menusearch
mehnavaz.com

صفحه 4 - جاذبه های گردشگری

« گردشگری ، عامل شکوفایی اقتصاد ملی »
صفحه اصلی
مکان ها » جاذبه های گردشگری »
استان
شهر
گردشگری طبیعت
گردشگری تاریخی
گردشگری مذهبی
گردشگری ورزشی
گردشگری شهری
گردشگری روستایی
گردشگری فرهنگی ، هنری
خرید
خدمات شهری
مناسب برای گروه های
ویژگی مکان
خصوصیات و کاربری
دوره تاریخی
امکانات
مناسب تفریحات ورزشی
زمان
هزینه
ناحیه
کجا برم ؟
انتخاب های شما
روستای کلپورگان روستای کلپورگان
سراوان - استان سيستان و بلوچستان
کلپورگان، روستایی که به واسطه ذوق و هنر زنانش شهرت جهانی یافته است . روستای کلپورگان نخستین روستای جهانی منطقه آسیا و اقیانوسیه و دومین موزه زنده جهان(موزه زنده سفال) است . این روستا در شهریورماه سال 1396 پس از ارزیابی تیم شورای جهانی صنایع دستی یونسکو و اعلام نتایج توسط آنان ، ثبت جهانی شد .
آن چه کلپورگان را از سایر نقاط متمایز کرده ، هنر سفالگری است که در این منطقه قدمتی هفت هزار ساله دارد . سفال و سفالگری در تمدن ایران از جایگاه برجسته ‌ای برخوردار است و در بلوچستان نیز پیشینه آن به عصر پارینه ‌سنگی و پیش‌ از تاریخ بر می ‌گردد. تولیدات سفال کلپورگان با سفال‌های به ‌دست ‌آمده از کاوش‌های باستان ‌شناسی در هزاره‌ های سوم پیش از میلاد در مناطق مختلف ایران و مناطقی همچون ژاپن و هند همانندی دارد.
حفظ و ماندگاری این هنر ارزشمند تاریخی مرهون تلاش های زنان و مردان روستاست. زنان بومی منطقه یگانه خالقان سفال کلپورگان هستند و این هنر ارزشمند را نسل به نسل و سینه به سینه از مادران به دختران منتقل کرده اند و گذشت زمان و حوادث تاریخ نیز نه تنها از اصالت آن کم نکرده بلکه بیش از پیش بر ارزش های هنری آن افزوده است.
آنچه سفالگری کلپورگان را از سایر نقاط متمایز کرده ویژگی های منحصر به فرد آن است به گونه ای که در ساخت سفال تمام مراحل ظریف سفالگری به وسیله زنان انجام می گیرد و مردان کارهایی مثل حمل خاک رس از معدن مسکوتان واقع در دو تا سه کیلومتری کارگاه، آماده کردن گل و پختن سفال را انجام می دهند.
همچنین آنچه توجه جهانیان را به سفال کلپورگان جلب کرده استفاده نکردن از چرخ سفالگری در تهیه سفال است به گونه ای که تمام سفالینه ها با روش های سنتی ابتدایی، بدیع و به کمک دست انجام می شود. طرح ها و نقش های سفال کلپورگان نیز کاملا هندسی است و تداعی نقش های باستانی است . تــزیینــات روی سفالینه ها با نمادهای تجریدی است که از نسلی به نسل دیگر به یادگار مانده است و حکایت از راز و رمــز و خواهش های روحی و درونی هنرمند از محیط اطراف و اعتقادات و باورهای او دارد و اغلب نمادها شبیه به نقوش سفالهای ما قبل تاریخ و آغاز دوره تاریخی است.
در این سفالینه‌ها لعاب به کار نمی‌رود بلکه برای تزیین و نقاشی از سنگ «تیتوک» استفاده می‌شود، این سنگ در منطقه تپه آچار در کهوران مهرستان یافت می‌شود و رنگ آن معمولاً قهوه ای یا سیاه بوده، این سنگ نوعی سنگ منگنز است و رنگی که از آن به دست می‌آید قهوه ای است.
سفال کلپورگان به شکل کاسه، کوزه، جام، قندان، قدح، پارچ و لیوان، قلک و … ساخته می‌شود و اغلب ظرف‌های ساخته شده آن نیز دارای سرپوش است که گاه خود به عنوان ظرفی مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کارگاه سفالگری کلپورگان تحت عنوان موزه زنده سفال در این روستا به فعالیت می پردازد و در آنجا می توانید مراحل مختلف ساخت سفال ها توسط زنان و مردان روستا را مشاهده کنید .
طبق برنامه ی ششم توسعه دولت موظف است زیرساخت های لازم را برای نقاطی از ایران که ثبت جهانی می شوند فراهم کند. از برنامه‌هایی که برای توسعه این روستا در دستور کار قرار داده شده عبارت اند از : ارتقای کارگاه سفال کلپورگان به یک مجتمع پژوهشی سفال و سرامیک ، ایجاد مراکز فروش سفال در روستای کلپورگان و نیز ایجاد مراکز و کمپ‌های اقامتی برای گردشگرانی که قصد بازدید از این روستا را دارند جزو برنامه‌های کوتاه مدت برای روستای کلپورگان هستند. یکی از اقدامات مهمی که قرار است صورت بگیرد بسته‌بندی و طراحی محصول سفال کلپورگان است که هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی موجب ارتقای این محصول می‌شود. مشکلات راه مواصلاتی و کمبود آب آشامیدنی نیز در این روستا باید حل شوند.
منبع : wikipedia.org - irna.ir - isna.ir - tasnimnews.com
1210
کاخ موزه چهل ستون کاخ موزه چهل ستون
اصفهان - استان اصفهان
بنای کاخ چهل ستون به دوره صفوی بر می گردد که در زمان شاه عباس اول به صورت ساختمانی کوچک به شکل کوشک یا کلاه فرنگی ساخته شد و در زمان شاه عباس دوم توسعه یافت و چهل ستون نامیده شد .
این کاخ از جمله کاخ هاییست که در باغ وسیع و بزرگ جهان نما که تا میدان اصلی و مرکزی چهارباغ عباسی ادامه داشت ( شروع آن ها عالی قاپو بود ) ساخته شدند . در این محوطه بزرگ که چند کاخ سلطنتی نیز مستقر بود عماراتی مانند تالار اشرف ، جبه خانه ، رکیب خانه ، کشیک خانه ، تالار طویله ، کاخ هشت بهشت ، توحید خانه و برخی عمارات دیگر ساخته شد .
در سال 1327 این کاخ به موزه تبدیل شده که در سال 1343 به منظور مرمت تعطیل شده و دوباره بعد از انقلاب اسلامی در سال 1367 کاخ چهل ستون تبدیل به موزه گردید .
2280
مسجد امام (مسجد جامع عباسی) مسجد امام (مسجد جامع عباسی)
اصفهان - استان اصفهان
مسجد امام که به نام‌های مسجد جامع عباسی ، مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شهرت دارد ، یکی از مساجد میدان نقش جهان در اصفهان است که ساخت آن در طی دوران صفوی در قرن یازدهم هجری و در سال 1020 هجری قمری به فرمان شاه عباس اول و در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع گشته و در دوره شاه صفی (در سال 1038-1052ق‌/ 1629-1642م‌) به پایان رسیده و همینطور الحاقات دیگر مسجد تا حدودا سال های 1077 هجری قمری یعنی آخرین سال سلطنت شاه عباس دوم و اولین سال سلطنت شاه سلیمان و یا سال 1095 هجری قمری ادامه داشته است که نشان می دهد اتمام تزیینات و الحاقات مسجد در دوره جانشینان شاه عباس اول صورت گرفته است .
یکی از ویژگی های خاص این مسجد گنبد آن است . این گنبد در حدود 400 سال پیش به‌ گونه‌ای طراحی شده که اگر در زیر و نزدیک به مرکز آن بایستید ، صدا با وضوح و شدت بالا انعکاس می‌یابد حتی اگر آرام صحبت کنید . این وِیژگی گنبد مسجد در گذشته به دلیل عدم وجود دستگاه های صوتی و … برای سخنرانی ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است و البته منحصر به فرد بودن این ویژگی و عدم وجود آن در سایر آثار باستانی ایران ، نشان از دانش بالای سازندگان و معماران این گنبد از مسائل فیزیکی و ریاضی مربوط به پژواک صوت دارد .
این اثر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 107 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
1610
پارک کوهستانی صفه پارک کوهستانی صفه
اصفهان - استان اصفهان
پارک کوهستانی صفه یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی حائز اهمیت اصفهان است که در جنوب شهر اصفهان قرار دارد و کوه صفه ، دامنه و طبیعت اطراف این کوه را شامل می شود. مراکز گردشگری و تفریحی متعددی در این پارک کوهستانی ایجاد شده است.
فضای سبز کوه صفه که در حال حاضر عرصه ای به مساحت 100 هکتار را تبدیل به منظره ای سبز کرده است در قسمت های دامنه کوه قرار دارد و به عنوان پارک کوهستانی و بخش هایی از آن شکل پارک جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع کثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است .
وجود امکانات فضای سبز متنوع ، برکه‌های آب و آب نماها ، وجود فضاهای باز برای اطراق و آشپزی ، وجود امکانات مختلف برای بازی های جمعی و پیاده‌روی ، گشت و تماشا باعث شده این مکان تبدیل به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان شود مخصوصا صبح روزهای جمعه میزبان خیل عظیمی از دوستداران طبیعت بخصوص جوانان می‌باشد .
کوه صفه با دارا بودن ارتفاع ۲۲۴۱ متر و موقعيت استقرار چسبيده به شهر و اشراف کامل آن به رودخانه و جلگه سرسبز زاينده‌رود و پيکره شهر اصفهان داراي شرايط استثنايي و منحصر به فردي است که از نظر چشم انداز شهري، طراحي محيطي و توسعه گردشگري اهميت دارد. کوه صفه به عنوان يک نشانه بزرگ شهري عمل مي‌کند که از يک طرف، از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است و از طرف ديگر بهترين امکان را براي تماشاي چشم انداز زيبا و رنگارنگ کل شهر اصفهان در اختيار مي‌گذارد.
چشمه درويش ( خاچيک) ، چشمه چاه درويش و گردنه باد از جاذبه های طبیعی کوه صفه است. همچنین در ادوار گذشته این کوه کاربرد نظامی داشته و آثار و بقایای استحکامات دفاعی و نظامی در آن به چشم می خورد. از مهم ترین آثار تاریخی که بر فراز کوه صفه قرار دارد ، قلعه شاهدژ است که قدمتی مربوط به دوره ساسانیان دارد و قابلیت تبدیل شدن به سایت موزه را داراست.
از جمله مراکز گردشگری و تفریحی پارک کوهستانی صفه عبارت اند از : تله کابین صفه ، سالن بولینگ با 10 خط بازی ، پارک وحش صفه ، پارک بادی ، شهر بازی. همچنین چند رستوران در این پارک کوهستانی در حال فعالیت هستند.
اطلاعات بیشتر درباره کوه صفه و مراکز تفریحی بوستان صفه را می توانید در سایت مهنواز مشاهده کنید.
1810
چشمه آب گرم و دهکده گل سرخ ورتون چشمه آب گرم و دهکده گل سرخ ورتون
اصفهان - استان اصفهان
چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون شامل چشمه های آبگرم معدنی ، حمام ها و حوضچه های آبگرم ( بیشتر آن ها مخروبه اند ولی برخی از آن ها سالم بوده و مورد استفاده مراجعه کنندگان می باشد ) و یک بنای سنگی تاریخی به نام حوض مراد با کاربری آبگرم و متعلق به دوره صفویه و بقعه متبرک آن (معروف به امامزاده آبگرمی) می باشد . نقل است که این آبگرم گاهی مورد استفاده خانواده سلطنتی قرار می گرفته است .
حمام تاریخی ( ورتون ) پس از مرمت در سال 1390 و برپایی تجهیزات تفریحی و اقامتی در آن ، هر ساله از مسافران بسیاری پذیرایی می کند .
در اطراف این آبگرم و حمام تاریخی مجموعه گردشگری اقامتی رفاهی با نام دهکده گل سرخ وجود دارد . این مجموعه که اتاق های آن به صورت کلبه های مجزا از هم ساخته شده با مخلوطی از کاهگل و سنگ به شکل سنتی تزیین شده اند و به دو دسته با تختخواب و بدون تخت با لحاف و تشک و کرسی در فصل زمستان تقسیم می شوند . در سفره خانه مجموعه هم می توانید غذاهای سنتی مثل چلو گوشت و خورشت آلوچه سنتی را امتحان کنید و لذت ببرید .
در عین حال ، تفریح جالبی که برای گردشگران در نظر گرفته شده است ، دوچرخه سواری در یک مسیر کوهستانی به طول دو هزار و 300 متر است . اگر دوچرخه همراه نبرده اید ، می توانید یک دوچرخه کرایه کنید و از رکاب زدن در هوای لطیف و طبیعت بکر اطراف و سپس استراحت در آبگرم لذت ببرید .
این اثر در تاریخ 7 خرداد 1387 با شمارهٔ ثبت 22935 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
2240
پارک جنگلی ناژوان پارک جنگلی ناژوان
اصفهان - استان اصفهان
پارک جنگلی ناژوان بعد از زاینده رود ، دومین میراث طبیعی اصفهان به شمار می رود . بیشه ناژوان در غرب اصفهان ، دالان خوش منظری با مساحتی در حدود 1200 هکتار کرانه های زاینده رود را با باغ های دو سویه در بردارد . بی شک عالی ترین تنیدگی میراث طبیعی و تاریخی اصفهان را در دل ناژوان خواهید دید.
با توجه به وضعیت قرار گرفتن ناژوان در مسیر بادهای غربی – جنوب غرب به شمال شرق و قرار گرفتن اکثر صنایع آلاینده در غرب اصفهان ، این بیشه به عنوان فیلتر طبیعی برای شهر اصفهان عمل می‌کند و در حقیقت ریه این شهر به حساب می آید.
اراضی محدوده ناژوان به دلیل دارا بودن پوشش سبز و عبور رودخانه از آن در مجموع اقلیم معتدل تری نسبت به اصفهان دارد . این گردشگاه یکی از نقاط سرسبز و خرم حاشیه زاینده رود می‌باشد و سرچشمه اکثر مادی‌های شهر اصفهان از این منطقه ناژوان است.
ناژوان ترکیب یافته است از دو کلمه ناژ و وان که ناژ یا ناژو گیاهی است از خانواده صنوبر که آن جمله اند تبریزی کبوده صنوبر و (وان) پسوند است برای جا و مکان و ناژ نان یا ناژوان به معنی جایگاه درختان ناژ و صنوبر است.
مجموعه ی تفریحی ناژوان از معدود باغ‌های اصفهان است که از جریان توسعه و گسترش شهر تا اندازه‌ای ایمن مانده و همچنان به هوای شهر لطافت و تازگی می‌بخشد. زیر نظر مدیریت طرح ساماندهی ناژوان که وابسته به شهرداری اصفهان است در این باغ فضاهایی چون زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، زمین‌های بازی کودکان، ایستگاه‌های درشکه سواری، اسب سواری، چهارچرخه های خانواده، قایق‌رانی و محوطهٔ دوچرخه‌سواری فراهم شده و برای عموم قابل استفاده است.
پارک جنگلی ناژوان به عنوان ریه تنفسی اصفهان علاوه بر جاذبه‌های طبیعی به دلیل وجود مراکز گردشگری - تفریحی همچون باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف ها، تله سیژ، شهربازی ، پارک آبی کودکان و ... فضای بسیار مناسبی برای گردش و تفریح مسافران و شهروندان می باشد.
اطلاعات ، مشخصات و تصاویر مراکز گردشگری و تفریحی پارک جنگلی ناژوان را می توانید در سایت مهنواز مشاهده کنید.
2180
مسجد جامع عتیق قم مسجد جامع عتیق قم
قم - استان قم
مسجد جامع قم در محله مسجد جامع، در خیابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است. مسجد جامع عتیق و تاریخی قم از جمله مساجد دو ایوانی به شکل مربع مستطیل می باشد . این مسجد پس از مسجدامام حسن عسگری (ع) قدیمی ترین مسجدی است که در قم بنا شده و به اعتبار متون معتبر ، سال احداث بنای کنونی گنبد خانه 529 هجری قمری است . این تاریخ تا پیش از تعمیرات دوران فتحعلی شاه درکتیبه های گچبری موجود در بنا به وضوح نمایان بود. بنای فعلی مسجد مجموعه ای از بناهای چند دوره تاریخی است که قدیمی ترین قسمت آن را به دوره سلجوقی نسبت داده اند.
درباره بانی اولیه مسجد اختلاف نظر وجود دارد. در منابع، ابوالصدیم حسین بن علی آدم اشعری و سلطان طغرل دوم و کمال ثابت قمی، وزیر سلطان مسعود سلجوقی، به عنوان بانی اولیه مسجد معرفی شده اند. بانی قسمت هایی از بنای فعلی مسجد ، فتحعلی شاه قاجار و حسین خان نظام الدوله بود اند.
برای ساخت این مسجد عظیم و با شکوه که حدود 6000 متر مربع وسعت دارد ، حتی یک شاخه آهن نیز به کار نرفته و با گذشت سالیان سال از ساخت آن همچنان پابرجا و استوار مانده است .
در تاریخ بنیان مسجد اختلاف نظر وجود دارد ولی قدر مسلم آن است که مسجد فعلی مجموعه ای از بنا های چند دوره تاریخی است. بنای گنبدخانه احتمالاً متعلق به دوره سلجوقیان است و ایوان جنوبی ممکن است با گنبدخانه در یک زمان و یا احتمالاً در دوره صفویه و همزمان با شبستان های شرقی و غربی گنبدخانه احداث شده باشد.
ایوان شمالی و شبستانهای شمالی و شرقی در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شده اند. در این دوره، ایوان جنوبی و گنبدخانه نیز مرمت شده است. شبستان جبهه غربی و زیرزمین آن از آثار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. تزیینات کاشی کاری ایوان جنوبی به زمان فتحعلی شاه قاجار بر میگردد. این تزیینات که به مرور زمان آسیب دیده بود، یک بار در ۱۳۶۵ه.ق. به همت آیت الله فیض و بار دیگر در ۱۳۷۵ ه.ق. به همت آیت الله بروجردی مرمت شد.
قدیمی ترین کتیبه بنا روی یکی از ستون های ایوان مسجد قرار دارد و به تاریخ۵۲۹ ه.ق. است. بر کتیبه ایوان جنوبی نیز،تاریخ ۱۲۴۶ه.ق. ثبت شده است. در این ایوان، کتیبه دیگری مربوط به تعمیرات ۱۳۶۵ ه.ش. وجود دارد. کتیبه های محراب گنبدخانه و ایوان شمالی به ترتیب به تاریخ ۱۲۴۶ ه.ق. و ۱۲۴۸ ه.ق. است و سردر گوشه جنوب غربی مسجد به تاریخ ۱۳۸۱ ه.ش.است. در کتیبه های مسجد نام خطاطان شیخ محمدحسن قمی، محمدرضا شریف قمی، و شیخ عباس مصباح زاده دیده می شود. آندره گودار ( ۱۸۸۱- ۱۹۶۵) با استناد به کتاب مرآه البلدان، اصل بنا را از قرن سوم هجری قمری دانسته و نوشته در حال حاضر قدیمی ترین قسمت مسجد متعلق به دوره سلجوقیان است. در کتاب گنجینه آثار قم نیز آمده: گنبدخانه و ایوان جنوبی مسجد در ۷۵۲- ۷۵۵ ه.ق ساخته شده اند.
2080
موزه تاریخ طبیعی قم موزه تاریخ طبیعی قم
قم - استان قم
در موزه تاریخ طبیعی قم که در سال 1381 در بوستان زیبای شهید بنیادی و در محدوده هسته مرکزی شهر قم به همت سازمان حفاظت محیط زیست استان در مساحتی معادل 550 متر مربع راه اندازی شد ، ‎ 412نمونه از انواع حیوانات شامل پستانداران ، نرم تنان ، صدف‌ها ، آبزیان ، پرندگان ، خزندگان ، پستانداران به صورت خشک شده و 189نمونه از گونه‌های حشرات و همینطور سنـگها و سنگواره های دیرینه شناسی در معرض دید عموم قرار گرفته است .
بخش دیگر این نمایشگاه به خزندگان اختصاص داده شده است از انواع خزندگان موجود در موزه تاریخ طبیعی استان قم می توان به مارهایی همچون افعی شاخدار ، کفچه مار ، مارآبی ، ماردریایی ، گرزه مار ، مار چلیپر و مار پلنگی و انواع مارمولکها ، لاک پشت و بزمجه اشاره کرد .
بیش از 75 درصد گونه های موجود در این موزه عمدتا از نمونه های بومی استان و نادر درکشور محسوب می شوند .
این موزه در دو بخش آموزشی و نمایشگاهی با هدف آشنا سازی مردم با گونه های نادر طبیعی و شناساندن گونه ها ، محل و نحوه زندگی آنها ، آشنایی با مخاطرات نابودی گونه های جانوری و گیاهی فعالیت می کند .
ساخت ماکت به همراه نقاشی از محیط های طبیعی قم یکی از ویژگی های این موزه است و مناطق کوهستانی ، کوهپایه ‌ای و دشت مانند منطقه پلنگ دره ، دشت مسیله و رودخانه قمرود به دلیل تنوع جانوری و گیاهی در این ماکت ها پیش بینی شده و در بخشهایی از نمونکهای موجودات ماقبل تاریخ مانند دایناسورها نیز به نمایش درآمده است .
ساختمان موزه تاریخ طبیعی استان قم به شکل حلزونی ساخته شده و یکی از قسمت های منحصر به فرد این موزه مجموعه آسمان نما است که در این بخش قسمتی از آسمان کشور به همراه انواع ستارها و سیاره ها به نمایش درآمده است .
در این مجموعه دب اکبر ، دب اصغر ، ستاره قطبی و دیگر صور فلکی حالت نورانی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است .
منبع : سازمان حفاظت محیط زیست - qom.isna.ir - qomnews.ir
1780
کوه خضر نبی (ع) کوه خضر نبی (ع)
قم - استان قم
کوه خضر نبی منسوب به حضرت خضر‌(ع)‌ دارای بیش از سه هزار سال قدمت است که در شش کیلومتری مرکز شهر قم قرار دارد . بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری بوده که گفته می‌شود محل زیارت حضرت خضر(ع) بوده که امروز تبدیل به مسجد کوچکی شده است .
ارتفاع کوه حدود 300 متر است و در نزدیکی کوه 2 برادران در ادامه رشته کوه زاگرس قرار دارد .
بر فراز کوه خضر نبی که یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری و مذهبی قم به شمار می‌رود ، همه شهر با یک نگاه به خوبی دیده می‌شود و از این رو به بام قم نیز معروف است .
کوه خضر نبی از نظر تفریحی نیز مورد توجه بوده و در ایام تعطیل جمعیت بسیاری در بالای کوه حضور پیدا می کنند . مسیر بالارفتن این کوه به گونه‌ای با پله طراحی شده که در هر گروه سنی از کودک خردسال تا افراد کهنسال نیز می توانند از کوه بالا بروند ، زیرا در قدیم مسیر این کوه توسط شخصی که برای برآورده شدن حاجتش نذر کرده بود، پله‌گذاری شده است .
در دامنه کوه نیز چند شهید گمنام به خاک سپرده شده اند که فضایی روحانی به این مکان مقدس بخشیده است . امکاناتی از قبیل شبستان ، سرویس بهداشتی ، آب لوله کشی (پمپاژ آب)، تلفن همگانی، برق و ... در آن وجود دارد و محوطه اطراف آن دارای فضای سبز و بوستان می باشد . همچنین در ساختمان مرکز فرهنگی در دامنه کوه موزه دفاع مقدس در حال تکمیل شدن است .
گفتنی است از سال 1381 و به دنبال خاکسپاری 14 شهید گمنام در این مکان از آن به عنوان حرم شهدای گمنام یاد می شود و با برنامه ریزی های انجام شده و تجهیز امکانات و ساخت بوستان و موزه دفاع مقدس قرار است کوه خضر نبی (ع) به عنوان یک مجموعه عظیم مذهبی فرهنگی ، بعد از حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران ، به عنوان سومین مکان مذهبی فرهنگی قم مورد توجه باشد .
امروزه نیز شهرداری قم مسیر زائران مسجد مقدس جمکران را طوری طراحی کرده که از دامنه این کوه می‌گذرد و این زائران می‌توانند با خیال آسوده این مکان را هم زیارت کنند .
منبع : fa.wikipedia.org - isna.ir - irna.ir
1720
مسجد جمکران مسجد جمکران
قم - استان قم
مسجد جمکران یا مسجد صاحب الزمان در شهر مقدس قم و در دامنه کوه دو برادران و ابتدای جاده قم به کاشان واقع شده است. بنا بر روایات مسجد مقدس جمکران در سال 373 ه.ق. به دستور حضرت بقیه الله (عج) ساخته شد و در طول قرون مکرر مرمت و تجدید بنا شده است. 1850
کاروانسرای منظریه کاروانسرای منظریه
قم - استان قم
کاروانسرای منظریه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، داخل پادگان منظریه واقع شده است. این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شمارهٔ ثبت 3621 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کاروانسرای منظریه در ابتدای راه ساوه، نزدیک پلی ساخته شده که از زیر آن رودخانه ای می گذرد. کاروانسرا که درمیان ناحیه خشک وبی حاصلی قرارگرفته، ازنظر بازرگانی اهمیت ویژه ای داشت.
این کاروانسرا از یک سو در کنار کویر و از سوی دیگر در مجاور دریای نمک قرار دارد و نور خورشید از روی آن انعکاس شدیدی می یابد.
1280
حمام حاج عسگر خان حمام حاج عسگر خان
قم - استان قم
حمام حاج عسگرخان با قدمتی مربوط به دوره قاجار در بافت قدیم قم و شمال راسته بازار نو واقع شده است. در بافت قديمي قم راسته بازاري وجود دارد که قسمت‌هايي از آن سالم مانده و بناهاي مهمي همچون حمام حاج عسگرخان در کنار آن واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۰۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این مجموعه از دو بخش حمام و چاله حوض تشکیل شده و با تغییر در سیستم حرارتی و روشنایی هنوز به کار خود ادامه می دهد. در ورودی حمام، در کنار مغازه های راسته بازار نو قرار دارد. در قسمت ورودی حمام، کتیبه ای سنگی دیده می شود. بر اساس این کتیبه، تاریخ ساخت حمام سال 1216 ه.ق.ذکر شده و با این حساب می توان ساختمان آن را به اوایل دوره قاجاریه و حکومت فتحعلی شاه قاجار نسبت داد.
ورود به حمام از طریق یک ورودی مستطیل شکل که با چند پله در سطح پایین تری از سطح گذر بازار قرار دارد، میسر است. بعد از آن وارد اولین فضای اصلی حمام می شویم که مربعی به ابعاد10×10متر است. در مرکز این فضا، گنبدی قرار دارد که روی هشت ستون پنج ضلعی بر پا شده است.
نحوه قرارگیری اضلاع این پنج ضلع، به صورت قرینه و هماهنگ با اضلاع مربع اطراف آن، فرم زیبایی را به وجود آورده است. سپس یک هشتی کوچک قرار دارد که به دومین گنبد بزرگ حمام راه دارد. نقشه این گنبد نیز مربعی با ابعاد حدود 10 متر است که چهار ستون در وسط آن قرار گرفته و گنبد روی آن ایجاد شده است و در انتهای منبع آب قرار دارد. فضای زیر گنبد اول به عنوان رختکن مورد استفاده است و کاربندی ساده و زیبایی زیر گنبد را پوشش می دهد. فضای زیر گنبد دوم، قسمت اصلی شست و شو است که در حال حاضر با دوش های ایجاد شده در اطراف آن، مورد استفاده قرار می گیرد.
به موازا ت این فضاها در شرق ساختمان، چاله حوض واقع است. چاله حوض که به صورت نیمه مخروبه بر جای مانده، دارای سکویی در دور تا دور است که با ساروج پوشیده شده است.
950
پل دلاک پل دلاک
قم - استان قم
پل دلاک مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان قم، بخش مرکزی،بیرون روستای ملک‌آباد واقع شده است. این اثر در تاریخ 19 اسفند 1380 با شماره ثبت 4869 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
راه کاروان رو دوره صفویه که از تهران به قم می رود، پس از گذشتن از پل رودخانه شوربه سوی کاروان سرای حوض سلطان رفته، از میان منطقه دریاچه نمک و از بالای کاروان سراهای صدرآباد و دلاک و پس ازعبور از پل مورد بحث به قم منتهی می شود.
در اواخر قرن 19 به دلیل تغییر مسیر رودخانه ساوه و گسترش اجتناب ناپذیر دریاچه نمک، رفت و آمد در این جاده متوقف شد و جاده امروزی تهران - قم که به دوره قاجارمربوط می شود، جایگزین آن شد.
بقایای با شکوه کاروانسرای حسن آباد و یک چاپارخانه ی خشتی و دهانه های قوسی شکل پل دلاک که با انحنایی روی پیچ وخم رودخانه زده شده ، دریک محدوده قرار دارد. مسیر رودخانه امروزه منحرف وبه طرف جنوب کشیده شده است .
این پل مجموعاً 153 متر طول، 6 تا 80/5 متر عرض و 18 دهانه دارد .
وجه تسمیه این پل به قول اهالی ، این بود که در زمان های دور یک مرد دلاک (سلمانی ) قصد عبور از رودخانه را داشت که گرفتار سیل شد و آب ، او را برد . بعد از این واقعه افراد خیّر درصدد برآمدند تا پلی روی این رودخانه بسازند که دیگر کسی گرفتارسیل نشود.
1060
مقبره پروین اعتصامی مقبره پروین اعتصامی
قم - استان قم
قبر پروین اعتصامی شاعر ایرانی که به عنوان «مشهورترین شاعر زن ایران» از او یاد شده‌ است در مقبره خانوادگی ایشان در حرم حضرت معصومه (س) قم قرار دارد .
پروین فرزند مرحوم یوسف اعتصامی آشتیانی(اعتصام الملک) بود و روز 25 اسفند 1285 ه.ش در محله ششکلان در تبریز زاده شد . پدر وی یوسف اعتصامی ، از شاعران و مترجمان عصر خود بود که در شکل‌گیری زندگی هنری پروین و کشف استعدادها ، و ذوق و گرایش وی به سرودن شعر نقش مهمی داشت .
علامه دهخدا که با خانواده اعتصامی بسیار نزدیک بوده و حشر و نشری صمیمانه با آنان داشته ، نام اصلی این شاعره را در لغتنامه "رخشنده" نوشته است . بنابراین"پروین" یا نام ثانوی اوست که در بسیاری خانواده های ایرانی این گونه تسمیه ها عادی و مرسوم است یا تخلص شعری او .
وی از همان کودکی تحت نظر پدرش و استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار سرودن شعر را آغاز کرد .
شعر پروین از دیدگاه طرز بیان مفاهیم و معانی ، بیشتر به صورت «مناظره» و «سؤال و جواب» است . در دیوان او بیش از هفتاد نمونه مناظره آمده که وی را از این لحاظ در میان شاعران فارسی برجسته ساخته‌است . این مناظره‌ها نه تنها میان انسان‌ها و جانوران و گیاهان ، بلکه میان انواع اشیاء – از قبیل سوزن و نخ – نیز اتفاق می‌افتد . پروین در بیان مقاصد خود از هنرهای «شخصیت‌بخشی» و «تخیل» و «تمثیل»، با شیوایی کم‌نظیری استفادهٔ بسیار کرده‌ است .
پروین اعتصامی در فروردین ۱۳۲۰ به بیماری حصبه مبتلا شد . در تاریخ 3 فروردین در بیمارستان بستری شد و در تاریخ 15 فروردین 1320 در سن 34 سالگی در تهران درگذشت و در حرم فاطمه معصومه در قم در آرامگاه خانوادگی در کنار پدرش به خاک سپرده شد . او در هنگام مرگ ، در آغوش مادرش ، جان سپرد . پس از مرگش ، قطعه‌ای با عنوان «این قطعه را برای سنگ مزار خودم سروده‌ام» از او یافتند که مشخص نیست او چه زمان برای سنگ مزار خود سروده بود ؛ که آن قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند .
پس از درگذشت پروین ، مراسم رسمی دولتی به مناسبت بزرگداشت برگزار نشد . مدیر کانون زنان ایران ، به دلیل برخی مسایل سیاسی ، از برای برگزاری مجلس یادبود برای پروین در آن کانون خودداری کرد . به نظر می رسد دستگاه امنیتی رضاشاه نسبت به او حساسیت داشته‌است . این حساسیت می‌تواند ریشه در رد کردن نشان لیاقت توسط پروین داشته باشد. اما بعد از برکناری رضاشاه از قدرت و به حکومت رسیدن محمدرضاشاه ، دوستان و علاقه‌مندان پروین به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت او در فروردین ۱۳۲۱، مجلس یادبودی برای وی برپا کردند و با سرودن اشعار نسبت به سکوت و بی‌مهری دوران استبداد در حق پروین واکنش نشان دادند .
گفتنی است مقبره پروین اعتصامی به مدت سه سال برای مرمت بسته بوده است و در آذر 96 با عنوان مقبره شعر و ادب و معماری جدید و تزئینات هنری برجسته در صحن امام رضا(ع) حرم مطهر حضرت معصومه(س) بازگشایی شد . این مقبره به عنوان مقبره شعر و ادب نامگذاری شده و با در نظر گرفتن روح شعر و ادب ، تزئینات خاص با بهره گیری از دو هنر اصیل از 4 هنر اصیل اسلامی ایرانی در آن به کار رفته و به فضایی مطلوب برای حضور شعرا و علاقه مندان به شعر پارسی تبدیل شده است .
مقبره پروین اعتصامی با هنر گچ بری فاخر طراحی شده که با نقوش گل و بوته و حالت شاعرانه ای توسط استادکاران آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیهما ظرف مدت نزدیک به سه سال طراحی شده است . بیش از 50 میلیون تومان هزینه معماری و طراحی جدید مقبره بانوی شعر و ادب پروین اعتصامی شده است .
منبع : fa.wikipedia.org - isna.ir
1720
خانه امام خمینی خانه امام خمینی
قم - استان قم
خانه امام خمینی (ره) واقع در شهر قم یکی از بناهای مهم این شهر به شمار می رود که از تاریخچه سیاسی اجتماعی خاصی برخوردار است.
این بنا از جمله آثار اوایل قرن ۱۴ شمسی به حساب می‌ آید و محل زندگی امام خمینی (ره) در دوره‌ای که در شهر قم زندگی می‌ کردند ، بود .
خانه حضرت امام خمینی (ره) در شهر قم ، ساختمانى دو اشکوبه و بسيار ساده و شامل زيرزمين و طبقه همکف است که حياط ساختمان در قسمت جنوبى آن قرار گرفته است و در جهات شمال، شرق و غرب آن فضاهاى سرپوشيده قرار دارند . استقرار فضاها به گونه‌اى است که پلکان ميانى ، ساختمان را به دو بخش بيرونى (در شرق) و اندرونى (در غرب)‌ تقسيم مى‌کند . تالار سمت شرق محل سخنرانى حضرت امام (ره) در هنگام سکونت در آن بوده است .
این خانه که آخرین محل سکونت امام در قم بوده است ، به دلیل قرار گیری در محله یخچال قاضی، به این نام نیز معروف است. پس از تبعید امام به ترکیه، خانه مذکور در اختیار بود که با تغییر محل تبعید به نجف و رفتن اعضای خانواده به نجف اشرف، به آیت الله پسندیده، برادر امام واگذار شد و سرانجام در سال ۱۳۷۳ توسط مرحوم حاج احمد خمینی به بیت مقام معظم رهبری واگذار شد .
خانه یخچال قاضی که حدود ۳۰۰ متر مربع، مساحت دارد و یکصد سال پیش بنا شده است، شامل دو طبقه سرداب و همکف است. در قسمت جنوبی بنا، حیاط ساختمان واقع شده است و در جهات شمال، شرق و غرب آن فضاهای سرپوشیده قرار دارد .
در وسط بنا، راه پله ای است که ساختمان را به دو بخش بیرونی (شرقی) و اندرونی (غربی) تقسیم می کند. در بخش بیرونی ساختمان، اتاق بزرگی واقع شده است که سال ها پذیرای مستمعان و شاگردان حضرت امام بوده است.سطوح داخلی این خانه قدیمی بدون تزئین بوده و گچ اندود شده است .
سطوح خارجی نیز از جرزهای آجری ساده و سطوح گچی یکدست و بدون نقش و نگار است.خانه یخچال قاضی، به رغم آن که نسبت به دیگر منازل قم، مساحت مناسبی دارد اما بسیار ساده و عاری از تزئینات و تجملات است .
از شواهد معمارى بنا پيداست که تاريخ ساخت آن اوايل قرن حاضر است. بنا در حدود سال ۱۳۳۵ توسط حضرت امام خمينى (ره) خريدارى و تا سال ۱۳۴۲ توسط معظم‌له مورد استفاده قرار گرفته است .
هم اکنون اين بنا به عنوان يادمان تبرک شده از سوى حضرت امام خمينى (ره) بازديدکنندگان فراوانى از سراسر کشور و جهان دارد. این منزل که مربوط به دوره معاصر و در قم، خیابان معلم، محله یخچال قاضی واقع شده است در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
منبع : fa.wikipedia.org - citypedia.ir - hamshahrionline.ir
1850
خانه ملاصدرا خانه ملاصدرا
کهک - استان قم
محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی ، معروف به ملا صدرا ، بنیان گدار حکمت متعالیه ، سر آمد حکمای اسلامی و یکی از بزرگترین دانشمندان جهان در فلسفه ی الهی و اسلامی است که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند . وی در سال 979 یا 980 ه .ق در شیراز دیده به جان گشود .
حکیم فرزانه جناب صدر المتالهین مدت پانزده سال در کهک به سر برد . خانه آن بزرگمرد الهی در کهک تاکنون باقی و در میان مردمان آبادی معروف است .
خانه ملا صدرا در کهک ، یادگاری بازمانده از دوران سکونت این حکیم در قم است که مربوط به دوره صفویه می باشد . خانه ملاصدرا در منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام واقع است و پیرامون آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند.
برای یافتن خانه ملاصدرا کافی است به انتهای بافت سنتی روستا برویم . در انتهای یکی از مسیر های هلالی شکل روستا به خانه ملا صدرا می رسیم . ساختمان مذکور در داخل یک باغ قرار داشته که هم اکنون قسمت زیادی از آن توسط خانه های همجوار اشغال گردیده است .
این خانه دارای فضایی گیرا و قدیمی با سقفی بلند و پوشش گنبدی با دیوار های سیاه و اندود گل و تزئینات گچبری ساده با کاربندی های زیبا در سقف چهار طرف آن فضا هایی چهار گوش مسقف بین تویزه های جناغی شکل که در مجموع ، شبیه امامزاده های دوره صفوی است .
خانه ملاصدرا در تاریخ ۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
1660
مدرسه فیضیه قم مدرسه فیضیه قم
قم - استان قم
این مدرسه در نیمهٔ اول قرن سیزدهم هجری قمری (محدوده سال‌های ۱۱۶۵ تا ۱۲۱۵ شمسی) جایگزین مدرسه آستانه شد که به اعتبار متون معتبر تاریخی، آن مدرسه از میانه قرن ششم هجری قمری وجود داشته و درعصر صفوی تجدید بنا شده بود. بنای مدرسه چهار ایوانی است و در دو طبقه با ۴۰ حجره پایینی متعلق به عصر قاجار و ۴۰ حجره بالایی متعلق به قرن چهاردهم هجری قمری بنا شده است. قدیمی‌ترین بخش مدرسه، ایوان جنوبی آن است که به تاریخ ۹۳۹ هجری قمری با کاشی‌های زیبای معرق، متعلق به عصر صفوی تزیین شده است و سر در صحن عتیق آستانه حرم معصومه دختر موسی بن جعفر محسوب می‌شود.
روز جمعه مصادف با دوم فروردین ۱۳۴۲ و برابر با ۲۵ شوال سالروز شهادت جعفر صادق، امام ششم شیعیان، به دنبال اعلام عزای عمومی و سخنرانی‌های خمینی و تلاش وی در جهت بسیج علما در سراسر کشور، اطلاعیه‌های فراوانی از سوی مجامع مذهبی و مساجد و کانون‌های تبلیغاتی برای برپایی جلسات پراکنده گردید و در اطلاعیه‌ها دعوت شده بود که مردم به سخنان بیان شده در این مجالس در رابطه با حوادث چند ماهه اخیر کشور گوش فرا دهند. رژیم محمدرضا شاه نیز در مقابل این تحرک خود را آماده می‌کرد. در روز موعود از سوی مراجع سه مجلس بزرگ در قم برگزار گردید. مجلس اول صبح جمعه در منزل خمینی، مجلس دوم به میزبانی آیت‌الله شریعتمداری و مجلس سوم به دعوت آیت‌الله گلپایگانی در بعداز ظهر همان روز در مدرسه فیضیه برگزار گردید.
به گفته دنیل برومبرگ، رژیم وقت جمعی از اوباش را برای حمله به طلبه‌های اطراف مدرسه ترغیب کرده بود.[۶] بر اساس برنامه قبلی، عده‌ای کماندو، با لباس کشاورزان و در حالی که به چاقو و چوب مسلح بودند، به وسیله چند دستگاه اتوبوس شرکت واحد از تهران وارد قم شدند. علاوه بر این تعداد زیادی سرباز و نیروهای ویژه شهربانی در اطراف صحن حرم فاطمه معصومه و مدرسه فیضیه تجمع کرده بودند. این عده پس از مانوری کوتاه در شهر به سوی دروازه قم رفتند و در آنجا مستقر شدند. هنگامی که سخنرانی در مدرسه فیضیه جریان داشت، نیروهای رژیم محمد رضا شاه به مدرسه حمله کردند. این نیروها پس از رساندن خود به پشت بام‌های اطراف به تیراندازی به طرف روحانیون پرداختند و تعدادی از طلاب را نیز از پشت بامها به زمین پرتاب کردند.
1160
باغ و عمارت عفیف آباد باغ و عمارت عفیف آباد
شيراز - استان فارس
باغ عفیف‌آباد یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغ‌های شهر شیراز است . درِ ورودی باغ از چوب ساخته شده و در بخش شمالی آن واقع شده است. در پشت در، دالانی وجود دارد که اتاق‌های نگهبانان در دو سوی آن تعبیه شده است. سردرِ باغ دارای 4 ستون گچی ساده است که دو به دو در دو سوی واقع شده و با اقتباس از طرح سرستون‌های تخت جمشید، گچبری شده است. در پیشانی درِ ورودی نقش دو شیر که گویی را در میان پنجه‌های خود گرفته‌اند، دیده می‌شود. پس از گذر از در، دهلیزی وجود دارد که سقف آن از چوب ساخته شده و با شکل‌های منظم هندسی مرتب شده‌اند. در طرف دیگر در و بر پیشانی دهلیز، مجلس تاج‌گذاری پادشاه ساسانی دیده می‌شود که بر قاب نیم‌دایره‌ای به وسیله کاشی‌های رنگارنگ قرار دارد.
مساحت این باغ حدود 127000 مترمربع می‌باشد و در زمان صفویه به «باغ گلشن» معروف بوده است. این باغ در آن زمان از جمله باغ‌های آباد و مهم شیراز و مقر پادشاهان وقت بوده است. یعقوب خان ذوالقدر؛ حاکم شیراز در زمان شاه عباس صفوی، در قسمتی از اراضی این باغ قلعه‌ای محکم ساخت و برای بنای این قلعه از سنگ‌های گورستان جعفرآباد و مصلی استفاده نمود. پس از صفویه این قلعه ویران شد و باغ رونق و آبادانی خود را از دست داد. در سال 1284 هجری قمری، به فرمان «میرزا علی‌محمد خان قوام‌الملک» عمارت باغ فعلی احداث شد. وی برای آبیاری درختان باغ قنات لیمک را که در 15 کیلومتری باغ و در قصر قمشه بود، خریداری کرد. این باغ در اواخر سده گذشته به خواهرزاده قوام‌الملک به نام «عفیفه خانم» به ارث رسید و چون او بهسازی گسترده‌ای در باغ انجام داد، از آن پس باغ را «عفیف‌آباد» نامیدند.
در میان باغ کاخ زیبایی قرار دارد که از بناهای دوره زندیه و قاجاریه است . ساختمان کاخ دو طبقه است. طبقه پایین زیرزمین وسیعی است که آب نمای زیبایی در آن ساخته شده و هم اکنون این طبقه به «موزه نظامی» تبدیل شده و سلاح‌های گوناگون در آن به تماشا گذاشته شده است. در این موزه سلاح‌های گران‌بهایی همچون تفنگ فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی، سَرپُرهای همرزمان میرزا کوچک خان جنگلی و مسلسل رئیس علی دلواری دیده می‌شود. در جلوی پلکان ورودی نیز ارابه‌ ویژه تشییع جنازه رضا شاه پهلوی و توپ فتحعلی شاه قاجار دیده می‌شود. این طبقه با 3 پله به طبقه دوم راه دارد.
760
باغ و عمارت ارم باغ و عمارت ارم
شيراز - استان فارس
این باغ به مناسبت عمارت و باغ بزرگی که در گذشته توسط شداد بن عاد پادشاه عربستان جنوبی به رقابت با بهشت ساخته شده، به باغ ارم مشهور گردیده است.
تاریخ ساخت این باغ را به دوره سلجوقیان نسبت داده‎اند چرا که در آن زمان، باغ تخت و چند باغ دیگر توسط اتابک قراجه حکمران فارس ـ که از سوی سنجر شاه سلجوقی به حکومت فارس منصوب شده بود، احداث شد و احتمال می‎رود ایجاد این باغ به درخواست وی و در آن زمان بوده است.
در اواخر سلسلة زندیه، بیش از 75 سال این باغ در تصاحب سران ایل قشقایی بود، بنای اولیة عمارت باغ ارم توسط جانی خان قشقایی اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمدقلی خان و در زمان فتحعلیشاه قاجار احداث شده است. معماری بنا نیز توسط شخصی به نام حاج محمد حسن که از معماران معروف بود، صورت گرفته است.
در زمان ناصرالدین شاه قاجار، میرزا حسن علی خان نصیرالملک، آن باغ را خریداری و عمارت فعلی موجود در باغ را به جای عمارت ایلخانی بنا نمود، اما تزئینات ناتمام باغ پس از فوت حسنعلی خان در سال 1311 توسط ابوالقاسم خان نصیرالملک پایان یافت.
باغ ارم پس از فوت ابوالقاسم خان نصیرالملک به پسرش عبدالله قوامی رسید و بعد از مدتی دوباره یکی از خوانین ایل قشقایی به نام محمد ناصر خان آن را خرید. سپس به مالکیت دولت درآمده و به دانشگاه شیراز واگذار شد. در سال‎های 50-1345 هـ . ش این باغ زیر نظر مسؤولین دانشگاه شیراز تعمیر شده و زمین وسیعی نیز در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب سه‌تایی به آن افزوده شد و در سال 1353 به شماره 1013 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال 1358 به وسیله سازمان میراث فرهنگی مرمت گردید.
هم اکنون این باغ به عنوان باغ گیاهشناسی مورد استفاده قرار گرفته و در اختیار دانشگاه شیراز می‌باشد. در سه دهه پیش قسمتهایی در سمت غربی باغ ازجمله اراضی دهی موسوم به «کوشک» به مساحت باغ افزوده شده است. در این زمان مساحت کل باغ ارم نزدیک 110380 متر مربع است.
2930
آبشار سردابه آبشار سردابه
اردبيل - استان اردبيل
آبشار سردابه در حدود 24 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شرقی کوه سبلان قرار دارد.این آبشار که در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه قرار دارد، 15 متر ارتفاع دارد و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است.دمای آبشار سردابه در حدود 35 درجه سانتی گراد است. حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد.دبی این آبشار در حدود 25 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است. آب آن شفاف، کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می‌رسد.910
آبشار گریت آبشار گریت
خرم آباد - استان لرستان
آبشار گریت در روستاى گریت در فاصله 50 کیلومترى شهرستان خرم آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپید دشت در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط قرار دارد.
فاصله این آبشار تا بخش پاپى روستای گریت حدود یک ساعت پیاده روى مى باشد . این آبشار از جاذبه هاى طبیعى و گردشگرى دیدنى استان لرستان محسوب مى گردد. تا کنار آبشار جاده ماشین رو وجود دارد.
ارتفاع آبشار 15 متر و عرض تاج آن 17 متر است. این آبشار در گویش محلى به « تاف هفت چشمه » معروف است . پوشش جنگلى اطراف آبشار را در ختان بلوط ، زالزالک و مو وجود دارد .
منطقه گریت دارای زمستانهای برفی و سرد و بهار و تابستان خنک، معتدل و بسیار سرسبز و چشم‌نواز می‌باشد. مالکیت اراضی منطقه در اختیار منابع طبیعی و بخشی نیز در اختیار روستاییان ساکن منطقه‌است.
این آبشارها در مسیر عبور رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواریهای منطقه و مسیر عبور رودخانه ترس بوجود آمده‌است.
در فصل بهار و ابتدای تابستان در اطراف آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گل‌های فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و جنگل انبوه درختان بلوط، زیبایی خاصی به منطقه می‌دهد و چشم‌انداز زیبایی را در برابر چشم بینندگان قرار می‌دهد. ارتفاع متوسط این آبشارهای سه‌گانه ۱۵ متر است
1340
غارهای دستکند آمل غارهای دستکند آمل
آمل - استان مازندران
در منطقه کافرکلی در طول دره هراز از آبادی اسک تا روستای پنجاب به طول 42 کیلومتر در ارتفاعات مشرف به دره و همچنین در چند دره فرعی نزدیک 250 اتاق دست کند در دل صخره قرار دارند. این مجموعه در نوع خود از لحاظ تمرکز در یک منطقه، در ایران منحصر بفرد است.با بررسی های صورت گرفته در محور هراز در 13 نقطه با تعداد متغییر غارهای دست کندی مواجه هستیم که در دل کوه کنده شده اند.این غارها جهت زندگی موقت یا دائم و یا بصورت یک مجموعه تدافعی و دیده بانی مورد استفاده قرار می گرفته اند. وجود اتاق های متعدد با طبقات متغیر و همچنین سرویس بهداشتی تالار و مکان های پخت و پز موید این مطلب می باشد که در اینجا فضای معماری علاوه بر زندگی، مکانی جهت مقابله و دفاع در برابر دشمن خارجی نیز کاربرد داشته است. طبقات دوم عمدتا با رویکرد دفاعی و دیده بانی ایجاد گردید.غارهای محور هراز تماما در دل کوه و در طبقات به سمت قله و بالا ساخته شده اند.از نظر آب و هوایی لاریجان کاملا کوهستانی است، در واقع بخش عمده ای از سال هوا در اینجا سرد می باشد.860
غار گل زرد غار گل زرد
آمل - استان مازندران
غار گل زرد در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد.دهانه غار بسیار تنگ است که ابتدای آن را باید با حالت سینه خیز و 10 متر حرکت پا مرغی طی کرد. مسیر غار گل زرد مشخص است و نیازی به نخ کشی یا نشانه گذاری در آن نیست. طول غار 500 متر که 300 متر آخر به دلیل ریزش مسدود شده است. البته در طول مسیر شکاف ها و آبرو های کوچکی وجود دارد که باید از ورود به آنها خودداری کرد و احتیاط لازم را نمود. غار بسیار زیباست و با وجود حوضچه های کوچک و بزرگ (که بعضا تا 4 متر عمق دارند) و جویبارهای زیر زمینی و سازندهای آهکی بسیار متنوع، فضایی دلفریب و رویایی ایجاد کرده است. رفت و برگشت تا انتهای غار حدود 3 ساعت طول می کشد. لوازم فنی مورد نیاز در غارنوردی را حتما باید به همراه داشته باشید. با770
آب گرم استراباکو آب گرم استراباکو
آمل - استان مازندران
آبگرم معدنی استراباکو با حرارت 34 درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سر ریز کرده و به داخل رود خانه می ریزد و میزان ابدهی آبگرم معدنی استراباکو تقریبا 4 اینچ در ثانیه است. در محل چشمه قلابن (استراباکو) فردی نزدیک به 160 سال پیش دو استخر شنا مخصوص آقایان و بانوان احداث کرده‌اند که امروزه نیز توسط نواده‌گانش اداره می‌شود و در تابستان با مبلغی کم میزبان اهالى محل و توریست هایى معدود قرار مى گیرد.آبگرم معدنی استراباکو دارای ماده ای به نام زبیق می باشد که برای درمان بیماری های عفونی به ویژه در پوست کاملا موثر است. علاوه بر آن در آزمایشات جدید مشخص شده که دارای جیوه، منیزیم، ید و پتاسیم بوده و با ته نشین شدن و در شرایطی، املاح با نوشیدن آن برای درمان بیماری های کلیه و کبد هم مفید واقع می شود. فواید دیگر آن شفافیت پوست به دلیل برخورداری از جیوه می باشد و به نظر می رسد که رسوبات قرمز رنگ و زیبای آن در صورت فرآوری برای سفیدی و شفافیت و طراوت و شادابی پوست و درمان بیماری های دیگر نیز موثر بوده و در صورت معرفی طرفداران زیادی خواهد داشت.730
دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی ، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند .
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی