menusearch
mehnavaz.com

بررسی انواع روش‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا

سایت مهنواز در حال تکمیل اطلاعات جاذبه‌‌‌‌های گردشگری استان ها است
این سایت به فروش می‌رسد. با ایمیل mehnavaz@gmail.com در ارتباط باشید
مرجع تخصصی گردشگری و مهمان نوازیآگاهانه و با اخلاق سفر کنیم
جستجو
ورودعضویت
سفر و دیدنی ها
سفر و دیدنی ها

بررسی انواع روش‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا

۱۴۰۰/۵/۱۸ دوشنبه
(0)
(0)
بررسی انواع روش‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا
به‌هر دلیلی که می‌خواهید مهاجرت کنید، کانادا یکی از بهترین مقصدها برای شماست. دانشگاه‌‌‌‌های معتبر در سطح جهانی، سطح بالای رفاه اجتماعی و وجود فرهنگ‌‌‌‌‌های مختلف، کانادا را به یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و زندگی تبدیل کرده است.
همچنین اقتصاد قوی و با ثبات، سطح بالای اشتغال، نرخ پایین تورم و وجود فرصت‌‌‌‌‌های شغلی متنوع، کانادا را به یکی از بهترین کشورها برای کار و زندگی تبدیل کرده است. در این مطلب با سایت مهنواز همراه باشید تا انواع روش‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا را بررسی کنیم .

درباره کانادا

کشور کانادا با مساحت ۹۹۸۴۶۷۰ کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می‌کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی‌ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. شمال کشور کانادا، بخش جنوبی و مجاور مرز‌‌‌‌های آمریکا، منطقه سردسیر این کشور محسوب می‌شود. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب کانادا، باعث شده است که از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، در جایگاه بالایی قرار گیرد.

کانادا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می‌شود. مساحت کل کشور کانادا 9٫984٫640 کیلو متر مربع است. از جهتی دیگر کشور کانادا 6 برابربزرگ تر از ایران و 40 برابر بزرگتر از کشور انگلیس است.

ملکه یک مقام تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور است. کانادا از 10 ایالت(استان) و سه ناحیه تشکیل گردیده که داراي دولتهاي محلی و تحت حاکمیت مرکزي دولت فدرال کانادا است، از نظر جغرافیایی کانادا به 5 منطقه اصلی به نامهاي زیر تقسیم گردیده است :

Central, West Coast, Atlantic, Prairies, North

پایتخت کانادا اتاوا و بزرگترین شهرهاي آن به ترتیب تورونتو، مونترال، و ونکوور است. تورونتو با 5.5 میلیون جمعیت بزرگترین شهر کانادا است. مونترال نیز مرکز ایالت کبک، بزرگترین شهر فرانسوي زبان جهان بعد از پاریس است .ونکوور در غرب کانادا به انتخاب سازمان ملل متحد، زیباترین و بهترین شهر جهان است.

بیش از یک میلیون مسلمان با قومیت‌‌‌‌‌های مختلف که عموما مهاجر هستند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهر‌‌‌‌های تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزورو برخی شهر‌‌‌‌های دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتونو وینی پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا، در حدود سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

حکومت کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی که شامل حکومت‌‌‌‌های ایالتی(استانی) و کشوري است اداره می‌شود. مسئولیت ها و قدرت در بین دولت هاي استانی و دولت مرکزي (کشوري) تقسیم شده است. در راس ساختار حکومت در کانادا به ترتیب پادشاه یا ملکه بریتانیاي کبیر، دولت فدرال، مجلس سنا ومجلس عوام، دولت هاي ایالتی(استانی) و فرماندار کل (به عنوان نماینده ملکه الیزابت) قرار گرفته و رأي دهندگان و شهروندان کانادا نیز در قاعده هرم قرار دارند. پایتخت کانادا شهر اتاوا است،جایی که در آن مجلس و خانه فرماندار کل قرار دارد نوع حکومت کانادا در حقیقت پادشاهی قراردادي یا همان مشروطه فدرال، همراه با نظام و دموکراسی پارلمانی است.به صورت رسمی عنوان کنفدراسیون به کانادا اطلاق می‌شود.

در حال حاضر کانادا در بین کشور‌‌‌‌های مهاجر پذیر به دلایل زیر دارای شرایط بهتری است :

 • هزینه‌‌‌‌های کمتر برای اقدام به مهاجرت
 • بیمه‌‌‌‌های درمانی رایگان
 • سیاست ازاد
 • ازادی‌‌‌‌های فردی
 • جامعه چند فرهنگی
 • فصول مختلف و آب و هوای متغیر
 • تحصیل رایگان یا کم هزینه تر
 • شرایط برای زندگی افراد متاهل و دارای فرزند

راه‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا

راه‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا متنوع است و کانادا مهاجران را از لاین‌ها و روش‌‌‌‌‌های مختلف مهاجرتی پذیرش می‌کند. از مهاجرت کاری گرفته تا سرمایه گذاری و مهاجرت تحصیلی، با توجه به هدف و شرایطی که دارید، امکان مهاجرت به کانادا برای شما وجود دارد.

افراد مختلف با توانایی، مهارت، سرمایه و شرایط متفاوت می‌توانند با استفاده از یکی از این روش‌ها به کانادا مهاجرت کنند. در ادامه مهم‌ترین روش‌‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا را بررسی می‌کنیم :

 

1. مهاجرت به کانادا از طریق کار

کانادا تقریبا 18.5 میلیون نیروی کار فعال دارد که تقریبا 26% آن‌ را مهاجران تشکیل می‌دهند. یکی از ویژگی‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار؛ امکان دریافت اقامت دائم این کشور است. به همین دلیل، مهاجرت کاری یکی از پرطرفدارترین روش‌‌‌‌های مهاجرت به کاناداست.

خوشبختانه برنامه‌‌‌‌های متنوعی مانند جاب آفر، اسکیل ترید، اسکیل ورکر، خود اشتغالی کانادا، برنامه‌‌‌‌‌های استانی و … برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. بنابراین، افراد با شرایط مختلف می‌توانند با توجه به وضعیت و شرایط خود از طریق یکی از این روش ها به کانادا مهاجرت کنند.

 

2. مهاجرت تحصیلی به کانادا

بهترین گزینه برای افرادی که به زندگی در کانادا و تحصیل در بهترین مدارس، کالج ها و دانشگاه‌‌‌‌های دنیا علاقه دارند، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. تحصیل در کانادا نه تنها فرصتی برای دریافت اقامت دائم این کشور، بلکه راهی برای تحصیل در بهترین سطح آموزش است. کانادا در حدود 106 دانشگاه و کالج دارد که از این تعداد، 4 دانشگاه در رنکینگ‌‌‌‌‌های جهانی رتبه زیر 100 دارند.

اخذ بورسیه تحصیلی هم برای تحصیل در کانادا ممکن است و می‌توانید با اخذ آن در هزینه‌‌‌‌‌های تحصیل خود صرفه‌جویی کنید. با توجه به 2 زبانه بودن کشور کانادا، تحصیل در این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن است.

 

3. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

روش‌‌‌‌‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در کانادا وجود دارد: کارآفرینی، استارتاپ، سرمایه گذاری استانی و خرید بیزینس. با توجه به میزان سرمایه و شرایطی که دارید، می‌توانید یکی از روش‌‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را بگیرید.

هر کدام از روش‌‌‌‌‌های سرمایه گذاری در کانادا شرایط و قوانین خود را دارد. بعضی استان‌‌‌‌‌های کانادا هم شرایط خاص خود برای پذیرش مهاجران از طریق کار و سرمایه‌گذاری را دارند. به‌همین دلیل یکی از روش‌‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری در کانادا، سرمایه‌گذاری استانی است.

 

4. مهاجرت به کانادا از طریق خوش اشتغالی

اگر در حوزه‌‌‌‌‌های فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنید و به زندگی و کار در کانادا هم علاقه دارید می‌توانید از طریق برنامه خود اشتغالی Self-employment به کانادا مهاجرت کنید. البته ویزای خود اشتغالی در ایران به نام‌‌‌‌‌های ویزای هنرمندان کانادا و ویزای ورزشکاران هم شناخته می‌شود.

خوداشتغالی کانادا یکی از برنامه‌‌‌‌‌های جذاب برای ورزشکاران، هنرمندان و فعالان فرهنگی-هنری است. اگر در این زمینه‌ها تخصص و مهارت دارید، با استفاده از این برنامه می‌توانید اقامت دائم کانادا را اخذ کنید!

 

5. مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری Express Entry

اکسپرس اینتری (Express Entry) کلمه‌ای انگلیسی به‌معنای ورود سریع است. با توجه به روند پیچیده مهاجرت و زمان زیاد انتظار صدور ویزا، کانادا سیستم ورود سریع را در سال 2015 راه‌اندازی کرد.

هدف اصلی این سیستم صدور اقامت دائم برای نیرو‌‌‌‌های متخصص و ماهر در کوتاه‌ترین زمان ممکن بود.

افرادی که بالاترین نمره را کسب کنند می‌توانند ویزای کانادا را بگیرند و به این کشور مهاجرت کنند. در حال حاضر بخش زیادی از مهاجران، از طریق اکسپرس انتری به کانادا وارد می‌شوند.

 

6. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

به‌جز در موارد استثنایی، پناهندگی روش مناسبی نیست و هیچ یک از وکلا و مشاوران مهاجرتی این روش را توصیه نمی‌کنند. با درنظر گرفتن خطرات، مشکلات و معضلات پناهندگی و مدت زمانی بررسی پرونده، این روش از آخرین راه‌‌‌‌‌های مهاجرت است.

 

7. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، یکی از ساده ترین روش‌‌‌‌های مهاجرت است. اما نه به‌این سادگی‌ها هم که شما فکر می‌کنید! IRCC صراحتاً اعلام کرده است افرادی که فکر می‌کنند ازدواج صوری و ساختگی بلیط ورود آن‌ها به کانادا است، سخت در اشتباه هستند.

کانادا در سال 2019 تعداد 1700 پرونده مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را به‌دلیل ساختگی بودن رد کرده است.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا این موارد هستند:

 • همسر شما شهروند قانونی کانادا باشد
 • همسر شما توانایی کافی برای حمایت مالی شما در طول مدت اقامت را داشته باشد
 • ازدواج شما قانونی، قابل اثبات و همراه با مدارک و اسناد معتبر باشد

این موارد هم می‌تواند ازدواج شما را ساختگی و صوری جلوه دهد:

 • اگر متقاضیان مدت‌زمان کوتاهی قبل از ارائه درخواست اقامت کانادا از طریق ازدواج با همسر یا پارتنر خود آشنا شده باشند
 • یا به‌تازگی و در آستانه ارائه درخواست ویزا ازدواج کرده باشند

8. مهاجرت به کانادا از طریق تولد فرزند

کانادا به اصل خاک پایبند است. یعنی هر نوزادی که در این کشور به دنیا بیاید، تابعیت بی قید و شرط کانادا را می‌گیرد. همین موضوع در سال‌‌‌‌‌های اخیر باعث شده آمار تولد فرزند توسط افراد خارجی در کانادا افزایش پیدا کند و پدیده‌ای به نام گردشگری تولد (Birth Tourism) به‌وجود آید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که:

والدین کودکی که در کانادا به‌دنیا آمده نمی‌توانند تابعیت کانادا را بگیرند و تابعیت فقط و فقط به کودک متولد شده در خاک این کشور داده می‌شود. البته اراضی دریایی و حریم هوایی کانادا هم جزء خاک کانادا هستند.

دریافت اقامت کانادا از طریق تولد فرزند، زمانی برای والدین امکان پذیر است که آن فرزند به 18 سالگی رسیده باشد و با داشتن شرایط لازم اسپانسر والدین خود شود.

 

9. مهاجرت به کانادا از طریق فامیلی، خانوادگی و اسپانسرشیپ

از متداول‌ترین سوال‌‌‌‌‌های متقاضیان برای مهاجرت به کانادا، مهاجرت از طریق فامیلی، اسپانسرشیپ و خانوادگی است. برای اخذ اقامت کانادا از این روش باید یک نفر از اعضای خانواده یا خویشاوند درجه 1 شما شهروند کانادا باشد.

خویشاوند درجه 1 یعنی:

مادر، پدر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان. این فرد مقیم کانادا همچنین باید توانایی حمایت مالی شما را داشته باشد یا اسپانسر شما شود. از این روش شما ویزای اسپانسرشیپ کانادا می‌گیرید و با حمایت یک شهروند کانادایی به این کشور مهاجرت می‌کنید.

 

10. برنامه مهاجرت استانی کانادا

دولت کانادا این اختیار را به استان‌ها داده است تا با توجه به نیاز‌‌‌‌های خود در زمینه کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل و … مهاجر جذب کنند. به‌همین دلیل برنامه‌‌‌‌‌های استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNPs)) به‌وجود آمد که مختص کار و زندگی در یک استان هستند.

البته استان‌ها به تنهایی نمی‌توانند اقامت دائم صادر کنند. به‌همین خاطر در سیستم Nominee متقاضیان واجدشرایط از سمت یک استان انتخاب می‌شوند. سپس این افراد باید برای اخذ اقامت اقدام کنند و درخواست آن‌ها توسط اداره مهاجرت بررسی شود.

همه 10 استان کانادا به‌جز ایالت کبک Quebec برنامه مختص به‌خود را برای PNP دارند. روش‌‌‌‌‌های مهاجرت استانی به کانادا هم متنوع است. با اخذ جاب آفر کانادا در یک استان، سیستم اکسپرس اینتری، سرمایه‌گذاری و … می‌توانید به یکی از استان‌‌‌‌‌های کانادا مهاجرت کنید.

 

11. برنامه مهاجرت روستایی و استان‌‌‌‌های شمالی کانادا RNIP

پایلوت مهاجرت به روستا‌‌‌‌های کانادا و مناطق کم‌جمعیت کانادا در سال 2019 به عنوان ابتکاری تازه برای تحریک رشد اقتصادی مناطق روستایی کانادا و رشد جمعیت در این مناطق راه‌اندازی شد.

در حال حاضر 11 شهر کوچک در استان‌‌‌‌‌های مختلف کانادا در لیست پایلوت مهاجرت روستایی کانادا قرار دارند که به‌صورت مداوم آپدیت می‌شود. تیمینس Timmins، گرتنا Gretna و موس جاو Moose Jaw چند مورد از این شهرها هستند.

این پایلوت یک روش مهاجرتی کاری است و استان مورد نظر پس از بررسی نیاز‌‌‌‌های خود به نیروی کار، متقاضیان را تایید کرده و متقاضیان می‌توانند Work Permit کانادا بگیرند.

 

در پایان

روش‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا آنقدر متنوع است که تقریبا هر فرد با هر شرایطی که داشته باشد، می‌تواند از روش‌‌‌‌‌های قانونی برای مهاجرت به این کشور استفاده کند.

حتی با وجود شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌‌‌‌‌های متنوع در کشور‌‌‌‌های مختلف، کانادا پذیرش مهاجران را متوقف نکرد و در سال 2020 تقریباً 184 هزار مهاجر از جمله 3800 ایرانی را پذیرش کرد. با فروکش کردن شیوع ویروس کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشور‌‌‌‌های توسعه یافته، کانادا حلقه ورود مهاجران را بازتر کرده و آمار پذیرش مهاجران را بالا برده است.

 

شما بگویید

اگر فکر می‌کنید روش دیگری برای مهاجرت به کانادا می‌شناسید در قسمت نظرات با دیگران در میان بگذارید و یا اگر اطلاعات بیشتری دارید و یا به کانادا مهاجرت کرده و تجربیاتی دارید، مشتاق شنیدن نظرها و تجربه‌‌‌‌‌های شما هستیم.

 

منبع : parsicanada.com

 

ارسال دیدگاه ( 0 نظر )
در صورتیکه می‌خواهید دیدگاه شما با نام کاربریتان ثبت شود وارد شوید دیدگاه شما با نام کاربری ثبت می‌شود

پاسخ به نظر
پاسخ به نظر
بستن
*نام شما
*ایمیل شما(اختیاری)
پاسخ شما با نام کاربری ثبت می‌شود
* پاسخ شما

دانشنامه
گردشگری پایدار _ Sustainable Tourism _ به این معناست که صنعت گردشگری در عین سوددهی اقتصادی و اجتماعی، کمترین تاثیر مخرب را بر تاریخ و فرهنگ جامعه میزبان و همینطور محیط زیست داشته باشد و در حفظ و بهبود وضع آن تلاش کند.
رفتن به بالا
بستن
ورود به مهنوازورود به مهنواز
کد امنیتی :کد امنیتی
می خواهید ثبت نام کنید ؟
عضویت