menusearch
mehnavaz.com

صفحه 10 - جاذبه های گردشگری

« گردشگری ، عامل شکوفایی اقتصاد ملی »
صفحه اصلی
مکان ها » جاذبه های گردشگری »
استان
شهر
گردشگری طبیعت
گردشگری تاریخی
گردشگری مذهبی
گردشگری ورزشی
گردشگری شهری
گردشگری روستایی
گردشگری فرهنگی ، هنری
خرید
خدمات شهری
مناسب برای گروه های
ویژگی مکان
خصوصیات و کاربری
دوره تاریخی
امکانات
مناسب تفریحات ورزشی
زمان
هزینه
ناحیه
کجا برم ؟
انتخاب های شما
آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی
رشت - استان گيلان
آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت در محله سلیمان داراب در گورستان سلیمانداراب واقع شده است و از جمله مکان های دیدنی شهرستان رشت به شمار می آید میرزا کوچک خان یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ و افتخارات ایران زمین است که با مبارزات آزادیخواهانه و جنبش ضد استعماری اش که جان عزیز خود را نیز در این راه و برای رفاه حال مردم ایران از دست داد موجب شد تا او به نماد گیلان برای ایرانیان مبدل شود.
بنای یادبودی در مقبره میرزا کوچک خان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که طرح آن از معماری اسلامی و سنتی بهره گرفته شده بنا شد که بصورت یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران است و به مساحت 40 متر مربع و ارتفاع 9 متر ساخته شده است. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتاً آجر ، کاشی ، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی به شمار می رود و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات آزادمنشانه آن شخصیت مبارز است.
860
دریاچه سد سنگر دریاچه سد سنگر
رشت - استان گيلان
دریاچه سد سنگر در فاصله 5/5 کیلومتری جنوب شرقی شهر سنگر بر روی رودخانه سفیدرود احداث شده است ساخت سد سنگر در سال 1341 آغاز و در سال 1346 مورد بهره‌ برداری کامل قرار گرفت این سد قسمت عمده آب سفیدرود را برای آبیاری شالیزارهای اراضی جلگه‌ ای شرق و غرب سفیدرود در دو کانال اصلی سمت راست و چپ تقسیم می ‌نماید. کانال سمت چپ (غرب گیلان) به طول 30 کیلومتر تا اراضی فومنات و کانال سمت راست (شرق گیلان) به طول 26 کیلومتر تا لنگرود ادامه دارد. این کانال برای ناحیه آستانه، لاهیجان و لنگرود بسیار باارزش است و به منزله یک سفیدرود کوچک است. مناظر اطراف دریاچه سد سنگر رشت چشم‌انداز بسیار زیبا و دل‌انگیزی دارد که طبیعت ‌دوستان و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است خصوصا در ایام تعطیل و سیزده بدر.1430
ساحل حاجی بکنده ساحل حاجی بکنده
رشت - استان گيلان
منطقه ساحلی حاجی بکنده رشت در وستای حاجی بکنده ، از توابع بخش خشکبیجار واقع شده است که در 9 کیلومتری شمال شرقی خشکبیجار و 32 کیلومتری رشت قرار دارد .
مساحت تقریبی این منطقه 100 هکتار می باشد . این منطقه در حوزه ساحلی و جلگه ای در لیست مناطق مصوب طبیعت گردی گیلان ثبت شده است .
حاجی بکنده در سال های اخیر بخاطر طبیعت دریا ، ساحل شنی ، امکان انجام ورزش های ساحلی و شنا ، صید ماهی ، تماشای صید گروهی و زمستانی ، خرید ماهی تازه از صیادان و ده ها جاذبه دیگر روستای حاجی بکنده را به یک روستای گردشگری بالفعل تبدیل کرده است . مردم زیادی از ساحل حاجی بکنده دیدن می کنند و همه عاشق این ساحل می شوند . در این ساحل ماسه هایی وجود دارد که آن را مناسب فوتبال های ساحلی می کند .
1990
مجموعه (میدان) امیر چخماق مجموعه (میدان) امیر چخماق
يزد - استان يزد
میدان و مجموعه امیر چخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی شهر یزد است که تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده و یکی از نقاط مهم یزد محسوب می‌شود.
این مجموعه شامل تکیه ، میدان ، حمام ، کاروانسراها ، خانقاه ، بازارچه حاجی قنبر ، قنادخانه ، آب انبار و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق می‌باشد .
این مجموعه از آثار قرن نهم هجری است که امیر جلال‌الدین چخماق از سرداران و امرای شاهرخ تیموری هنگامی که به حکومیت یزد رسید با همکاری همسر خود فاطمه خاتون مسجد جامع نو را در ده یا کوی دهوک سفلی ساختند و پیش روی آن را میدانگاهی فراخ انداختند. آن مسجد در آینده به مسجد امیر چخماق و آن میدانگاه از همان زمان به «میدان امیرچخماق» نامگذاری شد .
این میدان در عصر صفوی هم به همین نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخی از این آثار احیاء شده‌است، از جمله چهار سوقی بر روی کاروانسرا ساخته شده‌است. اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شده‌است. البته آنچه مسلم است در آن زمان، این مکان نقش حسینیه را نداشته، چون ساخت چنین فضاهایی از زمان صفویه به بعد در ایران رواج پیدا کرده‌است.
این میدان تا پیش از دوره پهلوی مانند برخی دیگر از میدان‌ها گورستان نیز شده بوده و پاره ای از مردم برای فرخندگی حسینیه اش، مردگان خود را در آنجا خاک می‌کرده اند. از همان آغازین سال‌های این سده از این کار جلوگیری می‌شود و گور‌ها ویران و دوباره میدان می‌شوند.
در توصیف مسجد امیر چخماق باید گفت ، سنگ نصب شده در کریاس مسجد مسجد امیر چخماق به طرف میدان، شبکه‌های ظریف از کاشی‌های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفه اصلی با تاقنمای مقرنس کاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.
1050
مدرسه ضیائیه(زندان اسکندر) مدرسه ضیائیه(زندان اسکندر)
يزد - استان يزد
شهر یزد را قرن هاست که با شهرت زندان اسکندر می شناسند . مدرسه ضیائیه که بدین نام معروف است در سال 631 هجری قمری توسط ضیاء الدین حسین رضی بنا گردیده و در سال 705 هجری قمری توسط پسرانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شده است .
مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) بنایی است با گنبد مرتفع واقع در جنب بقعه دوازده امام در محله فهادان با نمای ساده و درب ورودی کوتاه اما چون از این در داخل صحن شوید آنچه گرداگرد شما را فرا می گیرد بنای تاریخی با عظمتی از یادگار های معماری اسلامی دوره مغول است .
این مدرسه و نمونه های دیگر ی که در اعصار متفاوت در سهر یزد بنا گردیده نشان از ارج و منزلت علم و دانش در این شهر است .
مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محل تدریس بوده و بزرگان و علما در این محل به بحث و بررسی می پرداختند .
اما آنچه پهلو به پهلوی این مدرسه اسلامی می زند شهرت زندان اسکندر است که همیشه همراه نام مدرسه ضیائیه آمده و هاله ای از ابهام را در خصوص ماهیت این بنا شکل داده است . در این خصوص علاوه بر روایات تاریخی و احتمالا صحت برخی از ان ها در مورد گسیل گروهی از تبعیدیان اسکندریه به یزد ، ع.امل دیگری نیز در پیدایش و تداوم آوازه زندان اسکندر موثر بوده اند از جمله اینکه در متونی به دلیل نفرت از اسکندر و وجود چاهی در این مکان ان را تعبیر به بندخانه و زندان اسکندر کرده اند . علاوه بر آن این بنای تاریخی تا پیش از انقلاب همچون دیگر بناهای دوران اسلامی بدست فراموشی و غفلت سپرده شده بود به گونه ای که تبدیل به گاودانی و روغن گری شده و حجره های ان پر از خاک و خاشاک بود ، با این وضع تاسف بار ، این بنا جز یک ساختمان فرسوده قدیمی در محله فهادان یزد نبود که آنرا زندان اسکندر می خواندند و حفره ای که به علت فرورفتگی پایاب در صحن آن ایجاد شده بود را به عنوان چاه ان می شناختند . بنا بر آنچه در منابع آمده این بنا در ایام قدیم به عنوان مدرسه ، مسجد و آرامگاه مورد استفاده قرار می گرفته و به زعم مهندس کریم پیرنیا ، همان مدرسه ضیائیه است که در قرن هفتم هجری قمری ساخته شده است . گودالی نیز که تا قبل از مرمت به علت فرورفنگی پایاب در صحن ساختمان پدید امده بود و گمان سیاه چال را بر انگیخته بود پایابی بوده برای دسترسی به آب مورد نیازی که از قنات اله آباد تامین می شده است .
این بنای تاریخی بعد از انقلاب به همت سازمان میراث فرهنگی مرمت و به صورت اولیه اش ترمیم گردیده است و با شماره 770 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .
1150
آبشار راین آبشار راین
كرمان - استان كرمان
آبشار راین در حدود 16 کیلومتری غرب شهر راین در دامنه شرقی کوه هزار با ارتفاع 40 متر قرار دارد .
یکی از جاذبه‌های طبیعی راین که در جذب گردشگر و معروف شدن ارگ راین نقش مهمی داشته وجود طبیعت زیبای این شهر است که در دامنه یکی از مرتفع‌ترین قلل ایران «قله هزار» واقع شده ، آبشار راین که با وجود دهانه‌های آتشفشانی و طبیعت منحصر به فرد خود شادابی و سرزندگی خاصی را به شما هدیه می‌دهد .
این آبشار از جاذبه‌های دیدنی و طبیعی استان کرمان است و به نام "زر رود" هم شناخته میشود.
آبشار زر رود از ریزش رودخانه ای پدید می‌آید که سرچشمه‌های آن در ارتفاعات بالادست و از دل دامنه‌ها و دیواره‌های برف گیر کوه هزار همچون تاج خروس جریان می‌یابد.
آبشار راین طی 4 مرحله فرو می‌ریزد که مرحله‌ی اول 3 متر و پس از آن 4 متر است. مرحله سوم از لبه پرتگاه تا نقطه ای که سنگ بزرگی در دیواره‌ها قفل شده میریزد و مرحله‌ی بعد ریزش از سنگ بزرگ تا کف سنگی حوضچه‌ی آبشار و پخش شدن آب بر دیواره سنگی شیب دار و حرکت در لابه لای بیدها و کناره‌ی دیواره بلند سنگی می‌باشد.
به دلیل وجود شیاری در محل ریزش آب ، حرکت نمودن در پشت آبشار و لذت بردن از خنکای ذرات آب تجربه ای مثال زدنی را بوجود می‌آورد که این تجربه در زمستان تبدیل به یخ نوردی ساده و هیجان آور می‌گردد.
این منطقه زیبای گردشگری در مسیر کرمان ـ بم واقع شده و دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی همچون طبیعت کوهستانی، رودخانه‌های دائمی، چشمه‌سارها، آبشار، حیات وحش، مناظر روستایی، درختان کهنسال و بیدستان است.
ضمن آنکه مسیر اصلی صعود به قله از دامنه روبه‌روی آبشار آغاز می‌شود، مسیر حرکت تا ارتفاع 3 هزار و 200 متری در حاشیه رودخانه ادامه دارد که این مسیر را پونه‌ها و گل‌های وحشی در بر گرفته‌اند و این صحنه یکی از زیباترین و شکوهمندترین مسیرهای کوهپیمایی استان کرمان را به وجود آورده است.
در زیر آبشار نیز بیدستان هایی وجود دارد که در کنار آن، تاسیسات رفاهی جهت مسافران ساخته شده است
960
خانه لاری ها (موزه اسناد و مدارک) خانه لاری ها (موزه اسناد و مدارک)
يزد - استان يزد
شهر یزد را به واسطه ی عمارت های تاریخی و باد گیرهایش می شناسند که در گوشه گوشه ی این شهر قد بر افراشته اند ، یکی از این آثار ارزشمند خانه لاری ها می باشد .
ساخت این بنای با ارزش به زمان قاجار و سال 1286 هجری قمری باز می گردد و قدمتی 150 ساله دارد. مالک آن یکی از تجار برجسته‌ی لاری در شهر یزد به نام حاج محمد ابراهیم لاری و بنیان گذارش حاج غلامحسین ملازینل بوده است. لاریها 270 سال، پیش از این به منظور تجارت از فارس به شهر یزد آمدند و در جای جای شهر ساکن شدند.
برای مدتی در گذشته این خانه خانقاه نعمت اللهی ( محل زندگی دراویش مسلک نعمت اللهی ) بوده است. تا اواخر دوران حکومت رضا شاه به عنوان یکی از خانه‌های اعیان و اشراف دوران خود مورد توجه خاص و عام بود اما به علت موروثی شدن به متروکه ای تبدیل گردید و خسارات و آسیب های جدی به آن وارد آمد. در سال 1363 این بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی یزد از صاحبش که در آن زمان آقای علی یزدی‌نژاد بود خریداری و مرمت شد و به عنوان محل اداره میراث مورد استفاده قرار گرفت.
ساختمان خان لاری ها با توجه به سبک کّلی منازل اعیانی دور خود ساخته شده؛ یعنی خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی – حیاط در مرکز و قسمت های اعیان نشین به صورت چهار فصل در پیرامون حیاط. از قسمت شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شد که شامل تالار و بادگیر است. از ضلع شرقی که شامل اتاق آیینه مطبخ سرداب و سایر فضاهاست به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شد.
درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم به شمار می‌آید .
امروزه این بنا موزه ی اسناد و مدارک را در خود جای داده است . سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، مالک فعلی اثر می باشد .
این اثر در تاریخ 24 بهمن 1375 با شمارهٔ ثبت 1837 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
890
بقعه دوازده امام بقعه دوازده امام
يزد - استان يزد
آرامگاه و یا بقعه دوارده امام که قدیمترین بناء یزد بنا بر استدلال و سندییت تاریخی و شناسنامه‌ای می‌باشد در قرن پنجم هجری و در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده است .
این بقعه در محله فهادان شهر یزد که جزء بافت قدیمی شهر است و در نزدیکی حسینیه بزرگ فهادان و در کنار مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) قرار دارد . گنبد آجری این بقعه در شمار آثار مهم هنر سلجوقی به شمار می‌رود . که به لحاظ سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی از ارزش و موقعیت خاصی برخوردار است و بسیار مورد توجه محققان تاریخ معماری اسلامی می باشد .
نقشه بنا به صورت چهار طاقی و شبیه نقشه مسجد گلپایگان است . و در زیر آن سردابی قرار دارد که از طریق وردوی پشتی محراب به آن دسترسی پیدا می کنند و اکنون مسدود است . این بقعه دارای دو در دولته کوتاهی می باشد . نور این بنا از چهار طرف بقعه با پنجره های تزیین شده تامین می شود .
به استناد کتیبه کوفی که بر دیوار گچی جانب غرب بنا کتابت گردیده مشخص می شود که این بقعه به دستور دو برادر به نام ابو یعقوب و ابو مسعود که به روایتی از سرهنگان دستگاه حکومت علاء الدوله بوده اند ، ساخته شده است . تاریخ ساختمان اصلی بر اساس کتیبه مذکور مربوط به دوره سلجوقی ( 429 هجری قمری ) می باشد .
هدف از ساخت این بنا به روشنی مشخص نیست ولی به نظر می رسد محلی برای عبادت و اعتکاف و عزلت نشینی و یا مکان تجمع دراویش و صوفیان بوده است . نام اصلی این بنا تا زمان صفوی نام دیگری بوده است و از دوره صفویه به بعد به این نام خوانده می شود . و به نظر می رسد وجه تسمیه این بنا دوازده امام به خاطر سنگ قبری می باشد که در محراب گچبری شده آن نصب گردیده و بر حاشیه سنگ مذکور صلوات کبیر که نام 12 اما ذکر شده ، نقر گردیده است .
در داخل بنا آثار ارزشمندی به شکل نقاشی ، گچبری و کتیبه های سنگی وجود دارد .
این بنا که در سال 1313 به شماره‌ی 207 به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده ، در سال 1378 توسط اداره کل میراث فرهنگی استان یزد مرمت گردیده است .
670
باغ و عمارت دولت آباد باغ و عمارت دولت آباد
يزد - استان يزد
مجموعه باغ دولت آباد که نمونه ای از معماری دوره زندیه است توسط محمد تقی خان یزدی معاصر شاهرخ میرزای افشار و کریم خان زند در سال 1160 هجری قمری ساخته شده است .
محمد تقی خان مشهور به « خان بزرگ » سرسلسله خاندان خوانین یزد و مرد مقتدر عهد خویش بوده است . خان ابتدا قناتی به نام دولت آباد ایجاد کرد و از آب قنات ، باغ دولت آباد را به وجود آورد و در آن چند دست عمارت و حوض ها و جدول های آب متعدد در فضای باغ ساخت .
باغ دولت آباد پس از محمد تقی خان رو به ویرانی رفت و اگرچه دوباره مورد مرمت قرار گرفت ولی هیچگاه به آبادانی و دلگشایی عهد خان بزرگ بازنگشت .
این بنا شامل سه عمارت هشتی ، سردر و تالار آیینه می باشد .
عمارت هشتی شامل هوضخانه و بادگیر مرتفع می شود . این بادگیر که بلندترین بادگیر جهان است قبلا بلند تر از وضع کنونی بوده و سالها قبل ، از ترس ریختن ، قسمتی از آن را خراب کرده اند . این بادگیر ارتفاعی به طول 33 متر و 80 سانتی متر دارد و از خصوصیات بارزش هشت ضلعی بودن آن است که باعث می شود باد در هر جهت به راحتی و به سرعت به قسمت زیرین آن هدایت شود و پس از برخورد به سطح آب حوضچه زیر بادگیر ، هوای خنکی در داخل آن ایجاد کند . در میانه این عمارت بنای کلاه فرنگی است و حوضچه های سنگ مرمرین که بوسیله جوی های رابط ، به یکدیگر راه می یابند و وارد حوضچه بزرگ زیر گنبد کلاه فرنگی می شوند . سنگ های مرمر بکار گرفته شده را همگی از معادن مرمر مراغه و تبریز می آورده اند .
عمارت میانی که در ضلع شمال غربی واقع است و به نام بهشت آیین ( تالار آیینه ) خوانده می شود دارای نقوش اسلامی آیینه بوده است و در حال حاظر از آیینه های مسدس اسلیمی هیچ نوع اثری نیست .
یک چهار طاقی با طاق نماهای داخلی که جهت وروردی ضلع جنوبی ساخته اند و مورد استفاده است اقتباس از چهره طاق های ساسانی است .
باغ دولت آباد که مدت ها قبل محل اقامت کریم خان زند در یزد بوده است از نظر طراحی باغ در شمار زیباترین باغ های دوره زندیه و قاجاریه محسوب می شود .
این باغ و عمارت آن به شماره 774 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
790
بازار خان بازار خان
يزد - استان يزد
بازارهای قدیمی یزد یکی از جاذبه های تاریخی شهر یزد واقع در استان یزد هستند که گردشگران داخلی و خارجی زیادی هنگام حضور در این شهر از آنها بازدید می کنند.
بازار خان از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد به شمار می‌آید و در مرکز این شهر در خیابان قیام واقع است.ساخت این بازار به زمان ناصرالدین‌شاه قاجار برمی‌گردد. مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان و حسینیه و آب انبار و حمام جنب آن معرف معماری گذشته این دیار است.
ساختار متفاوت و عرض متباین این بازار، حکایت از ساخت تدریجی‌اش دارد. بازار خان 274 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 4 تا 6 متر متغیّر است.بازار خان در حقیقت طویل‌ترین و همچنین عریض‌ترین بازار شهر یزد به حساب می‌آید. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتا خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد.
ابن بازار دارای 2 بخش شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است. بخش شمالی جنوبی این بازار 78 متر طول دارد و دارای 53 باب مغازه است. بخش شرقی- غربی نیز 180 متر طول دارد و دارای 100 باب مغازه است.مجموعه بازار خان در سال 1382 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 8544 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
700
مسجد جامع یزد مسجد جامع یزد
يزد - استان يزد
درخشان ترین بنای شهر یزد ، مسجد جامع کبیر آن است که از حیث تزئینات ، کاشی کاری ، بلندی سردر و مناره ها ، خوابیدگی گنبد و ... در مرتبه بالایی قرار دارد .
تاریخچه ساخت این مسجد به دو دوره تقسیم می شود : یکی مربوط به مسجد جامع قدیم است که در حدود قرن ششم هجری ساخته شده و امروز کمتر اثری از آن باقی است و دیگری مربوط به مسجد جامع کنونی که در عصر مظفری و در حدود قرن هشتم هجری بر جای مسجد جامع قدیمی ساخته شده است . در طی سالهای بعد و در میانه های قرن نهم هجری الحاقات و تعمیرات فراوانی در بنای مسجد صورت گرفت .
می توان گفت مسجد جامع کبیر یزد دارای بلندترین مناره های جهان است. دو مناره مسجد که ارتفاع تقریبی آن از کف تا نوک بیش از 52 متر می رسد، دارای قطری در حدود هشت متر است که در دوره صفوی به بنا افزوده شده اما در سال 1313 هجری شمسی فرو ریخت و دوباره تجدید بنا شد. بلندای این مناره ها و اینکه کاشی کاری منحصر به فردی حتی در اوج مناره ها انجام شده، تعجب همگان را بر می انگیزد زیرا این مناره ها هر چه به سمت بالا رفته باریک تر شده و تنها یکی از آنها دارای پلکان است از این رو ظرافت کاشی کاری در این ارتفاع به واقع قابل تحسین است.
از امتیازات معماری و هنری مسجد، ساختمان و کاشیکاری سردر بلند آن است. سردر و گنبد مسجد جامع یزد در نوع خود یکی از شاهکارهای معماری اسلامی می باشد. همچنین در نمای خارجی و ایوان اصلی آن کاشیکاری زیبایی به کار رفته و دارای کتیبه ای نیز می باشد.
بنای کنونی مسجد با وسعتی حدود 10٬000 متر مربع مشتمل بر سَردَر ورودی و جلوخان، صحن وسیع، رواق های جانبی صحن، ایوان، گنبدخانه و شبستان های طرفین آن، شبستان بزرگ ستوندار، کتابخانه، تزیینات غنی و زیبا و کتیبه‌ ها و سنگ نوشته‌ های تاریخی و غیر تاریخی است.
این بنای زیبا به شماره 206 مورخ 31 تیر 1313 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
1210
آتشکده زرتشتیان یزد آتشکده زرتشتیان یزد
يزد - استان يزد
آتشکده زرتشتیان که به آن «آتشکده بهرام» یا «آتشکده وَرهُرام» نیز می گویند، یکی از بناهای مقدس زرتشتیان است که در شهر یزد واقع در استان یزد بنا شده است. این آتشکده شامل ساختمان و باغ مشجری است که در آن آتش مقدس نگهداری می‌شود.
از باستانی‌ ترین دوران، آتشکده‌ها ساده و بدون زرق و برق ساخته می‌شدند و آتشکده یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست. معماری ساختمان آتشکده از معماری آتشکده‌ های پارسیان هند تأثیر گرفته است. این بنا که در وسط حیاط واقع شده و درختان همیشه سبز آن را احاطه کرده‌ اند، در حدود 21 متر از سطح زمین بلندتر است و برای رسیدن به ورودی آن باید از 8 پله بالا رفت. نگاره فَرَوَهَر و سرستون‌ های سنگی، زیبایی ویژه‌ ای به ساختمان بخشیده‌ اند. این سرستون‌ ها و سنگ‌های گلدار پای دیوارها هنر دست هنرمندان اصفهانی است که در اصفهان سنگ‌ ها را تراشیده و سپس تا یزد برده‌ اند. کاشی‌ های نگاره فروهر بالای سردرِ ورودی نیز توسط هنرمندان کاشی‌ کار یزدی انجام پذیرفته است. در داخل ساختمان، دیوارها با تصاویر زرتشت و جمله‌ هایی از کتاب مقدس اوستا تزئین یافته‌ است.
حوضی مُدور و بزرگ در ورودی بنا به این مجموعه زیبایی خاصی بخشیده است و به رسم دیگر حوض‌ های دنیا کف آن به وسیله بازدیدکننده‌ ها با سکه‌ های ریز و درشت پول فرش شده است.
اتاق نگهداری آتش مقدس، در وسط ساختمان (دور از تابش خورشید) قرار دارد و در اطراف آن اتاق هایی برای نماز و نیایش طراحی شده اند.
ساختمان آتشکده پیشینه کهنی ندارد. این بنا در آبان ماه 1313 خورشیدی با سرمایه اهدایی انجمن پارسیان هند در زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت به نام پدرشان اردشیر مهربان رستم امانت وقف شد، ساخته شد. نقشه آتشکده از سوی مهندسان پارسی کشیده شد و شادروان ارباب جمشید امانت سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت.
آنچه که به آتشکده یزد اهمیت و اعتباری بسیار بخشیده، آتشی است که در این آتشکده می‌سوزد. به گفته زرتشتیان ارشد، آتش آن که آتش ورهرام نامیده می شود، ابتدا از آتشکده واریان پارس به عقدای یزد منتقل و مدت 700 سال در آنجا نگهداری می شد. سپس به ترک آباد اردکان آورده شد و در آنجا 300 سال روشن بود تا اینکه از آنجا به یزد آورده شد و در محل کنونی آن روشن است. قدمت آتش این آتشکده به بیش از 1535 سال می رسد.
790
پارک کوهستان یزد پارک کوهستان یزد
يزد - استان يزد
اصلی ترین فضای سبز شهر یزد پارک کوهستان یزد است که در جاده تفت به یزد ایجاد شده و محیطی مناسب را برای تفریح و دور شدن از فضای شلوغ شهری فراهم آورده است.
حوض بزرگی در قسمت میانی پارک درست شده است که در شب هنگام آب نمای آن جلوه زیبایی به آن می بخشد.
از امکانات واقع در این پارک زیبا می توان به دریاچه مصنوعی, شهربازی, محل چادر زدن مسافرین, آلاچیق های زیبا جهت روزهای آفتابی, چمن کاری و درخت کاری کل محوطه, پیست اسکیت، پیست موتورها و ماشین های کوچک, امکانات قایق سواری در دریاچه , آبشار مصنوعی همراه جویهای آب زیبا, بوفه و ساندویچ فروشی, محل پارک ماشین ها و بسیاری از امکانات لازم برای بازدید کنندگان و مسافرین و اهالی شهر یزد اشاره کرد.
چمن کاری ها و آلاچیق چوبی قشنگ و آبشار مصنوعی و درختان پر شاخ و درخت همه و همه باعث شده تا این پارک کوهستانی دارای شب های خنک و دلپذیری باشد. آب نمای موزیکال و هارمونیک واقع در پارک همراه با رقص آب و نور به صورت زنده و همچنین پخش موسیقی از دیگر جاذبه های این پارک است.
عمده بازدید از این پارک در فصول تابستان و بهار است و هموطنان یزدی برای صرف ناهار یا شام و برگزاری جشن های خانوادگی به آن مراجعه می کنند.
بسیاری از مسافرین نیز امکان چادر زدن را در این مکان دارند و شب را در این پارک سپری می کنند.
1310
روستای لافت (بندر لافت) روستای لافت (بندر لافت)
قشم - استان هرمزگان
لافــت یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان قشم در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است. چهره طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند ، همراه با زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا برای هر تازه واردی جذاب و قابل توجه‌است .
سبک معماری خانه‌های روستا نیز بسیار جالب و دیدنی است بارزترین خصیصه معماری این روستا ، بادگیرهای فراوان آن در اندازه‌های مختلف است . بناهای روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شده و کوچه های آن نیز بسیار تنگ و باریک هستند . بادگیرهای کوچک و بزرگ خانه‌های روستایی که در میان باغ‌ها و نخلستان‌ها قرار گرفته‌اند ، شکوه و زیبایی خاصی به این روستای ساحلی بخشیده‌اند.
بندر لافت در شمال غربی جزیره قشم و در پیش‌آمدگی خشکی‌های جزیره در طول جغرافیایی 55 درجه و 5 دقیقه شرقی و عرض 26 درجه و54 دقیقه شمالی واقع شده است لافت در شرق جنگل حرا واقع شده و به لحاظ تقسیمات سیاسی یکی از مراکز جمعیتی دهستان سلخ در شهرستان قشم در استان هرمزگان است. لافت از لحاظ تقسیمات اقلیمی تابستانی ایران، در منطقه خیلی گرم و مرطوب و از نظر تقسیمات زمستانی، در منطقه گرم و مرطوب قرار گرفته است. هوای پر رطوبت و شرجی جزیره قشم ، ماه‌های اندکی از سال را برای غیربومی ها تحمل پذیر کرده است. بیشینه دمای مطلق 46 و کمینه آن 0 صفر درجه سانتی‌گراد و میانگین سالانه درجه حرارت 26 درجه سانتی‌گراداست در روستای لافت تمام خانه ها حیاط مرکزی و بادگیر دارند. خانه‌ها هر چند سال یک بار به روش های سنتی مرمت شده و بنابراین به شکل اولیه خود باقی‌مانده‌اند و به همین علت ، حدس زدن سن آنها دشوار است.
اهداف اصلی معماری لافت مقابله با شرایط طاقت فرسای اقلیمی، و نیز حفظ ارزش‌های مذهبی خانواده است. ترکیب اتاق ها و راهروها و ارتباط آن ها با حیاط ، تحت تاثیر معماری نواحی مرکزی و حاشیه کویری ایران است. مراکز محله‌ها، حول مساجد شکل گرفته‌اند و از میدان به مفهوم رایج آن در معماری ایرانی خبری نیست. شغل لنج سازی در گذشته در روستا رونق داشته و کارگاه لنج سازی در مدخل ورودی لافت در کنار دریا قرار دارد و خود بخشی از روستا به شمار می آید . برخی از مردم روستا صیادی نیز می کنند اما این شغل در حال حاضر حضور کمرنگی در بین مشاغل دیگر دارد و افراد اغلب تنها برای مصرف خانوادگی خود صید می کنند .
1350
تنگه چاهکوه تنگه چاهکوه
قشم - استان هرمزگان
تنگه شگفت انگیز “چاهکوه” در روستای چاهوی شرقی جزیره قشم،با حفره ها و دالان ها و اشکال اعجاب آور در دیواره های خود بیننده را مبهوت می کند. نظیر این پدیده زمین شناسی در آلمان، انگلیس، چین، آمریکا و چند کشور دیگر وجود دارد.
تنگه چاهکوه، پدیده ای شگفت از فرسایش سنگ های رسوبی زمین، در جزیره قشم واقع شده است. دره یا تنگه چاهکوه، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم، دره ای به عمق 100 متر، نمایشی از فرسایش سنگ های رسوبی است. این دره در 70 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیزه قشم قرار دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است. این دره شگفت انگیز، در دل کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار دارد .
چاهکوه در ابتدا عریض و با دیواره های بلند در برابر دیدگان مخاطب ظاهر می شود، ولی به تدریج از عرض آن کاسته تا جایی که عبور از میان آن دشوار می شود، این در حالی است که ارتفاع دیواره ها همچنان زیاد است و به همین دلیل داخل دره نور کمی وجود دارد.
در حوالى روستاى چاهو در کناره شمالى بخش غربى جزیره دو دره عمود برهم با دیواره هاى عمودى بلند دیده مى شوند که مورفولوژى شبه کارستى را نشان مى دهند. در کف یکى از دره ها که امتداد تقریباً شمالى جنوبى دارد حفره هاى کم عمق و نیمه عمیق چاه مانندى وجود دارند که محل انباشت و ذخیره آب هاى جارى شده در دره ها بوده و مورد استفاده اهالى منطقه قرار مى گیرند.
ورودى دره شمالى جنوبى از سمت شمال عریض تر و کم شیبتر است و شکل کمابیش یو مانندى را نشان مى دهد. هرچه به سمت جنوب پیش مى رویم دره کم عرض تر شده و شیب آن افزایش مى یابد و در انتها به شکل وی درآمده و صعب العبور مى شود. این مشخصات نشان دهنده سیلابى بودن دره است.
790
غار نمکدان غار نمکدان
قشم - استان هرمزگان
غار نمکدان از جمله غارهای استان هرمزگان و یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم می‌باشد.
بخشی از کوه‌های جزیره قشم به دلیل انباشتگی و رسوب نمک موجود در آب دریا در گسل‌های عمیق، تبدیل به کوه‌ها و غارهای نمکی شده‌اند که غار نمکدان، یکی از آن‌ها می‌باشد. این غار در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره قشم و در فاصله 90 کیلومتری از شهر قشم در داخل یک کوه گنبدی شکل واقع شده است.
دهانه غار نمکدان که در ارتفاع 237 متری از سطح دریا واقع شده، از جاده همجوار ساحل دریا حدود 2 کیلومتر فاصله دارد که به دلیل وجود جذابیت‌های طبیعی، بهتر است به صورت پیاده طی شود. سقف غار از قندیل‌های مرمرین نمک در اشکال مختلف پوشیده شده است که منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها شده و تغییر شکل دائمی آن‌ها را سبب می‌شود. درون غار به ویژه در اعماق آن، تاریکی حکمفرماست از این رو برای مشاهده قندیل‌های بلورین نمکی نیاز به چراغ قوه می‌باشد. در فاصله 160 متری از دهانه ورودی غار، یک دریاچه نمک به عمق یک متر وجود دارد. از داخل غار نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی می‌جوشد که راه را به خارج می‌گشاید و پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود، به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می‌شود که در گودال مقابل خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.
در ترکیب نمک‌های غار نمکدان، عناصر مهمی همچون منیزیم یافت می‌شود که می‌تواند به عنوان نمک طبی و به ویژه برای ورزشکاران مورد استفاده قرار گیرد. باقی ماندن و تنفس در داخل این غار می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.
با بررسی‌های به عمل آمده توسط یک گروه دانشمند زمین‌شناس از کشور چک به همراه استادان بخش زمین‌شناسی دانشگاه شیراز در سال 1385 خورشیدی، معلوم شد که غار نمکدان با طول 6400 متر، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است. تاکنون بیش از 6000 متر از این غار شناسایی شده است.
برای دسترسی به غار نمکدان باید از شهر قشم به سمت غرب جزیره حرکت نمود. پس از پشت سر گذاشتن فرودگاه قشم (فرودگاه دیرستان)، یک جاده آسفالته وجود دارد که به طرف سَلَخ می‌رود با گذشتن از این منطقه و ادامه مسیر، یک جاده فرعی (نرسیده به کانی) وجود دارد که مراجعه‌کنندگان را به سمت غار هدایت می‌‌کند.
پیمایش کامل غار نمکدان نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات فنی مناسب است و بدون این وسایل، تنها می‌توان 100 متر ابتدایی غار را طی نمود که البته آن نیز خالی از لطف نیست.
1000
دره ستاره ها دره ستاره ها
قشم - استان هرمزگان
در قلب جزیره، در نزدیکی روستای برکه خلف پدیده زمین شناسی اعجاب آوری خود را به نمایش گذاشته است. اهالی محل می گویند که روزگاری ستاره ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و در بر خورد خود با زمین جزیره این شکلها را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. برای این محل – که در اصطلاح محلی استاره کفته و گاه ستاره افتیده نامیده می شود.
داستانهای وهم آلود و خیال انگیز فراوانی ساخته شده و بر سر زبانها است. حتی، ماندن در این نقطه از جزیره پس ازغروب آفتاب برای عده ای سخت نگران کننده است. چون می پندارند با سکوت شب موجودات فرا زمینی در استاره کفته گردهم می آیند.
از هر سوی دره ستاره ها، تندیس های بلند قامت پیچاپیچ، هم چون ستون کاخ های ویرانه و قدیمی سر بر آورده اند. این اشکال گوناگون حاصل فعالیت باد و آب است که با فرسایش بی وقفه خود چنین سازه های زمین شناسی را هم چون مجسمه هایی هیولایی جلوه می دهند. وقتی باد شبانه زوزه کشان در لابه لای ستون ها می پیچد، صداهایی پدید می آید .
بازدید از دره ستاره ها در شبهای مهتابی جاذبه ای خاص دارد، به ویژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها با نزدیکی خاصی به زمین احساس می شوند.در هر صورت برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتدای سال 85 به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتی و گردشگری سازمان و کمک اهالی و شورای اسلامی روستای برکه خلف راه دسترسی به دره ترمیم و در جهت ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی اقداماتی صورت پذیرفته است.لازم به ذکر است این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم جزء آثار طبیعی جزیره در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.
790
قلعه نادری قلعه نادری
قشم - استان هرمزگان
این قلعه در لافت کهنه و در کنار چاه‌هاى طلا قرار دارد و به ”قلعه نادرى“ یا ”نادرشاهى“ شهرت دارد. اما تاریخ بناى آن قدیمى‌تر از دوره نادرشاه و به احتمال زیاد بر روى پایه‌هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام ساخته شده است. ابراهیم کازرونى که در دوره محمدشاه قاجار از این قلعه در لافت دیدن کرده، تاریخ بناى آن را مربوط به دوره صفوى دانسته است.
قلعه نادرى لافت یک بارو و چهار برج و یک دروازه داشته است. دروازه در دیوار ضلع غربى قلعه باز مى‌شده است. شیوه معمارى این قلعه نیز کم و بیش به معمارى قلعه‌هاى پرتغالى شباهت دارد و آن را با سنگ و ملات ساروج ساخته‌اند. اکنون دورتادور این قلعه خانه‌سازى شده و قلعه در میان شهر و روبه‌روى مسجد جامع لافت قرار گرفته است .
این سازه دفاعی متعلق به دوره صفوی و افشاریه بر فراز تپه ای سنگی در بندر تاریخی لافت بنا شده است . قلعه نادری با برج و بارو از مصالح سنگ و ساروج ساخته شده است .
این اثر تاریخی با شماره 6497 در سال 81 در فهرست آثار ملی ثبت شده است .
800
قلعه پرتغالی ها قلعه پرتغالی ها
قشم - استان هرمزگان
قلعه قشم که از 400 سال پیش باقی مانده از جمله قلعه‌های پرتغالی است که با سنگ مرجان و ساروج ساخته شده است.
این قلعه دو بارو داشته که در هر یک از چهار گوشه باروها برجی برآمده بوده است. درون قلعه، اتاق‌ها و انبارها و برکه‌ها و چاه‌هایی ساخته بودند که هنوز آثاری از آنها باقی مانده است.
شیوه معماری قلعه و طرح برج و باروبندی آن همانند قلعه سازی ایران دوره ساسانی است.
پرتغالیان از برج‌های دیده بانی قلعه که دیدگاهی فراگیرنده داشت، رفت و آمد کشتی‌های جنگی و تجاری را در آب‌های خلیج فارس زیر نظر می‌گرفته اند.
این قلعه همزمان با قلعه هرمز توسط لشکریان شاه عباس صفوی از چنگ نیروهای اشغالگر خارجی آزاد شد.
همزمان با پادشاهی محمد شاه قاجار، کوترال (شیخ عبدالرحمان)، حاکم قشم و خانواده و بستگان او در این قلعه زندگی می‌کردند.
830
جزیره ناز جزیره ناز
قشم - استان هرمزگان
جزایر ناز در 22 کیلومتری شهر قشم قرار دارد و بدلیل شرایط جزر، تنها محلی است که با پای پیاده و یا با خودروی شخصی می توان تا فاصله یک کیلومتری داخل آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس را پیمود و از این شرایط ویژه به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری قشم، بهره و لذت کافی برد.
جزایر ناز با حدود سه هکتار وسعت به دلیل مسطح بودن، با توجه به دیواره های صخره ای پنج تا 10 متری خود و به دلیل نداشتن ساحل شنی، در هنگام جزر آب و به هنگامی که پسروی آب دریا کامل می شود، با ایجاد باریکه ای از خشکی به ساحل قشم متصل می شود.
هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بلندای آن، تنگه هرمز، جزیره لارک و همه زیباییهای عالم خلقت را از دل پهنه آبی خلیج فارس نظاره و خدا را از بابت همه نعمت هایش ستایش کنند.
جزایر ناز به عنوان یک سایت ویژه گردشگری منحصر بفرد به ویژه برای کسانی که برای نخستین بار این پدیده شگفت طبیعی را از نزدیک تماشا می کنند، معروف است.
عبور در دریا با پای پیاده و یا با خودرو شخصی به مثابه یک آرزو می ماند که در جزیره قشم هر روز محقق می شود و شماری از دوستداران طبیعت از این فرصت بهره می برند.
آرامش و زیبایی جزایر ناز از یک سوو وجود صدفها و مرجانهایی که در طرح ها و رنگ های مختلف و متنوع در اطراف این جزایر دیده می شوند نیز از سوی دیگر بر زیبایی این سایت منحصر بفرد گردشگری در قشم افزوده است. این جزیره خالی از سکنه است فقط ماهیگیران محلی چند سایبان و مکان استراحت از چوب و پلاستیک به صورت موقت در آن احداث کرده‌اند .
770
جنگل دریایی حرا (مانگرو) جنگل دریایی حرا (مانگرو)
قشم - استان هرمزگان
جنگل دریایی حرا که در جزیره قشم واقع در استان هرمزگان قرار دارد، یکی از شگفت آورترین جاذبه های طبیعی کشورمان است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند. جنگل های دریایی یکی از عجیب ترین عناصر طبیعی خلقت در جهان هستند. درختانی که در ناحیه جذر و مدی زیست می کنند و از آب شور بهره می گیرند. عجیب تر اینکه گه گاه بخش اعظم آنها به زیر آب شور دریا فرو می رود اما همچنان به حیات خود ادامه می دهند.
گونه حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا (Avicennia Marina ) نسبت داده می شود ، درختانی در اندازه های 3 تا 6 متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند.
حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. با خاصیت تصفیه ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند . درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است.
در تنگه خوران ، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان ( فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) جنگل دریایی حرا در گستره ای معادل 200 کیلومتر مربع پدید آمده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است .جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی ، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری است . پرندگانی همچون حواصیل بزرگ ، اگرت بزرگ ، اگرت ساحلی ، حواصیل هندی ، کفچه نوک تیز ، سلیم خاکستری ، گیلانشاه ، کاکائی و ....
جوامع جنگلی مانگرو ( حرا) در طول میلیونها سال موفق شده اند تا سازگاری اعجاب انگیزی با آب شور دریا و سواحل جزر و مدی پیدا کنند. اصولا این گیاهان قادر نیستند دمای کمتراز 5 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. ضمن اینکه شوری بین 20 تا 32 در هزار برای رشد آنها مناسب است. مانگرو یکی از مقاومترین گونه ها محسوب می شود که با حداقل نیازهای خاص گیاهان مانگرو، در سواحل و امتداد کوهها توسعه می یابد. یکی از ویژگی های درختچه حرا، ریشه آن است. ریشه های اصلی حرا کوتاه و کم عمق اند و از آنها ریشه های فرعی و باریک و عمودی اسفنجی به سمت بالا منشعب شده و بطور متوسط تا 30 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می روند. این ریشه های هوایی بتدریج دور درخت را پوشش می دهند و تبدیل به یک شبکه می شوند و به این ترتیب امکان زیستگاه در چنین محیط باتلاقی فراهم می کنند. این ریشه ها از شوری اطراف نیز می کاهند تا امکان تغذیه گیاه از آب بسیار شور دریا میسر شود. جنگلهای دریایی حرا در شبانه روز دو بار در آب دریا آبتنی می کنند. هنگام مد ماهیان زیادی به طرف جنگل حرکت می کنند و صیادان محلی نیز به خوبی این را می دانند.
از راه خشکی راهی به درون جنگل‌ ها نیست و تنها راه دیدن آن‌ ها، راه آبی است. برای تماشای این جنگل نیز باید با ناخدایان پر تجربه همراه شد، چون تنها آن‌ ها می‌توانند آب‌ را‌‌هه‌ های کوچک و متعدد موجود جنگل را شناسایی کنند.
790
قبرستان انگلیسی ها قبرستان انگلیسی ها
قشم - استان هرمزگان
این قبرستان در گذشته محل زندگی شماری از انگلیسی ها در زمان فتحعلی شاه بوده است. قبرستان در 135 کیلومتری شهر قشم در بندر باسعیدو قرار دارد. این منطقه قبر شماری از ماموران دولت انگلیس، دیده بان و دیگر نظامیانی می باشد که در ارتش دولت انگلیس بوده اند. این قبرستان در گذشته قلعه کوچکی بوده که یک دکل دیده بانی و یک جایگاه برای توپ های جنگی، جهت محافظت از قلعه داشته است. از جمله موارد دیدنی این قبرستان علاوه بر سنگ گورهای قدیمی و شکسته، وجود یک ستون یادبود است که همچنان تا به امروز پا برجا مانده که البته سنگ نبشته های آن شکسته اند ولی بنای ستون تا حدودی سالم مانده است. چنین به نظر می رسد که بیشتر قبرها ویران و یا نبش شده است.710
مسجد قبا قشم مسجد قبا قشم
قشم - استان هرمزگان
مسجد قبا مسجدی مشهور در جزیره قشم به شمار می‌آید این مسجد که در روستای هلر این جزیره زیبا واقع شده است با داشتن معماری استثنایی، رنگ‌ها، طرح و نقشه ی منحصر به فرد در بین مساجد جزیره ی قشم می درخشد.
گنبد‌هاى فراوان و هم‌اندازه ویزگی اصلی این مسجد به حساب می آید که در کنار معماری و تزئینات ساختمان مسجد سبب تبدیل این مسجد به یکی از نقاط برجسته گردشگری منطقه شده است.
در این مسجد نیز نظیر سایر مسجد های استان هرمزگان بنای اصلی مسجد به کمک اختلاف سطح، از شالوده بنا و فضای پیرامون مقداری بلند‌تر می‌باشد که در سطح پایینی ، برکه آبی وجود دارد که از آن برای وضو گرفتن تعبیه شده است. نوع معماری و فضا سازی که در این مسجد قرار دارد سبب ایجاد فضای روحانی بسیار خوب و دل انگیزی در مسجد شده است که قطعا برای بسیاری از بازدید کنندگان قابل لمس و دلپذیر خواهد بود.
1070
پارک کروکودیل نوپک پارک کروکودیل نوپک
قشم - استان هرمزگان
پارک کروکودیل نوپک قشم اولین و بزرگترین پارک کروکودیل خاورمیانه است که از سال 1390 به بهره برداری رسیده است و یکی از دیدنیهای منحصر بفرد جزیره قشم است .
در این مزرعه علاوه بر پرورش کروکودیل‌ها، تحقیقات جامعی در خصوص زندگی این جاندار انجام می‌گیرد و بازدیدکنندگان این مجموعه می‌توانند با نحوه زیست کروکودیل‌ها، تخم‌گذاری و تولد بچه کروکودیل‌ها آشنا شوند و اطلاعات لازم در خصوص این جاندار را از طریق راهنمایان مجرب کسب نمایند.
این مزرعه دارای مجوز از سازمان‌های محیط زیست، شیلات و دامپزشکی ایران بوده و تحت قوانین کنوانسیون بین‌المللی حفظ حیوانات (سایتیس) اداره می‌شود . در این مجموعه بیش از 100 سر کروکودیل از نوزاد تا بزرگترین کروکودیل ایران زندگی می کنند . علاوه بر کروکودیلها حیواناتی نظیر میمون و سوسمارو پرندگان و پستانداران دیگری نیز در این پارک زندگی میکنند . بازدیدکنندگان می‌بایست در ورودیِ پارک کروکودیل اقدام به تهیه بلیط نمایند.
710
دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی ، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند .
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی