menusearch
mehnavaz.com

بهترین نکته ها برای سفر خانوادگی شگفت انگیز با کودکان | استرس کمتر و سرگرمی بیشتر

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
 بهترین نکته ها برای سفر خانوادگی شگفت انگیز با کودکان | استرس کمتر و سرگرمی بیشتر

بهترین نکته ها برای سفر خانوادگی شگفت انگیز با کودکان | استرس کمتر و سرگرمی بیشتر

سفر با اعضای خانواده برای اولین بار می‌تواند سخت و چالش برانگیز باشد هرچند هرچه بیشتر سفر خانوادگی را تجربه کنید برایتان آسان تر می‌شود اما در هر صورت چالش های خودش را خواهد داشت. در این مطلب سعی کرده ام اساسی ترین نکات سفر با کودکان را برایتان بازگو کنم. طی سال های متمادی سفر با خانواده و فرزندانم این تجربیات را کسب کرده ام و خوشحالم که هم اکنون می‌توانم بخشی از این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم.

 

در ذیل لیستی شامل 24 نکته کاربردی را خواهید دید که به شما کمک می‌کند سفری آسان تر با خانواده و کودکان داشته باشید :

 

1. زمان اضافه و بیشتری را در برنامه ریزی سفر بگنجانید

وقتی خودم تنهایی به سفر می‌روم، زمان بسیار کمی را در فرودگاه سپری می‌کنم و در اکثر مواقع هم می‌توانم در کمتر از 5 دقیقه سوار هواپیما شوم اما وقتی با خانواده و به خصوص کودکان سفر می‌کنیم، نمی‌توانیم تا این حد سریع باشیم و عملا این کار ممکن نیست.

زمانی که با خانواده سفر می‌کنید هر کاری بیش از آنچه انتظارش را دارید طول می‌کشد. به عنوان مثال در پروازهای هوایی، همه مراحل ورود به فرودگاه، عبور از بخش امنیت، خرید خوراکی و نوشیدنی برای خانواده، سوار شدن در هواپیما و ... زمان بیشتری می‌خواهند. پس لازم است زودتر به فرودگاه مراجعه کنید و زمانی را هم برای کارهایی که قرار است به درستی پیش نروند اختصاص دهید.

فرودگاه فقط یک مثال است و برای بقیه بخش های سفر نیز باید به همین صورت برنامه ریزی کنید. بهتر است برای آسایش خودتان و رضایت فرزندان همیشه زمان اضافی و بیشتری برای کارها درنظر بگیرید و یک برنامه ی کند و آرام را پیش بینی کنید. مثلا به احتمال زیاد نمی‌توانید با وجود کودکان، در یک روز برنامه ی بازدید از چهار موزه، سه رستوران، تور پیاده روی و دوچرخه سواری را بگنجانید.

یک برنامه انعطاف پذیر با زمان کافی استرس کمتری برای شما و خانواده ایجاد می‌کند و در نهایت سفر شادتری خواهید داشت.

 

2. وسایل کمتری بردارید

معمولا خانواده ها علاقه مندند که همه وسایل و اسباب بازی هایی که کودکان به طور معمول در خانه استفاده می‌کنند را در سفر همراه خود داشته باشند تا روتین زندگی حفظ شود و تمام آن چیزی که ممکن است نیاز داشته باشند در کنارشان باشد.

اما متاسفانه این ایده پردردسری است. در یک سفر طولانی خانوادگی، شما در طول روز حداقل دارید یک کودک را حمل می‌کنید پس بنابراین احتمالا نمی‌خواهید که همزمان چمدان ها و کیف های بسیار سنگینتان را نیز در دست داشته باشید.

به جای اینکه هرچیزی که کودکان و خودتان در خانه استفاده می‌کنید در سفر همراه داشته باشید، تا جای ممکن وسایل کمتری را در چمدان و کیف های خود جای دهید. سفر به این معنی است که شما قرار است روتین زندگی خود را از دست بدهید و نمی‌تواند چیزی غیر از این باشد حتی اگر تمام وسایل و اسباب بازی های کودکان در چمدان شما باشد. تنها نتیجه ای که این کار برای شما خواهد داشت، ناامیدی و درد بازوهایتان است.

بهترین بخش سفر این است که به هرکجا می‌روید، کودکان در آن جا زندگی خواهند کرد. همچنین اگر متوجه شدید چیزی که واقعا به آن نیاز داشته اید را نیاورده اید می‌توانید از فروشگاه های شهر مقصدتان خریداری کنید. البته اگر مقصد شما خیلی پیشرفته نیست و احتمال دارد امکان خرید برای شما فراهم نباشد، قبل از سفر با دقت بیشتری لوازم ضروری را جمع کنید.

 

نکاتی برای سفرهای خانوادگی

 

3. پیش از سفر محل اقامتتان را رزرو کنید

ممکن است عادت داشته باشید پس از رسیدن به مقصد، محل اقامتتان را انتخاب کنید اما این روش با حضور کودکان جواب نمی‌دهد. وقتی با بچه ها هستید، ترجیح می‌دهید پس از اینکه به مقصد رسیدید مستقیما به محل اقامتی که از قبل تعیین شده بروید، چمدان ها و وسایل را در اتاقتان بگذارید و استراحت کنید.

قبل از رسیدن باید بدانید قرار است کجا بمانید. البته اگر بخواهید انعطاف بیشتری برای انتخاب محل اقامت داشته باشید می‌توانید یک یا دو شب اول را جایی رزور کنید و سپس برای ادامه سفر محل دیگری را برای اقامت طولانی تر انتخاب نمایید.

همچنین در صورت امکان بهتر است چیزهایی مانند تورهای گشت و گذار، بلیط موزه، راهنمای خصوصی و غیره را از قبل رزور کنید. رزرو قبل از سفر نگرانی شما را برای آرامش و سرگرمی خانواده تان کاهش می‌دهد و زمان بیشتری نیز برای تفریح و گردش به دست می‌آورید.

 

4. با کودکان درباره سفر صحبت کنید

صحبت کردن با کودکان درباره سفری که پیش رو دارید بسیار موثر خواهد بود به ویژه کودکانی که برای بار اول به سفر می‌روند.

به تصویر کشیدن یک طرح کلی از سفر برای بچه ها و آن چه که قرار است در سفر اتفاق بیفتد، می‌تواند به‌ آنها کمک کند تا وضعیت خود را در هر نقطه از سفر درک کنند و بدانند باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشند. در نتیجه با آنچه پیرامونشان می‌گذرد، راحت تر کنار خواهند آمد.

درباره چیزهایی مانند آنچه در فرودگاه یا ایستگاه قطار یا خوردرو شخصیتان خواهد گذشت یا زمانی که به مقصدتان خواهید رسید، صحبت کنید. همچنین انتظاراتی که از عمکلرد و رفتار کودکان در تورها، مکان های گردشگری و ... دارید، با‌ آنها در میان بگذارید.

وقتی کودکان شما از قبل بدانند چه اتفاقاتی درحال رخ دادن است، در مواقع حساس کمتر سوال می‌پرسند و نسبت به اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد هیجان زده تر و خوشحال تر خواهند بود.

 

5. خوراکی و تنقلات همراهتان باشد

برای اینکه سفرتان به خوبی و خوشی پیش برود، هرکاری که لازم است برای جلوگیری از داشتن خانواده ای گرسنه انجام دهید. همراه داشتن چند خوراکی و تنقلات میان وعده که موردعلاقه همه اعضای خانواده باشد، واقعا به خوشحال کردن خانواده تان کمک می‌کند. کودکان گرسنه می‌توانند تنها در عرض چند دقیقه یک سفر خانوادگی خوب و سرگرم کننده را به یک شرایط بحرانی برسانند. نمی‌توانم به اندازه کافی روی این مورد تاکید کنم اما گرسنگی می‌تواند به معنای تفاوت بین خانواده ی شاد و بدعنق باشد.

معمولا در سفر شما نمی‌توانید پیش بینی کنید که بازدیدها و گشت و گذارهایتان چقدر طول می‌کشد یا چه قدر در ترافیک راه رسیدن به هتل معطل خواهید شد. همه ی این ها ممکن است بیشتر از آنچه انتظارش را داشته اید طول بکشد و باعث گرسنگی اعضای خانواده شود. همچنین ممکن است غذاهایی که در رستوران های مقصد شما سرو می‌شود کاملا با ذائقه ی معمول فرزندانتان متفاوت باشد. حتی ممکن است‌ آنها با شوق فراوان غذایی را سفارش دهند و فقط بخش بسیار کمی از آن را بخورند، در نتیجه بعد از دو ساعت زمانی که دارید از موزه مورد علاقه تان بازدید می‌کنید، باید با کودکی گرسنه سروکله بزنید.

سعی کنید برای خودتان و بزرگسالان دیگری که در سفر همراهتان هستند نیز خوراکی و تنقلات همراه داشته باشید. بزرگسالان گرسنه هم می‌توانند مانند کودکان گرسنه آزاردهنده باشند.

پیش از رسیدن به یک وعده غذایی کامل، اگر تنقلات کوچکی همراهتان باشد می‌تواند برای همه اعضای خانواده خوشحال کننده باشد.

 

تغذیه کودکان در سفر

6. درباره تخفیف به کودکان سوال بپرسید

تخفیف هایی که برای کودکان در مکان های مختلف در نظر گرفته شده است، می‌تواند تا میزان زیادی مخارج شما را کاهش دهد. هرجایی اعم از هتل، رستوران، اماکن بازدیدی و ... ممکن است برای کودکان تخفیفی داشته باشند و لازم است شما از‌ آنها بپرسید تا در صورت امکان تخفیفی برای شما قرار دهند.

بعضی افراد درخواست تخفیف و سوال پرسیدن در این رابطه برایشان دشوار است اما قول می‌دهم وقتی یک یا دوبار این کار را انجام دهید برایتان بسیار ساده و آسان خواهد شد.

برای مواردی مانند : حمل و نقل مثل اتوبوس و قطار، راهنماهای خصوصی، تورها، هزینه ورودی، رستوران ها و ... می‌توانید درباره تخفیف سوال بپرسید و احتمالا از نتیجه ای که می‌گیرید شگفت زده خواهید شد.

ممکن است بتوانید در وبسایت هایشان تخفیف ها را ببینید اما در صورتی که چیزی نوشته نشده بود هم حتما بپرسید. قبل از اینکه بخواهم به این نکته فکر کنم نمی‌دانستم چه قدر درخواست تخفیف برای کودکان می‌تواند خرج های اضافی سفر را کم کند.

 

7. کارهایی که اشتباه پیش می‌روند را بپذیرید

ما به این مورد اشاره کردیم که در سفر زمان اضافه و بیشتری را برای اتفاقات غیرمنتظره ای که در سفر با بچه رخ می‌دهد در نظر بگیرید. این نکته اغراق شده نیست پس ما دوباره به آن می‌پردازیم.

وقتی با کودکان سفر می‌کنید : کارها اشتباه پیش خواهند رفت

شاید فرزند کوچک شما در لحظه آخر لازم باشد به حمام برود و شما اتوبوس را گم کنید. شاید پسرتان موبایلش را در تاکسی شهر دیگری جا بگذارد و هیچ راهی برای برگرداندن آن وجود نداشته باشد. شاید شما در ذهنتان برنامه رفتن به رستوران عالی در شهر مقصدتان را داشته باشید اما دقیقا زمانی که به آنجا می‌رسید با تابلو : به علت تعمیرات بسته است، مواجه شوید!

واقعیت این است که راهی برای جلوگیری از بروز همچین اتفاقاتی وجود ندارد. هرچه زودتر بتوانید این اتفاقات اجتناب ناپذیر را بپذیرید، در این موقعیت ها استرس کمتری را حس می‌کنید.

به یاد داشته باشید، سفر یک ماجراجویی است، حتی اگر چند دست انداز سرعت در مسیر شما باشد. تجربه ای که شما از سفر به بچه ها می‌دهید، جایگزینی ندارد.

 

8. امنیت و مراقبت از فرزندان

در سفر هیچ حسی بدتر از این نیست که ندانید فرزندتان دقیقا کجاست. ممکن است این مشکل به راحتی حل شود و شما به سرعت کودکتان را پیدا کنید اما در تمام لحظه ها باید مطمئن باشید که حواستان به کودکتان هست و او را می‌بینید. شما هیچ وقت نمی‌دانید که چه زمانی ممکن است کودک شما مجذوب منظره ای شود و بایستد و بعد که به خودش می‌آید نداند چه طور باید شما را پیدا کند و برگردد.

مهم نیست که کارهایتان به خوبی پیش می‌رود یا در پیچ و خم های سخت کارهای فرودگاهی هستید، درهرصورت باید بدانید فرزندانتان کجا هستند. اگر با والدین یا بزرگسالان دیگری سفر می‌کنید حتما وظایف را بین خودتان تقسیم کنید. مثلا یک نفر بلیط خریداری کند و دیگری از بچه ها مراقبت کند. اگر هم تنها هستید مطمئن باشید همیشه کودکان جلوی دید شما باشند. اگر لازم است دستانشان را بگیرید و یا اینکه بگویید جایی روبه روی شما بنشینند.

 

امنیت و مراقبت از کودکان در سفر

 

9. اطلاعات تماس خود را به کودکان بدهید

اگر با وجود تلاش ها و مراقبت های شما در نگهداری کودکان،‌ آنها گم شدند، بهترین راه این است که اطلاعات تماس شما پیش‌ آنها باشد. این اطلاعات باید شامل : نام، شماره تماس، آدرس ایمیل و آدرس محل اقامت شما و همه بزرگسالانی که در این سفر همراهتان هستند باشد.

برای خردسالان بهتر است این اطلاعات را روی کاغذی نوشته و در جیب لباسشان قرار دهید. اگر جیب ندارند به گیره کمربند یا کفش یا هرجایی که مطمئن هستید کودکتان می‌تواند آن را پیدا کند وصل کنید.

به فرزندان بزرگتر کمک کنید شماره تلفن و آدرس ایمیلتان را به خاطر بسپرند. همچنین آدرس محل اقامت را در تلفن همراهشان ذخیره کنید یا روی یک کاغذ برایشان بنویسید.

 

10. داروهای مهم را همراه داشته باشید

یکی از آسان ترین راه ها برای خراب کردن یک روز از سفر یا کل سفر شما، بیمار شدن یکی از اعضای خانواده است. اگر کل خانواده هم بیمار شوند که اوضاع بدتر می‌شود. اگر فرزند کوچک شما در اتوبوسی که دائما درحال بالا و پایین شدن بوده دچار ناراحتی گوارشی شود، اگر در سفر متوجه شوید به گرد گیاهی که تاکنون ندیده بودید حساسیت دارید، چه کاری انجام می‌دهید؟ احتمالا می‌خواهید به سرعت این مشکل را حل کنید!

بهترین راه حل در این موقعیت ها این است که حداقل داروهای مهم بدون نیاز به نسخه را همراه خود داشته باشید. دارویی نظیر : داروهای سردرد، داروهای آلرژی، داروهای ناراحتی های گوارشی و تمامی داروهایی که هریک از اعضای خانواده به طور خاص مصرف می‌کنند.

 

11. سرگرمی های الکترونیکی همراه داشته باشید

وقتی با بچه ها سفر می‌کنید، سرگرم کردن‌ آنها بسیار مهم است. سرگرم شدن یا نشدن‌ آنها می‌تواند به معنی تفاوت بین یک سفر عالی و یک سفر ناراحت کننده باشد.

یکی از روش های سرگرم کردن بچه ها این است که به‌ آنها اجازه دهید در زمان استراحت یا انتظار از وسایل الکترونیکی شخصی استفاده کنند. زمان مناسب برای استفاده از این سرگرمی ها می‌تواند هنگام پرواز، در اتومبیل، در صف های طولانی یا زمانی که منتظر آغاز اجرای برنامه ای هستید باشد.

هرچیزی که در دسترستان باشد اعم از تبلت، تلفن همراه، سیستم بازی ویدئویی و غیره در این موقعیت ها مناسب است و مطمئنا کودکان از‌ آنها لذت می‌برند. حتی اگر شما در خانه محدودیت هایی برای استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه ها دارید و یا اینکه به طور کلی اجازه استفاده از وسایل الکترونیکی را به‌ آنها نمی‌دهید، سفر موقعیتی است که احتمالا مایل باشید قوانین را کمی تغییر دهید.

وقتی بچه ها به شدت سرگرم بازی ها و تماشای ویدئوهایشان هستند، فرصت خوبی برای خودتان خواهید داشت.

قبل از سفر حتما مطمئن شوید که اپلیکیشن ها، بازی ها، فیلم ها و برنامه های تلویزیونی فراوانی را دانلود کرده و آماده استفاده باشند. چرا که نمی‌دانید در سفری که پیش روی شماست، چه زمان هایی به اینترنت دسترسی دارید و در چنین شرایطی هم معمولا بچه ها نیاز شدیدی در خود احساس می‌کنند که بازی جدید یا قسمت جدیدی از یک فیلم یا برنامه را داشته باشند.

 

سفر خوب و سرگرم کننده با خانواده

 

12. اسباب بازی ها و کتاب های جدید همراه داشته باشید

اسباب بازی ها و کتاب های کوچک گزینه های بسیار خوبی برای سرگرمی بچه ها در سفر هستند. اسباب بازی هایی که قبلا ندیده اند یا کتاب هایی که نخوانده اند، بیشتر مورد توجهشان قرار می‌گیرد. لزومی ندارد اسباب بازی ها و کتاب های زیادی بخرید، چند چیز کوچک جدید می‌تواند تفاوت های بزرگی برای بچه ها ایجاد کند.

اگر سفر طولانی را پیش رو دارید، در هر مرحله از سفر سوغات کوچکی برای بچه ها بخرید. چیزهای جدیدی که کودکان از شما هدیه می‌گیرند،‌ آنها را برای ادامه سفر هیجان زده تر می‌کند.

لازم نیست همیشه کتاب های فیزیکی با خود به سفر ببرید و بارتان را سنگین کنید. می‌توانید چند کتاب الکترونیکی برای بچه ها دانلود کنید و در تبلت یا گوشی تلفن همراه آماده داشته باشید.

 

13. اسباب بازی ها و عروسک های قدیمی را نیز بردارید

همانقدر که به دست آوردن اسباب بازی های جدید در سفر می‌تواند برای کودکان جذاب باشد، به دست آوردن تعداد زیادی اسباب بازی جدید به یکباره می‌تواند برای بعضی از کودکان جالب نباشد.

اگر فکر می‌کنید فرزندتان در سفر دچار احساس اضطراب خواهد شد، حتما اسباب بازی یا عروسکی که در خانه با آن احساس راحتی می‌کند را همراهتان داشته باشید. حتی چیزهای دیگری مانند پتو، کتابی که خیلی دوستش داشته باشد و به طور کلی هر چیز کوچک و قابل حملی که با آن احساس راحتی می‌کند می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اگر کودکتان خرس عروسکی موردعلاقه اش را در دستان خود داشته باشد احتمالا بسیار راحت تر سوار هواپیما خواهد شد. اگر اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه ای دارد که در خانه هر جا که می‌رود آن را با خودش می‌برد، هیچ وقت هنگام جمع آوری وسایل سفر فراموشش نکنید.

 

14. یک دوربین برای عکاسی به کودکان بدهید

کودکان و نوجوانان در هر سنی معمولا از عکس گرفتن لذت می‌برند. نوجوانان دوست دارند از خودشان و منظره ها عکس های جالب و هنری بگیرند و با دوستانشان به اشتراک بگذارند. بچه های کوچکتر هم از فشردن دکمه شاتر دوربین یا موبایل لذت می‌برند و از این که بتوانند تصویری ثبت کنند ذوق زده می‌شوند.

به محض اینکه فرزندانتان به اندازه کافی مسئولیت پذیر شدند، می‌توانید در سفرها به‌ آنها دوربین عکاسی بدهید. نیازی نیست که دوربین کودکانتان یک دوربین حرفه ای فانتزی باشد. یک دوربین دیجیتال بادوام که کار کردن با آن نیز آسان باشد گزینه مناسبی است. حتی می‌توانید به‌ آنها اجازه دهید از موبایل قدیمی شما برای عکاسی استفاده کنند. حتی اگر برای اینکه خودشان دوربین را دستانشان بگیرند کوچک هستند، می‌توانید خودتان به‌ آنها کمک کنید و دوربین یا موبایل را در دستانتان نگهدارید تا‌ آنها دکمه را فشار دهند.

داشتن یک دوربین و تلاش برای گرفتن بهترین عکس ها به فرزندان شما کمک می‌کند تا بیشتر روی چیزهایی که در اطرافشان می‌بینند تمرکز کنند. این باعث می‌شود که‌ آنها زیبایی های موجود در مناظر، ویژگی های شگفت انگیز در معماری و جزئیاتی که در شلوغی ها وجود دارد را مشاهده کنند.

وقتی به خانه برگشتید می‌توانید عکس هایشان را به اقوام و آشناها نشان دهید و همین طور این عکس ها برای خاطره بازی های خانوادگی شما در سال های بعد بسیار عالی است.

 

نکته های کاربردی برای سفر با کودکان

 

15. برای نوجوانان دفترچه ثبت خاطرات سفر تهیه کنید

یک راه عالی برای اینکه بچه های بزرگتر نگاه عمیق تری به سفر داشته باشند، تهیه یک دفترچه برای ثبت خاطرات سفر است. از‌ آنها بخواهید هر شب در دفترچه شان هرآنچه که در طول روز دیده اند، هرچیزی که از آن لذت برده اند یا حتی چیزهایی دوست نداشتند و برایشان ناخوشایند بوده و به طور کلی درباره برداشتشان از شهر یا کشور مقصدتان بنویسند.

فرقی ندارد که این دفترچه دقیقا به چه شکل باشد، حتی فرزندتان می‌تواند سفرنامه اش را روی تبلت یا موبایل شخصی اش بنویسد. او با ثبت این خاطرات و نقطه نظرها، سفرنامه ای مخصوص به خود می‌نویسد که مطمئنا تا سال های بعد از بازخوانی آن لذت خواهد برد.

 

16. هرچه قدر می‌توانید پوشک و دستمال مرطوب بردارید

برای مسافرت با نوزادان و خردسالان نوپا که هنوز چیز زیادی بلد نیستند و نمی‌توانند از پس کارهای خودبرآیند، پوشک و دستمال مرطوب بیشتر از آنچه فکر می‌کنید نیازتان می‌شود بردارید. حتی در یک پرواز یک ساعته یا مسافرت با قطار، ممکن است لازم باشد پوشک کودکتان را بیشتر از سه یا چهار بار عوض کنید.

تنها چیزی که به شما اطمینان می‌دهم این است که اگر یک پوشک برداشته باشید به دو پوشک نیاز خواهید داشت، اگر دو پوشک برداشته باشید به سه پوشک نیاز خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنم دو یا سه برابر بیشتر از آنچه فکر می‌کنید مورد نیاز است به علاوه یک بسته کامل دستمال مرطوب همراه داشته باشید. مشکلی پیش نمی‌آید اگر در پایان پروازتان تعدادی پوشک اضافه داشته باشید اما اگر کم بیاورید واقعا اسفناک است.

همین ماجرا برای لباس های اضافه نیز صدق می‌کند. وقتی برای یک پرواز کوتاه فقط تعدادی پوشک برداشته اید همان لحظه ای است که کودک شما انفجار بزرگی را رقم می‌زند که لباس خودش و احتمالا لباس شما را خراب خواهد کرد. همیشه یک لباس اضافی تمیز برای کودکتان به علاوه یک کیسه پلاستیکی برای قرار دادن لباس کثیف در آن همراه داشته باشید تا زمانی که به جایی برای شستشوی لباس های کثیف برسید.

حتی توصیه می‌کنم برای خودتان هم یک دست لباس تمیز در دسترس داشته باشید چرا که وقتی از نوزاد نگهداری می‌کنید موقعیت های زیادی برای کثیف شدن لباس هایتان به وجود می‌آید.

 

17. بهبود گرفتگی گوش با شیشه شیر و آدامس

نوزادان و خردسالان به سختی می‌توانند در گوش هایشان تعادل برقرار کنند. ایجاد تعادل در گوش ها هنگام پرواز و فرود هواپیما و تغییر ارتفاع سریع روی زمین ضروری است اما نوزادان و کودکان نمی‌توانند به تنهایی این کار را انجام دهند و نیاز به کمک دارند.

در بیشتر مواقع دلیل گریه نوزادان در هواپیما گرفتگی گوش در اثر تغییر ارتفاع است. بهتر است در چنین شرایطی برای کمک به فرزندان کوچکتر آماده باشید. یکی از راه حل ها استفاده از شیشه شیر برای نوزادان و خردسالان است. شیر خوردن کودکان می‌تواند به کاهش فشار گوش ها کمک کند. حرکت مکیدن کمک می‌کند تا به طور طبیعی تعادل در گوش هایشان برقرار شود.

همچنین وقتی بچه ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوانند آدامس بجوند بدون اینکه آن را قورت دهند، آدامس می‌تواند راه حل بسیار خوبی باشد. درواقع حرکت جویدن به طور طبیعی باعث برقراری تعادل در گوش ها خواهد شد.

 

مراقبت از نوزادان در پرواز هواپیمایی

 

18. کالسکه بهتر است یا آغوشی

چالش همیشگی والدین در سفر با نوزادان و خردسالان این است که کالسکه انتخاب بهتری برای سفر است یا آغوشی؟ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و این کاملا به نوع سفر شما و ترجیحات شخصی خودتان و کودکتان بستگی دارد. اما چند نکته وجود دارد که می‌تواند شما را در تصمیم گیری راهنمایی کند.

به آب و هوا توجه کنید. اگر مقصدی با آب و هوای سرد پیش رو دارید، نگه داشتن کودک در آغوشی می‌تواند شما و او را گرم نگهدارد. اما اگر به جایی با آب و هوای گرم سفر می‌کنید، نگه داشتن کودک در مقابلتان با فاصله بسیار نزدیک می‌تواند برای هردو شما ناخوشایند باشد پس کالکسه احتمالا گزینه بهتری خواهد بود.

نوع زمین و سطوحی که در مقصد شما هست را در نظر بگیرید. تور آخر هفته در یک شهر قدیمی و تاریخی، دوست داشتنی است اما احتمالا هل دادن یک کالسکه روی خیابان های سنگفرش و ناهموار آنجا جالب نباشد! آغوشی یا کوله پشتی بهترین انتخاب برای این نوع از سفر و سفرهایی است که در آن پیاده روی می‌کنید. اگر هم می‌خواهید در یک شهر بزرگ اقامت کنید که خیابان و پیاده رو دارد، کالسکه راهی عالی برای جابه جا کردن کودکتان هنگام گشت و گذار است.

پاسخ دقیقی وجود ندارد که کالسکه برای سفر بهتر است یا آغوشی اما شما باید به برنامه و مقصدهایتان نگاه کنید تا بتوانید براساس آن تصمیم بهتری بگیرید.

البته اگر امکانش برای شما وجود داشته باشد، بهترین انتخاب این است که هم کالسکه و هم آغوشی را همراه خود در سفر داشته باشید و در زمان و مکان های مختلف از هرکدام که برای شما مناسب تر است استفاده کنید. آغوشی می‌تواند در میان لباس های شما جا شود بدون اینکه وزن خاصی هم به بارتان اضافه کند، همچنین کالسکه های مسافرتی هم وجود دارند که به خوبی جمع می‌شوند و سبک نیز هستند. اگر هردو این ها را همراه داشته باشید می‌توانید بر اساس وضیعت آب و هوا و نوع فعالیتتان یکی را انتخاب کنید.

 

19. چمدان فرزندتان را به خودش بسپرید

حتی بچه های کوچکتر نیز می‌توانند به راحتی یک چمدان چرخ دار کوچک را بکشند. اگر این فرصت را به فرزندانتان بدهید، خودتان هم بار کمتری را در سفر حمل می‌کنید. خردسالان نمی‌توانند کمک چندانی برای شما باشند اما زمانی که آنقدر بزرگ شده باشند که بتوانند به خوبی راه بروند و کمی بزرگتر شوند احتمالا می‌توانند یک چمدان چرخ دار کوچک را بکشند یا یک کوله پشتی کوچک را حمل کنند.

وقتی فرزندانتان به سنی برسند که بتوانند حداقل وسایل خودشان را بردارند، سفر شما بسیار راحت تر خواهد شد. به بچه ها عادت ندهید که برایشان یک سرویس حمل و نقل چمدان باشید! هرچه زودتر نگهداری و حمل وسایلی که در حد توانشان باشد را بهشان بسپرید. در این صورت‌ آنها در قبال سفرتان احساس مسئولیت بیشتری خواهند داشت و کارها برای شما نیز آسان تر پیش خواهد رفت.

 

20. به زمان استراحت اهمیت بدهید

میزان نیاز خانواده شما به استراحت بسته به سن فرزندانتان متفاوت خواهد بود. نوزادان و خردسالان معمولا به چرت روزانه احتیاج دارند. بچه های بزرگتر هم ممکن است روز اول سفر را بی وقفه با انرژی زیادی سپری کنند اما احتمالا نمی‌توانند برای روزهای متوالی همینقدر پر انرژی باشند.

اگر برنامه سفرتان فشرده و شلوغ باشد، حتی بزرگسالان هم در روز دوم و سوم سفر به چرت عصرگاهی نیاز پیدا می‌کنند. زمانبندی برای استراحت روزانه، خانواده تان را سرحال و آماده ی گردش می‌کند و باعث می‌شود همه اعضا در طول سفر شادتر باشند.

برای استراحت همیشه لازم نیست چرت بزنید. حتی لازم نیست به هتل یا خانه محل اقامتتان برگردید. زمان استراحت خانواده می‌تواند به شکل های دیگری هم باشد مانند : چند دقیقه دراز کشیدن در چمن های یک پارک، به آهستگی قدم زدن کنار رودخانه ای که از وسط شهر می‌گذرد، یک ساعت مطالعه کتاب در کتابخانه و به طور کلی هر چیزی که به خانواده شما حس آرامش بدهد و باعث شود از نو انرژی بگیرند.

وقتی با فرزندانتان در سفر هستید، به سرعت متوجه خواهید شد که در هر روز از سفر برای زمان استراحت به چه چیزی احتیاج دارند. در هر صورت توصیه می‌کنم حتما استراحت کافی داشته باشید.

حتی اگر لازم باشد یک روز از سفرتان را به طور کامل استراحت کنید، اتفاق بدی نمی‌افتد اما اگر بی وقفه و بدون زمان استراحت هر روز با برنامه های فشرده سفرتان را بگذرانید، در پایان سفر متوجه می‌شوید که ضرر کرده اید. در پایان سفر خواهید دید که کودکان خسته و لجباز شده اند و هیچ کدام از اعضای خانواده اوقات خوشی را سپری نکرده اند.

 

استراحت کافی در سفر با کودکان و خانواده

 

21. وسایل نقلیه عمومی برای کودکان سرگرم کننده است

حمل و نقل عمومی برای بچه ها سرگرم کننده است اما من را هم سرگرم می‌کند. همسرم از من گلایه دارد که همیشه به هر شهری که سفر کنیم، من می‌خواهم همه انواع وسایل نقلیه عمومی در آن شهر را امتحان کنم. قطار، اتوبوس، مترو، مونوریل، دوچرخه های عمومی و هر نوعی از وسایل نقلیه عمومی می‌تواند سفر را برای شما متفاوت تر کند.

هرچه قدر که این برای من جالب باشد، می‌تواند برای کودکان شما نیز جالب باشد خصوصا زمانی که نوع جدیدی از حمل و نقل که تا به حال ندیده باشند را تجربه کنند. هر شکلی از وسایل نقلیه می‌تواند منظره جدیدی از شهر را به شما نمایش دهد. از منظره هایی که از پشت پنجره می‌بینید و مشاهده آدم هایی که با شما در آن وسیله سوار هستند، به شما این فرصت را می‌دهد که شهر را از نگاه مردم محلی ببینید.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی در شهر های بزرگ و شلوغ معمولا بسیار به صرفه تر و سریع تر از اتومبیل شخصی و تاکسی است. شما پول کمتری خرج کرده و در زمانتان هم صرفه جویی می‌کنید. در نهایت نیز فرزندانتان را در تجربه جدیدی شریک کرده اید.

 

22. به بچه های بزرگتر اجازه دهید در انتخاب فعالیت ها مشارکت کنند

وقتی بچه ها بزرگتر می‌شوند، دوست دارند درباره کارها و برنامه هایی که برای سفر در نظر می‌گیرید نظر بدهند. به‌ آنها این فرصت را بدهید.

فراموش نکنید این سفر فقط برای شما نیست، این سفر برای فرزندانتان هم هست. اگر چیزهایی را برای سفر دوست دارند، باید بیشتر تلاش کنید تا علاقه مندی های‌ آنها را هم در برنامه سفر بگنجانید. احتمالا بچه هایتان چندان مایل نباشند یک تحقیق مفصل درباره مقصدتان انجام دهند، اما اگر خودتان بعضی مکان ها را انتخاب کنید و بهشان پیشنهاد دهید، از انتخاب یکی از‌ آنها خوشحال خواهند شد.

ما این روش را برای انتخاب انواع فعالیت ها به کار می‌بریم. معمولا یک لیست شامل 5 یا 6 مورد به‌ آنها می‌دهیم و کمی درباره هر مورد صحبت می‌کنیم. سپس هرکدام از‌ آنها کارهایی که دوست دارند انجام دهند انتخاب می‌کنند.

ترکیب انتخاب ما و انتخاب بچه ها یک سفر عالی را رقم خواهد زد که در آن هرکسی چیزی که بسیار به آن علاقه مند باشد را تجربه خواهد کرد. اگر بچه ها در سفر فرصت انتخاب و نظر دادن داشته باشند، انگیزه و هیجان بیشتری برای فعالیت های سفر خواهند داشت.

 

23. محل اقامتتان را تغییر ندهید

مکانی را برای ماندن انتخاب کنید و در تمام مدت حضورتان در آن منطقه همانجا بمانید. حتی اگر از کارکنان هتل هم کمک بگیرید احتمالا دوست نداشته باشید هر روز از سفرتان را به جمع آوری وسایل و بستن چمدان ها بگذارنید.

ممکن است به دلایل مختلفی مایل باشیم هتل های مختلفی را در یک شهر برای اقامت انتخاب کنیم اما این روش برای زمانی که با خانواده و بچه ها سفر می‌کنیم مناسب نیست. وقتی با خانواد سفر می‌کنید، تمام سعی خود را بکنید تا بیشتر از آنچه که واقعا لازم است محل اقامتتان را تغییر ندهید. در هر صورت اگر منطقه سفر شما به طور کلی تغییر می‌کند، چاره ای نیست و شما باید جای دیگری را برای ماندن انتخاب کنید اما اگر سفر شما در یک محدوده مشخص است، یک جا ماندن شما را خوشحال تر خواهد کرد.

در سفر با بچه ها هربار که بخواهید محل اقامتی را ترک کنید، وسایل بیشتری برای جمع کردن وجود خواهد داشت. بچه ها مهارت خاصی در پخش کردن وسایل در همه جای اتاق دارند. سخت است که بخواهید هر روز به هتل برگردید تا وسایل را جمع کنید و خانواده تان را به جای جدیدی برای اقامت ببرید. بهتر است این زمان را صرف گشت و گذار کنید.

در نهایت هر چه قدر بچه ها در یک مکان مشخص بیشتر بمانند، احساس راحتی بیشتری خواهند داشت. هر چه قدر این زمان طولانی تر شود، آرامش، به خواب رفتن و یافتن نقاط دلخواه برایشان راحت تر می‌شود.

 

24. انعطاف پذیر باشید

این لیست از نکات را با یکی دیگر از مهم ترین موارد به پایان می‌رسانم. وقتی به مقصد می‌رسید مهم نیست چه قدر برای زمان خود در آنجا از قبل برنامه ریزی کرده باشید، همیشه انعطاف پذیری را به یاد داشته باشید.

برنامه ها اشتباه پیش می‌روند، چالش هایی به وجود می‌آید، به استراحت احتیاج پیدا می‌کنید، با بسته بودن مکان های بازدیدی تان رو به رو خواهید شد و همه چیز بیشتر از آنچه انتظار دارید طول می‌کشد. اگر بخواهید سفرتان را دقیقا مانند لیستی که تهیه کردید پیش ببرید و در تمام مدت ذهنتان مشغول باشد که چطور به فعالیت بعدی برسید، این استرس به همه اعضای خانواده منتقل می‌شود.

به جای استرس مداوم استراحت کنید. در برنامه تان انعطاف پذیر باشید. خوشحال نگه داشتن خانواده مهم ترین بخش سفر است. در سفر مقصدتان را خواهید دید اما امکان ندارد بتوانید از همه مکان ها بازدید کنید. اینکه اعضای خانواده را مجبور کنید عجله کنند تا بتوانید یک جای دیگر را هم ببینید، سفرتان را بهتر نخواهد کرد و جز نارضایتی نتیجه ای ندارد چون چیزی که به دست می‌آورید به شما کمکی نمی‌کند.

سعی کنید انعطاف پذیر باشید! با جریان سفر پیش بروید و سفر خوبی با خانواده داشته باشید.

 

نکات مهم برای سفر عالی با خانواده و کودکان

 

کلام آخر

مهم ترین نکته ای که می‌توانم بگویم این است که نگرانی ها را کنار بگذارید و با خانواده و کودکانتان به سفر بروید. ممکن است همه چیز طبق برنامه پیش نرود اما فرزندان شما دوست دارند جهان را ببینند. هیچ چیز مانند تجربیات جدید ذهن کودکان را باز نمی‌کند. مهم نیست به کجا سفر می‌کنید، خوراکی ها، وسایل نقلیه، منظره ها، معماری و هر چیزی که می‌بینند و هر کاری که برای‌ آنها انجام می‌دهید، هیجان انگیز و جدید خواهد بود. از نکاتی که در بالا گفته شد استفاده کنید تا سفر راحت تری داشته باشید.

امیدوارم سفرهای خانوادگی خوبی پیش رو داشته باشید.

 

منبع :
Jeff Brownson

نویسنده : Jeff Brownson

Jeff Brownson یک گردشگر حرفه ای است که از سال 2010 به بیش از 35 کشور جهان سفر کرده است.

تیم مهنواز

مترجم : تیم مهنواز

اطلاعات این مطلب
17130۱۱ مرداد ۱۳۹۹
دسته بندی :
مرتبط با
نوع مقاله
رده بندی مقالات
نوع نگارش
نظرات
در اینجا تجربه، نظر و یا پرسش خود را در ارتباط با این مقاله بیان کنید و یا به نظرات دیگران پاسخ دهید.
0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید !
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود
پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت