجاد کنیم: در مصرف انرژی، خوراک و همچنین گردشگری

درواقع با وجود اینکه مسافران زیادی ادعا می‌کنند که درباره تغییرات آب و هوایی نگران هستند اما تنها درصد کمی از‌ آنها حاضر می‌شوند سبک زندگی شان را برای جلوگیری از عواقب ناخوشایند آن تغییر دهند. کمتر مسافری به شیوه محیط زیست دوستانه و سبز سفر رفتن روی می‌آورد، به این خاطر که بسیاری از مسافران اصلا نمی‌دانند این به چه معناست و شامل انجام چه اقداماتی می‌شود.

پس در اینجا نکاتی را برای شما آورده ایم تا به یک مسافر مسئولیت پذیر تبدیل شوید. اولین قدم این است که بدانید مراقبت از سیاره ی عزیزمان به عهده شما نیز هست.

 

ردپای (اثر) کربنی خود را کاهش دهید

شاید دیده باشید گرتا تونبرگ (نوجوان فعال محیط زیست) برای ایجاد آلودگی کمتر در محیط زیست، هرگز سوار هواپیما نمی‌شود. قطعا انجام این کار برای همه ما امکان پذیر نیست اما کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، انتخاب پروازهایی با کمترین میزان انتشار CO2(کربن) است. در اغلب سایت های رزرو پرواز، این گزینه برای جستجو در پرواز ها وجود دارد.

در حال حاضر کارهایی در زمینه ایجاد سوخت پایدار درحال انجام است اما تا آن زمان، محیط زیست دوستانه ترین راه برای سفر، انتخاب پرواز با شرکت هایی است که در استراتژی خود در پروژه های توسعه پایدار سرمایه گذاری می‌کنند. به عنوان مثال Eesy jet (نام یک گروه هواپیمایی چند ملیتی ارزان قیمت بریتانیایی) با سرمایه گذاری در پروژه انرژی های تجدیدپذیر، انتشار کربن های خود را جبران می‌کند.

اما انتخاب پرواز های یک شرکت به جای شرکت هواپیمایی دیگر تنها کاری نیست که دستتان بربیاید: پرواز های مستقیم همیشه بهتر از پرواز های غیر مستقیم (شامل دو یا چند پرواز) هستند. به این خاطر که هواپیماها بیشترین سوخت خود را هنگام برخاست و فرود مصرف می‌کنند.

چمدان نیز در مصرف سوخت تاثیر دارد. هرچه چمدان ها و بارهایتان بیشتر باشد، هواپیما وزن بیشتری می‌گیرد و هرچه هواپیما سنگین تر باشد، به مصرف سوخت بیشتری احتیاج پیدا خواهد کرد. پس در نتیجه بارتان را سبک تر ببندید.

در نهایت اگر امکانش هست، سفر با قطار را انتخاب کنید. چون قطار محیط زیست دوستانه تر است و آلودگی کمتری ایجاد می‌کند. همچنین همیشه درباره وسایل نقلیه عمومی که در مقصد شما کار می‌کنند، تحقیق کنید. هرچه بیشتر از وسایل نقلیه عمومی یا اشتراکی استفاده کنید بهتر از وسایل نقلیه شخصی است.

 

سفر محیط زیست دوستانه با قطار

 

از تاثیر عملکردتان بر روی محیط آگاه باشید

اگرچه احتمالا شما فکر می‌کنید تاثیر برخی از اقدامات شما ناچیز است اما مجموع بسیاری از اقدامات چندین مسافر می‌تواند عواقب زیادی در مکان هایی که از‌ آنها بازدید می‌کنید داشته باشد.

وقتی بستن قفل آهنی روی نرده و حفاظ پل ها مرسوم شد، زوج های عاشق به غیر رومانتیک ترین بخش این موضوع فکر نمی‌کردند : وزن سنگین قفل های آهنی، ساختار نرده های پل را به خطر می‌اندازد. به عنوان مثال در پاریس مسئولان نه تنها مجبور شدند قفل های پل Pont Des Arts را بردارند، بلکه برای حفاظ و نرده های پل حفاظ شیشه ای نیز قرار دادند تا دیگر کسی نتواند به‌ آنها قفل وصل کند.

 

یادداشت مهنواز : قفل عشق (love lock)، قفلی است که زوج ها یا عشاق به نمادی از عشق خود به یک پل، حصار، دروازه، بنای یادبود یا وسائل عمومی مشابه وصل می‌کنند. به طور معمول نام یا حروف ابتدایی نام عشاق روی این قفل های آهنی حک شده است. کلید این قفل ها را هم معمولا در رودخانه ای مجاور دور می‌اندازند که نماد عشق ناگسستنی باشد.

 

روی هم قرار دادن سنگ های هرمی شکل (برای ایجاد حالتی از مراقبه و تمرکز) تقلیدی از فرهنگ های بودایی و تائوئیستی، یکی دیگر از اقدامات است که تاثیر منفی روی محیط ایجاد می‌کند. این آیین که از طریق چندین ساحل و محیط طبیعی گسترش یافته است، باعث دگرگونی زیست گیاهان و جانوران این مناطق می‌شود. به عنوان مثال از رشد برخی گیاهان یا لانه سازی برخی از گونه های بومی جلوگیری می‌کند.

از طرف دیگر، رسم لمس قسمت مشخصی از مجسمه های برنزی برای کسانی که دنبال رسیدن به شانس هستند، باعث فرسایش و تغییر شکل مجسمه ها در طول زمان می‌شود. پای رسول سنت پیتر در واتیکان، قفسه سینه ژولیت در ورونا یا بینی مجسمه سگ در ادینبورگ و غیره. صادقانه بگوییم لمس‌ آنها شانس را در زندگی شما تضمین نمی‌کند، اما هزینه های اضافی برای دولت که هربار باید‌ آنها را مرمت کند در پی خواهد داشت. اجتناب از لمس مجسمه ها، محیط زیست دوستانه ترین راه برای سفر است.

 

رفتارهای سازگار با محیط زیست در سفر

 

برای کسب و کار های محلی و کوچک پول خرج کنید

اگر نمی‌خواهید به زندگی کردن در دنیایی که تحت سلطه فروشگاه های بزرگ، فروشگاه های زنجیره ای سوپرمارکتی و فروشگاه های بین المللی مد و غیره است، ادامه دهید، راهی ندارد جز اینکه از کسب و کارهای محلی و کوچک حمایت کنید. علاوه بر این، درحال حاضر ما می‌دانیم که فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، همیشه به حقوق انسانی کارکنانشان احترام نمی‌گذارند.

به هرکجا سفر کنید، همیشه فرصتی برای حمایت از مردم محلی آنجا خواهید داشت. اگر از یک مغازه کوچک خرید کنید، اگر محصولات و فرآورده های تولید شده و محلی را انتخاب کنید و یا اگر در رستوران های کوچکتر غذا بخورید، همه این ها مصداقی از حمایت از کسب و کارهای محلی و کوچک یک جامعه است. ناگفته نماند که چقدر امتحان کردن چیزهای جدید، هیجان انگیز و چالش برانگیز است و نه چیزهایی که در شهر و کشور خودتان هم دارید!

برای ایجاد تاثیر مثبت در جامعه محلی می‌توانید چیزهایی را که دیگر نیازی به‌ آنها ندارید به دیگران اهدا کنید. ممکن است در یک سفر طولانی، سوغاتی و چیزهای خاطره انگیز جمع کرده باشید که دیگر نیازی به آن نداشته باشید،‌ آنها را به خانواده های دیگر یا بازارچه ها و فروشگاه های خیریه بسپارید.

در نهایت به این نکته توجه کنید: چانه زدن در بعضی فرهنگ ها بدیهی است و شما می‌توانید خیلی راحت در این کشور ها مانند مراکش و مصر در مغازه ها چانه بزنید. اما در کشور های دیگر ممکن است بیشتر از اینکه برای شما منفعتی داشته باشد، به ضررتان تمام شود. بنابراین چانه زدن را به شیوه بدی به کار نبرید و از آن سواستفاده نکنید. شاید چانه زدن باعث شود مقدار کمی پول در سفر صرفه جویی کنید اما برای فروشنده این معنا را ندارد. او هر روز دارد با تعداد زیادی از مسافران که از او تخفیف های بیشتری می‌خواهند بحث می‌کند و اگر بخواهد به همه مقدار قابل توجهی تخفیف بدهد، نتیجه در پایان ماه برای او بسیار متفاوت خواهد بود.

 

حمایت از کسب و کارهای محلی و کوچک

 

عادت های خود را تغییر دهید

اگر هنوز جزو آن دسته افرادی هستید که هنگام مسواک زدن شیر آب را باز می‌گذارند، بدانید که این کار شما مصداق مهمی از هدر دادن آب است! درست است که بسیاری از مکان ها، دوش ها و سینک هایشان را به سیستم تایمر مجهز کرده اند و آب در زمان غیرضروری باز نمی‌ماند اما خودتان هم برای صرفه جویی در مصرف آب هوشیار باشید و تا حد ممکن از هدررفت آب جلوگیری کنید. به عنوان مثال وقتی می‌خواهید لباس هایتان را بشویید، تنظیمات ماشین لباس شویی را روی زمان کمتر قرار دهید.

راه های دیگر برای صرفه جویی در انرژی: هنگام خروج از اتاق چراغ ها را خاموش کنید، به خصوص در اقامتگاه های مشترک که فکر می‌کنیم ما مسئولیتی در قبال آن نداریم درحالی که این مسئولیت همه افراد است. همچنین از وسایل گرمایش و سرمایش محیط، بیش از حد لزوم استفاده نکنید. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که وقتی سردشان می‌شود، ترجیح می‌دهند به جای اینکه لباس گرم بپوشند اول وسایل گرمایشی را روشن کنند، سعی کنید هرچه زودتر یک مسافر مسئولیت پذیر شوید!

این خیلی راحت است که کولر یا گرمایش را روشن کنید یا درخواست دهید این کار را برایتان انجام دهند، خصوصا وقتی به این فکر می‌کنید که پولش را هم از قبل پرداخت کرده اید اما در حقیقت این دیگر یک سفر مسئولانه نخواهد بود.

در همین رابطه بسیاری از مردم از صبحانه یا بوفه غذا سواستفاده می‌کنند که در بسیاری از موارد به هدر رفتن و اسراف غذا منجر می‌شود. وقتی این امکان برای شما وجود دارد که از هر چیزی که در بوفه غذا وجود دارد برای خودتان بکشید، از هیچ یک از خوراکی های موجود صرف نظر نمی‌کنید و اغلب اوقات هم نمی‌توانید همه آن چیزی که در بشقابتان آورده اید تمام کنید. در نهایت چه اتفاقی برای این غذای نیمه تمام می‌افتد؟ قطعا جایش در سطل زباله است!

بازیافت را بیاموزید و همیشه در محل اقامتتان درباره جایگاه سطل های بازیافتی بپرسید، البته در خیلی از مکان ها این سطل ها قابل مشاهده هستند، اگر امکانش دارید یک اقامتگاه سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید.

 

صرفه جویی در مصرف آب و محیط زیست

 

با پلاستیک خداحافظی کنید

در کشورهایی که آب قابل شرب پیدا می‌شود، قمقمه ضد زنگ استیل خود را همراه داشته باشید تا از خرید بطری های پلاستیکی جلوگیری کنید. قمقمه های استیل از نوع آلمینیومی آن گران تر است اما مواد سمی آزاد نمی‌کند و همچنین بسیار مقاوم است و بوی بد نیز نمی‌گیرد.

اگر به جایی سفر می‌کنید که آب قابل شرب در دسترستان نیست، بهتر است بطری های بزرگ آب بخرید و هربار که بیرون می‌روید، قمقمه کوچک خود را پر کنید. این کار از خرید چندین بطری پلاستیکی کوچک خیلی بهتر است.

تغییر دیگری که می‌توانید ایجاد کنید این است که استفاده از نی های پلاستیکی را متوقف کنید. واقعا این نی ها چه فایده دیگری غیر از تزئین عکس اینستاگرام شما دارند؟ بسیاری از کافه ها و رستوران ها، خودشان بدون اینکه شما بخواهید در لیوانتان نی می‌گذارند پس بهتر است یادتان باشد خودتان به‌ آنها بگویید که در آبمیوه، اسموتی یا کوکتلتان نی نگذارند.

کیسه های پارچه ای خرید را در کیف یا کوله خود همراه داشته باشید. این کیسه ها جای زیادی نمی‌گیرند و مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کنند به خصوص بعضی از مدل های‌ آنها که به خوبی جمع می‌شوند. این کار باعث می‌شود در مواقع لزوم کیسه های پلاستیکی خریداری نکنید.

اینترنت پر است از نکات کاربردی سفر برای کسانی که به زندگی بدون پلاستیک علاقمند هستند، پس اگر می‌خواهید به مرحله بعدی بروید کمی تحقیق کنید.

 

زندگی بدون پلاستیک

 

بیش از حد به جایی سفر نکنید

این کار فقط ساکنان شهر های بزرگ را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. به عنوان مثال ساکنان یک منطقه ی توریستی شده مجبور می‌شوند به دلیل افزایش بیش از حد اجاره بها یا به دلیل ظاهری که اقامتگاه های گردشگری کنترل نشده به وجود آورده اند، مهاجرت کنند. خیلی اوقات به صورت بی رویه ساختمان های مدرن و ناهمخوان در یک منطقه روستایی ساخته می‌شود، فقط به این خاطر که یک فیلم یا سریال در آن منطقه ساخته شده و آن جا را به یک نقطه جالب و تفریحی برای گردشگران تبدیل کرده است.

همه این ها زندگی مردم منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه در برخی از پارک های ملی، مانند ماچو پیچو (machu picchu) محدودیتی برای تعداد بازدیدکنندگان روزانه در نظر گرفته شده است. بنابراین اثرات ایجاد شده توسط گردشگران بر روی محیط، تعدیل می‌شود. «سندروم ونیز» مستندی است که ویرانی هایی را که گردشگری بیش از حد در یکی از رومانتیک ترین شهر های اروپا ایجاد کرده بیان می‌کند. متاسفانه این اصطلاح قبلا برای اشاره به مکان های دیگری که از همین عواقب رنج می‌برند، استفاده می‌شد. جهان گسترده و بزرگ است، تنوع را هم امتحان کنید!

همچنین برای انتخاب مقصد سفرتان، جستجو در میان بهترین عکس های اینستاگرامی، محیط زیست دوستانه ترین راه برای سفر نیست. عکس های شبکه های اجتماعی، نحوه درک و برنامه ریزی سفرها را تغییر داده است. البته از این جهت که شخص قبل از سفر عملا هر چیزی که در آنجا هست را دیده است، خوب به نظر می‌رسد. اما مکان هایی که در شبکه های اجتماعی ترند و محبوب می‌شوند، باعث گردشگری بیش از حد و توده ای در آن منطقه می‌شود. بدتر اینکه ساکنان محلی مشاهده می‌کنند که روال عادی زندگی شان توسط مسافرانی که ترندهای اینستا را دنبال کرده اند، مختل می‌شود.

 

چطور محیط زیست دوستانه سفر کنیم

 

به حیوانات احترام بگذارید

برای اینکه هرچه بیشتر سفرتان محیط زیست دوستانه باشد، باید به قلمرو حیوانات هم احترام بگذارید که این احترام شامل پرهیز از فعالیت هایی است که در آن از حیوانات به عنوان یک سرگرمی استفاده شود. هر شخص لازم است محدودیت هایی را برای خود در رفتار با حیوانات ایجاد کند. برای برخی این محدودیت بازدید نکردن از باغ وحش است، برای بعضی افراد سوار نشدن پشت فیل یا شتر و دیگر حیوانات است و برای بسیاری از افراد این است که از خود با حیوانات رام شده عکس نگیرند.

شاید از این موضوع آگاهی نداشته باشید اما بسیاری از عکس های سلفی با حیوانات یک واقعیت بی رحمانه را پنهان می‌کند: جغدهایی که یک تاندون در بال هایشان بریده شده تا نتوانند پرواز کنند، شیرهایی که چنگال هایشان بریده شده تا انسان ها بتوانند با‌ آنها بازی کنند، لمورهایی که دندان هایشان را کشیده اند تا گردشگران را گاز نگیرند یا حیوانات کوچکی که خیلی زود از مادرانشان جدا شده اند.

بسیاری از عکس هایی که در سفر با حیوانات می‌گیریم، ظاهرا بی ضرر به نظر می‌رسند، اما سازمان حمایت از حیوانات، به ما درباره بدرفتاری با برخی از گونه های وحشی مانند کانگورو ها و تنبل ها هشدار می‌دهد. تماس فیزیکی با آن ها، بغل کردن، لمس کردن یا گرفتن‌ آنها در بازوها، می‌تواند‌ آنها را تحت استرس و فشار بالایی قرار دهد.

محیط زیست دوستانه ترین راه در سفر این است که بپذیریم «سلفی خوب» را تمرین کنیم: یک عکس که بدون تماس مستقیم با حیوانات گرفته شده باشد و با حیواناتی که در قفس نباشند و یا اینکه به عنوان لوازم جانبی برای عکاسی مورد استفاده قرار نگیرند.

 

رعایت حقوق حیوانات در سفر

منبع :

نویسنده :

تیم مهنواز

مترجم : تیم مهنواز

اطلاعات این مطلب
7890۲۶ بهمن ۱۳۹۹
دسته بندی :
گردشگری
مرتبط با
نوع مقاله
رده بندی مقالات
نوع نگارش
نظرات
در اینجا تجربه، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با این مقاله بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید.
0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت