menusearch
mehnavaz.com

معرفی جاذبه های گردشگری

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها می باشد
مکان ها » جاذبه های گردشگری »
ثبت مکان
استان
شهر
گردشگری طبیعت
گردشگری تاریخی
گردشگری مذهبی
گردشگری ورزشی
گردشگری شهری
گردشگری روستایی
گردشگری فرهنگی ، هنری
خرید
خدمات شهری
مناسب برای گروه های
ویژگی مکان
خصوصیات و کاربری
دوره تاریخی
امکانات
مناسب تفریحات ورزشی
زمان
هزینه
ناحیه
کجا برم ؟
آتشکده زرتشتیان یزد

آتشکده زرتشتیان یزد
يزد - استان يزد

آتشکده زرتشتیان که به آن «آتشکده بهرام» یا «آتشکده وَرهُرام» نیز می گویند، یکی از بناهای مقدس زرتشتیان است که در شهر یزد واقع در استان یزد بنا شده است. این آتشکده شامل ساختمان و باغ مشجری است که در آن آتش مقدس نگهداری می‌شود.
از باستانی‌ ترین دوران، آتشکده‌ها ساده و بدون زرق و برق ساخته می‌شدند و آتشکده یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست. معماری ساختمان آتشکده از معماری آتشکده‌ های پارسیان هند تأثیر گرفته است. این بنا که در وسط حیاط واقع شده و درختان همیشه سبز آن را احاطه کرده‌ اند، در حدود 21 متر از سطح زمین بلندتر است و برای رسیدن به ورودی آن باید از 8 پله بالا رفت. نگاره فَرَوَهَر و سرستون‌ های سنگی، زیبایی ویژه‌ ای به ساختمان بخشیده‌ اند. این سرستون‌ ها و سنگ‌های گلدار پای دیوارها هنر دست هنرمندان اصفهانی است که در اصفهان سنگ‌ ها را تراشیده و سپس تا یزد برده‌ اند. کاشی‌ های نگاره فروهر بالای سردرِ ورودی نیز توسط هنرمندان کاشی‌ کار یزدی انجام پذیرفته است. در داخل ساختمان، دیوارها با تصاویر زرتشت و جمله‌ هایی از کتاب مقدس اوستا تزئین یافته‌ است.
حوضی مُدور و بزرگ در ورودی بنا به این مجموعه زیبایی خاصی بخشیده است و به رسم دیگر حوض‌ های دنیا کف آن به وسیله بازدیدکننده‌ ها با سکه‌ های ریز و درشت پول فرش شده است.
اتاق نگهداری آتش مقدس، در وسط ساختمان (دور از تابش خورشید) قرار دارد و در اطراف آن اتاق هایی برای نماز و نیایش طراحی شده اند.
ساختمان آتشکده پیشینه کهنی ندارد. این بنا در آبان ماه 1313 خورشیدی با سرمایه اهدایی انجمن پارسیان هند در زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت به نام پدرشان اردشیر مهربان رستم امانت وقف شد، ساخته شد. نقشه آتشکده از سوی مهندسان پارسی کشیده شد و شادروان ارباب جمشید امانت سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت.
آنچه که به آتشکده یزد اهمیت و اعتباری بسیار بخشیده، آتشی است که در این آتشکده می‌سوزد. به گفته زرتشتیان ارشد، آتش آن که آتش ورهرام نامیده می شود، ابتدا از آتشکده واریان پارس به عقدای یزد منتقل و مدت 700 سال در آنجا نگهداری می شد. سپس به ترک آباد اردکان آورده شد و در آنجا 300 سال روشن بود تا اینکه از آنجا به یزد آورده شد و در محل کنونی آن روشن است. قدمت آتش این آتشکده به بیش از 1535 سال می رسد.

1870
کاخ تمیشان

کاخ تمیشان
نور - استان مازندران

این کاخ که در 5 کیلومترى شرق شهر نور واقع شده؛ در دوران دوم سلطنت پهلوى به دستور اشرف خواهر محمدرضاشاه بنا گردیده است .
بنای فعلی این کاخ در اختیار دانشکده منابع طبیعی و دریایی نور می باشد .
جنگل محدوده دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس ( مستقر در شهر نور ) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به استناد ماده 32 قانون محافظت و حمایت از جنگل ها ، به شرکت آبادانی جزایر « وابسته به اشرف پهلوی » در قالب عقد قرارداد اجاره واگذار گردیده بود . مجموعه کاخ تمیشان نیز در این محدوده واقع بوده که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار بنیاد مستضعفان و جانبازان قرار گرفت و از سال 1368 با پیگیری به عمل آمده از جانب نماینده مردم نور و محمود آباد و با موافقت ریاست محترم جمهور وقت ، جهت انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی به دانشگاه تربیت مدرس واگذار شده است .
ساختمان‌ این‌ بنا از نظر طراحی‌ و تزئینات‌، زیبایی‌ خاصی‌ دارد و با سایر ارزش‌های‌ هنری‌ و معماری‌ آن‌ برابری‌ می‌کند.
محوطه‌ کاخ‌ بسیار بزرگ‌ و دارای‌ استخر، اصطبل‌ و محل‌ اقامت‌ نگهبانان‌ است‌. در جلوی این بنا‌ ، بنای ‌ بزرگ و زیبای ‌دیگری ‌وجود دارد که با فاصله کمی از دریا ‌و در کنار ساحل‌ ( دریای ‌خزر ) ساخته ‌شده ‌که دربار و سلطنت پهلوی از ان به ‌عنوان ‌پلاژ اختصاصی استفاده ‌می‌کردند ‌. ساختمان‌ این ‌بنا از تزئینات ، زیبایی و طراحی به کار رفته شده دارای ارزش های بالایی است که تحسین برانگیز میباشد .

11890
دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی ، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند .
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت